Apple Ruhunu Satıyor!

27 Nisan Pazar ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Ruhunu Sattı


Rezalet!

Yani artık bir apple alırken verdiğimiz/vereceğimiz paranın bir kısmı ile "kullanmayacağımız" ve göstermelik özellikler dışında hiçbir olayı olmayan vista için lisans parasını da ZORLA vereceğiz.

Apple her geçen gün ruhunu satmaya devam ediyor. Yakında "MacOSX for PC" çıkacak zaten (onu da yaparlar yani). 1 sene kadar önce yeni klavye tasarımı (ne kadar başarılı olsa da) apple tuşunun üzerinden apple sembolünü kaldımış olması bunların olacağının bir göstergesiydi aslında. Mac-mini'nin ölmesi, safari for windows (çok da kötü değil). Steve Jobs kapitalizmin tahtına oturmayı kafaya koymuş galiba :-)

Bunu gördükten sonra sanırım şu "abi hakediyorlar, bu işi legale dökmek lazım, gibi mac alıp lisansıyla kullanacağım" fikrimi yavaş yavaş değiştirmeye başlıyorum. Yaza kadar hackint0sh yerinde duracak zaten. Bilgisayar başına sunum hazırlamak, analiz yapmak için oturuyorum ve acer'in kaliteli desteği ve microsoft'un harika işletim sistemi sayesinde vista dışında başka birşey kullanamıyorum zaten.

Neyse adam gibi işini yapan bi apple vardı artık o da ruhsuz kapitalist bir firma olup çıktı.

(Haha, "Steve Jobs 2.0" ve "mürit" kelimelerini de kullanırsam tam olacak. Ethem Tolga gibi yazmaya başladım :-D )

Yorumlar

29 Nisan Salı ´08 00:04
Vista ile başa çıkmak kolay değil (: 1 yıldır Ultimate kullanıyorum. Her zamanki kural geçerli MS dostu çalışır diğerleri çalışmaz : ))
Üye Resmi Rauf Kurt
2 Mayıs Cuma ´08 14:01
Gördüğüm şu ki apple iyice olayı nerden kimi yakalarıma dönüştürmüş. Biz zaten onu kendine has olmasından, adam gibi olmasından dolayı seviyorduk, şimdi ise iyice herkese yaltaklanabilecek gibi duran bir firma misali saçma şeyler yapıyor hiç gereği olmadığı halde(iphone'un ilk versiyonundaki rezillikler gibi)
3 Mayıs Cumartesi ´08 11:17
Aynen. Yani benim şimdi siteme joomla kurup google bannerları koymak ve paylaşım forumu açarak mfyz.com'un içine etmem gibi birşey oluyor bu   :-)  (bknz: spymac)
Üye Resmi Abdullah Dağlı
3 Mayıs Cumartesi ´08 21:38
:) Kusuruma bakmayın ama yazdıklarınızı komik buluyorum. Ne demek "Apple ruhunu satıyor" ? Arkadaşlar bu ticarettir. Microsoft pazarda payı büyük olan ürünlere sahip. Ayrıca bir çok geliştirici, kullanıcı windows kullanamamaktan ötürü mac'lere olan ilgisini bastırmak zorundaydı. Bu çok güzel, sevindirici bir haber. Arık o mükemmel tasarıma sahip mac bilgisayarlarda da windows kullanabileceğiz (zaten kullanabiliyorduk). Apple bence bu kararıyla çok akıllıca bir adım atmış oldu. Hatta bana sorarsanız birazcık geç kaldı.
Üye Resmi Jeyhun Mamedov
4 Mayıs Pazar ´08 00:13
Abdullaha katılıyorum. Apple'in "yoldan sapması" Intel işlemcilerine geçmekle başladı. Önceleri ben de bir efsanenin bitmesinden üzüntü duydum. Ama "global ticaretin" kendi kuralları vardır. Bu sayede artık Apple daha geniş kitlelere hitap edecek. Belki yakında Apple da OEM PC üreticisi olur   :-) . En azından kaliteli "PC" olur, bu konuda şüphem yok.
5 Mayıs Pazartesi ´08 19:13
Ya tabiki apple'a göre bunlar çıkması gereken ve komik olan yorumlar fakat birçok sitede zaten apple'ın anlayışını bozması Jayhun'un söylediği gibi intel'e geçmesinden sonra oldu. Ama zaman olarak işlemciyi intele çevirmesinden sonra oldu. Bence intel işlemciye geçmesi değil. Zamnında motorola işlemci kullanırken de power pc'ye geçtiğinde küsen çok apple nerd'i vardı. Neyse konu bu değil.

Ticari olarak hepsi doğru hamleler, bu konuda eleştirmedim zaten yazımda. Ya da apple'ı artık kimse kullanmayacak allah kahretsin bu firmayı gibi bir yerleme de yok. Bu tarz apple-sever insanların bloglarında/sitelerinde zaten buna benzer tonlarca yazı yazıldı. Ben de kişisel olarak bu gidişattan hoşnut olmadığımı belirttim.

(Her ne kadar alamam artık apple fln desem de yaza bi tane macbook veya pro alırım   :-)  )

Ama firma mantalitesi olarak kapitalist bir yapıya girdiklerini inkar edemezsiniz. Yani tamam daha çok para kazanmak tabiki her firmanın amacıdır ama bazı koruması gereken kriterleri de koruması, devam ettirmesi gerekir. Ayrıca ben bu yitirdiği özellikleri çok yüzeysel ele alıyorum. Bazı bloglarda yeni klavyelerden apple sembolünün kaldırılması, yeni imac'ların ve macbookların (yeni derken 1-2 sene oldu) siyah tonlar içermesi, siyah renkte olması (apple ruhunun beyaz oldugunu savunanlar) gibi çok sert eleştirenler dahi var.
Üye Resmi CEM AKKILIÇ
12 Mayıs Pazartesi ´08 23:12
Blog ödülleri yarışması en sonunda bitti.Tam bir fiyasko ile sonuçlandı.

Selçuk hocada darılmış olacak ki hala blogunda bir yazı kelam etmedi.Oysa nasılda reklamını yapmaktaydı.Konuşmacı olarak katılacağını söylediği organizasyonda gerilerde kaldı ve unutuldu ki
hiç bu konudan söz etmiyor.Sanırım ilgi görmeyen ve beklediğini bulamayan Selçuk com organizatörlere küstü.

Yarışmanın başlamasından önce muhteşem,inanılmaz,iki eliniz kanda bile olsa gelin dedikleri Blog ödülleri gecesi sönük ve katılımı çok düşük geçti.Verdikleri hediyeler ise daha önce söylediğim gibi kıytırık çıktı.Hala bunu yarışmanın ilk olmasına bağlıyorlar.

Bu arada derece alan bloglara bakıyorum istisnalar hariç beyn.org,wolkanca gibi bloglar yazılarında küfürlü kelimeler barındıran,farklı olmak kaygısıyla argoya tutunmuş bloglar.

Renkli blogda bir yorum okumuştum henüz yarışma başlamamıştı.Arkadaşın birisi o kadar güzel tahminde bulunmuştu ki hepsi doğru çıktı.

Gelecek sene bu yarışma olmayacak ve çoktan güven yitirdiler.

Cem Akkılıç Onuncu köy

http://img133.yehhe.com/images/1068yarisma.jpg

http://www.renkliblog.com/blog-odullerinin-sonucla......-1145.html

http://www.h-yaman.com/blog-odulleri-2008-oylamasi-basladi

http://cemologyonuncukoy.blogspot.com/2008/04/blog......acasi.html


Kategoriler o kadar özensiz hazırlanmış ki bir bloga benim Onuncu köy ün kapağını yerleştirmişler.

http://img131.yehhe.com/images/6570blogs.jpg

http://2008.blogodulleri.com/Bloglar.aspx?KategoriID=1
13 Mayıs Salı ´08 21:25
Pardon ama apple ile blog ödülleri arasındaki alaka nedir pek anlayamadım!??

Apple bir şekilde microsoft'u geçmeye çalışıyor bence, ki bunu microsoft ürünleri kullanarak yapıyor =) Mac'li satamazsam Win'li satarım hesabı işte.. Ama kârın daha büyüğünü apple götürüyor..
14 Mayıs Çarşamba ´08 21:13
CEM AKKILIÇ, güzel yazmışsın. keşke bana eposta atsaydın blog girdisi olarak koysaydım bunu. Neyse, konu dışı olmuş ama bilgilendirmen için teşekkür ederim.

@the_nobody, bence apple yazılım olarak tutnması gereken noktada kendini tutturdu, donanım olarak ipod ile insanların gözüne girebildiğini anladıktan sonra iphone ile bir fiyasko yaşasa da olayın ucunda paranın kokusunu aldığından, macleri windoz destekli yapmaya başladı. Tabiki fiyat düşürme politikasının intel ile sonuçlanması olayının bu windows desteklemede oldukça büyük rolü var, ama sonuç değişmiyor. Apple yazılım ve donanım bütünlüğünü çoktan kaybetmiş durumda. Açıkcası 1-2 sene sonra macosx for pc görürsem hiç şaşırmayacağım. Haliyle macosx lisansları da yükselecek (pc için). Macbook air'i daha çok satma içgüdüsüyle de bu windows vista lisansı "hediye" etmeleri de doğal bir sonuç.
Üye Resmi CEM AKKILIÇ
21 Mayıs Çarşamba ´08 10:10
Merhaba konu ile ilgili bütün detayları Onuncu köy de bulabilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

Cem Akkılıç

http://cemologyonuncukoy.blogspot.com/2008/04/blog-dlleri.html
Üye Resmi cem cemilsoy
8 Haziran Pazar ´08 19:03
Konu biraz dağılmış....

Neyse bende mac'in yaptıgına katılıyorum, sonuçta bu bir pazar ve  
her yol mübah bence!
Üye Resmi adem aykılıç
11 Haziran Çarşamba ´08 19:13
bencede yapılan doğrudur... money talks   :-)
Üye Resmi Boss Key
1 Eylül Pazartesi ´08 02:32
Great sited design! Cheers.
1 Eylül Pazartesi ´08 12:35
"Great sited design! Cheers." ne demek yaw "Sited" ne demek biri bana acıklayabilirmi zaten spamcılar basmıştı şimdi dude tatkıntılı insnalrda geldi tam oldu
Üye Resmi fred
1 Eylül Pazartesi ´08 19:44
lol sited site demk ztn   :-)
2 Eylül Salı ´08 00:21
ingilizceye gel, lol laugh of laugh demek bu arada bilmeyenlerede söylemiş olalım ama "sited" ile site nin ne alakası var anlayamadım site'nin -ied takısı almış halimi yoksam   :-D    :-D
Üye Resmi fred
2 Eylül Salı ´08 17:04
ee sonuç?

adam site design yazarken d 2 defa kullanmış bunda anlaşılmıcak 1 şe yok sanırım?
5 Eylül Cuma ´08 23:20
ya sited desin site desin. bu kadar uzayacak bir mesele olmadığınız düşünüyorum.

@Boss Key: thanks buddy
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor