55+ nefret ettiğim şey : Listeler!

26 Temmuz Cumartesi ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Blog kavramının interneti çöplüğe çevirmesi devam ede dursun, blogların yöneldiği bir tarz oluşmaya başladı :

Listeler yayınlamak!

Çok sıkıcı bir hal almaya başladı çünkü bu listeler en büyük vakit kaybına neden olan girdiler. Aslında oldukça faydalı şeyler bu listeler yani bir konu hakkında liste şeklinde bir sürü kaynağa ulaşabiliyor olmak güzel birşey. Ama bir yandan da o listelerin "zamanında bilgisayar dergileri özgünken, şimdi kopyalardan ibaret" durumuna dönüşmüş olması çöplüğü kalabalıklaştırmaya yetiyor. Birileri araştırıyor ve liste yapıyor. Başkaları aynı listeleri hiç değiştirmeden veya Türkçeleştirerek aynı listeleri rss okuyucunuzda 5 kere görmenize neden olabiliyor.

Ben de 3-5 girdi önce jquery kaynakları hakkında bir liste yapmıştım. En azından oturup kendim derlemiştim ve başlığı "jquery hakkında 654 link" değildi, "Jquery Kaynakları" idi.

Artık bir yerde "45+ amazing tutorials about XXXX", "22 Supergreat Free Icon Sets" gibi başlıklar görünce hemen silesim, ignore edesim, kapatasım geliyor. Tabi bazıları da yaratıcı "30 Kickass photoshop brushes", "18 Killer css techniques" gibi ... :-) Yine de mide bulandırıcı... Bayılazaam

Yorumlar

Üye Resmi Mehmet Baykal
28 Temmuz Pazartesi ´08 08:53
Sende haklısın ama olaya bir de şu açıdan bakmak lazım. Sonuçta ilgi görüyor. Ben bile bir liste hazırladım ve designfloat'dan iyi oranda bir trafik almayı başarmıştım.Yani kullanıcılar bu kadar ilgi göstermese site veya blog sahipleri de bu tarz bir olaya gitmez.

Baymadı mı dersen tabi ki baydı ama arz talep meselesi işte.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor