Benim dalgam senin dalganı döver!

16 Kasım Pazartesi ´09
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Wave

Google Wave çıktı, büyük bir ses ile çıktı, insanlar facebook'un tahtını kapacak fln dediler, insanlar günlerce invite aradı (biz de), e invite aldık içeri girdik, ne anlaşılır bir yapı ne de user friendly bir kafa. Sosyal medyanın kendi kendine virütik özelliğini kapamamış bir araç çıktı.

Teoride plug-in, extension, oyunlar, araçlar ile iletişimi zenginleştirme gibi amaçları var belki şu an closed-beta olmasından dolayı mıdır bilmiyorum ama kimse girip wave içinde zaman geçirmeye çalışmıyor. Friendfeed gibi akıcı bir yapısı yok.

Sonuç olarak ileride neler olur bilmiyorum ama bana göre google wave başlangıcı fail olmuş bir proje. Gmail veya google reader/calendar gibi eski örnekleri değerlendirdiğimde onların başlangıcı her ne kadar kapalı-beta başlasa da bu kadar "insanların hayal kırıklığı" ile sonuçlanmamıştı.

Not: Başlığı her türlü yorabilirsiniz, ne kadar fesat olduğunuza bakar :-)

Yorumlar

16 Kasım Pazartesi ´09 17:14
Google bildiğim kadarıyla 100.000'den biraz daha fazla kişiye davetiye yolladı (sonunda bana da yolladı geçen gün). Her davetine karşılık 8 davet hakkı veriyor (en azından bildiğim ve benim miktarım bu) ve davet ettiğimiz kişiye davet hakkı vermiyor.. Haliyle dünya üzerinde çok az kişi kullanmış oluyor, bu da fazla kullanılmamasına sebebiyet veriyor..

Düşündüğüm, google'ın bu davet hakkını düşük tutmasının sebebi hataları ve eksikleri görmek içindi... Opera, IE kullanıcı istatistiklerini toplamak da olabilir; ancak ne kadar doğru olur bilemem, çünkü davet gönderdiği çoğu kişi tarayıcılar konsunda daha bilinçliler oluyor. Hemen hemen her tıkanıklıkta ve sorunda yukarıdan kara kutu çıkıyor ve problemin ne olduğunu neden olduğunu yazmanızı istiyor.. Eklentilerin ve özelliklerin "henüz" çok az olması gerçekten kullanım oranını düşürüyor.. Bir de eklentiler chrome'u bile kastırıyor bir süre sonra... İlla ki bir düzeltme yapmaları gerekiyor.. Mesela bazı ana dosyaların kullanıcı bilgisayarında çalışabilir şekilde yapılması performansı bir nebze olsun arttırır; ancak şu da var, e-program olayı yalan oluyor =) Demek ki bu tür yazılımlar için daha erkenmiş...

Oldukça yaratıcı bir düşünce, yeterince iyi bir şekilde kodlara aktarma; ancak başarısız bir başlangıç... 4 davetim kaldı, kimse bu kadar az yoğunlukta insanın olduğu bir sistemi kullanmak istemiyor. Ayrıca kişi arama olanakları da çok az... Ben de google'ın asıl amaçladığı şeyin e-posta-facebook-msn'i tek bir platformda birleştirmek olduğunu düşünüyorum; ancak henüz bu haliyle çok zor. Gerçi facebook, msn gibi site ve programlar da ilk çıktığında bundan farklı mıydı; orası tartışılabilir...
16 Kasım Pazartesi ´09 18:40
Gmail çıktığında da böyle bir usül ile çalışmıştı google ama şuan gmail bence gayet iyi bir duruma geldi. Kullanıcı sayısıda azımsanmayacak derecede.

Wawe ı incelemedim ama bence büyük bir yenilik sunmayacaksa arkadaşlık veya türevleri formunda kalacaksa hiç açılmasa daha iyi. Aslına bakarsanız facebook bile tamemen kopya wawe da ileri gidemeyecektir. Orkut.com dan alınan özellikleri ile wawe kısır bir döngü olacak gibi   :-)

Ağır mı oldu ne   :-)
16 Kasım Pazartesi ´09 20:38
Wave arkadaşlık sitelerinin yerine geçsin diye çıkmadı ki zaten..

Arkadaşlık sitelerinde eşzamanlı (msn'den daha eşzamanlı) sohbet, video izleme, müzik dinleme, fotoğraf paylaşma, vs. gibi özellikler yok... Tamam bu tür içerikler Türkiye'de ne kadar işe yarar olur bilinmez; ancak bir kaç sene sonrayı düşünürsek hemen hemen teknolojiyi kullanan tüm ülkelerde rahatlıkla kullanılabilir halde olacak.

Biraz erken; ancak google'ın amacı insanları internet üzerinden program kullanabilir hale getirmek bence. Microsoft'un live mesh gibi çevrimiçi bir işletim sistemi var mesela; ancak google wave tek başına bundan çok çok daha iyi. Google wave iyi bir başlangıç yapamadı belki; ancak hemen hemen herkesin bir kaç yıla kadar edineceği bir wave hesabı olacağından eminim...
16 Kasım Pazartesi ´09 20:45
Bir de bu wave kişilerin çevrimiçi olup olmadığını niye göstermiyor? Ben mi bulamadım? O çok kötü.. Eşzamanlılığın asıl olay olduğu bir sistemde yok mu yani böyle bir şey? En basitinden forumlarda bile var yahu!
17 Kasım Salı ´09 01:41
Evet belki bu beta/test sürecini atlattığı zaman bir artış olacağı düşünülebilir ama bana fazla 1-1 bir ağ yapısı gibi geldi. Tabi şöyle bir durum var, genelde şu anki sosyal medya sitelerinde insanları takip ediyorsunuz ve o insanların feedleri ekranınızda akıyor. İllaki sizle ilgisi olmayan bir ton konu görüyorsunuz. Wave'de de çok farklı olmayacaktır ama yine de sinirsel bir yayılım tipi sözkonusu olacağı için açılan konulara sonradan insanların kendi istemleri veya arkadaşları sayesinde dahil ediliyor olması bir nebze sizle daha ilgisi olan konuları takip etmeyi sağlayabilir.

@nobody çevirimci olduğunu görebiliyorsun insanların.
Sen listende çevirimci insan göremediğin için olabilir diye düşünüyorum. Çevirimci insanların sağ alt köşesinde yeşil yuvarlak oluşuyor.
17 Kasım Salı ´09 14:36
Wave hakkında fazla bir bilgim yok -fazla davetiyeniz varsa alabilirim   :-)  - ama Google'ın Chrome la başlayan ve burdada gördüğüm logosunda MS Windowsvari renkleri kullanması sizinde dikkatinizi çekiyormu?
17 Kasım Salı ´09 17:17
Google'ın kendi logosu da o renkleri içeriyor.. Yani ilk çıktığından beri o renkleri kullanıyor. E bir de şu yönü var bunun.. Kırmızı, yeşil, mavi temel renklerdir.. Genel de bunlara nedenini bilmediğim şekilde sarıyı da ekliyorlar.. Belki de çok sırıtan bir geçiş rengi olduğundandır.. Eğer profilinde yazan gmail adresini aktif olarak kullanıyorsan o adresine göndereyim davetiye...
Üye Resmi emrah üstün
17 Kasım Salı ´09 20:50
Wave sosyal ağ sitesi olarak çıkarılmadı evet. Facebook'a FriendFeed'e rakip olacağız demediler, eğer tanıtım videolarını izlediyseniz üstüne basa basa söyledikleri birşey vardı;

eposta denilen şey bundan 50 yıl önce, o günün teknolojisiyle tasarlandı. Google diyor ki, eğer epostayı bugün icat etseydik nasıl birşey olurdu, olay bu. İçinde "herşey" olabilen "birşey" çıktı sonuçta.

İçinden Twitter da takip edilecek, Facebook da. Kötü ve az özelliğinin olma sebebi bence de "prewiev" modda olması hala. Sonra belki Alpha, Beta modlara geçirecekler. O zaman eminim ki insanlar "maillerime bakayım bi" yerine "wave'lerime bakayım bi" diyecekler.
18 Kasım Çarşamba ´09 13:45
Evet dün gece çalışırken benimde aklıma geldi asıl logosunda aynı renkler olduğu. Ben yıllardır google.com/firefox şeklinde kullandığım için aklımdan çıkmış olabilir:)

"eposta denilen şey bundan 50 yıl önce, o günün teknolojisiyle tasarlandı. Google diyor ki, eğer epostayı bugün icat etseydik nasıl birşey olurdu, olay bu. İçinde "herşey" olabilen "birşey" çıktı sonuçta." Bu cümle gerçekten çok güzel olmuş ve herşeyi özetlemiş.

the_nobody: O mail adresime gönderebilirsin davetiyeyi, şimdiden teşekkür ederim.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor