Bir geliştirici neden Ingilizce bilmelidir?

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Hangi dilde kod yazarsanız yazın, günümüzde yazılım geliştirme süreci internete bağımlı, yani yazdığınız şey muhtemelen başka bir servisle haberleşiyor veya web tabanlı bir şekilde internete açık bir yayın yapıyor oluyor. Tabi ki böyle olmak zorunda değil; tam tersi, basit bir araç gelişitiriyor veya bir kütüphane yazıyor olabilirsiniz fakat genellikle böyle.

Her iki senaryoda da geliştirme aşamasında kullandığınız dille iligi birçok kaynak arıyor, yardım istiyor veya bilginizi başka geliştiriciler ile paylaşıyorsunuz.

Bu ihtiyaç bir projenin gelişim sürecinde şu an neredeyse bir gereklilik. Eskiden daha çok lüks imiş. Ama şu an bilgi sosyallesmiş durumda ve sosyal kalmak durumunda. Nedeni ise bilginin ve kullandığımız araçların değişme hızının inanılmaz çoğalması. Yani eskiden üretilen bir kod, stabilitesini uzun süre koruyabiliyormuş çünkü ihtiyaclar veya çevre bu kadar çok şekil değiştirmiyormuş. Şu an her gün farklı bir donanım hayatımıza giriyor, mobilite her gün tanım değiştiriyor ve geliştirme ortamları her gün altyapılarını değiştiriyor. Ayrıca yazdığımız uygulama büyük bir olasılıkla sosyal ağlarla veya diğer web servisleriyle haberleşiyorlar. Bu servislerin şekil değiştirmesi çok daha gündelik bir hal almış durumda. Örnek olarak facebook'un api'sinin her gün değişmesi göz önünde bulundurulabilir.

Dolayısıyla böyle bir ortamda geliştirme yaparken, hiçbir kitap, makale geçerliliğini birkaç aydan fazla sürdüremiyor. Dolayısıyla geliştirici komüniteleri çok daha fazla önem kazanmış durumda. Yani yazdığınız kodu, belirli bir parcası da olsa paylaşmak durumunda, diğer geliştiricilerle konuşmak, yardım istemek, yardım etmek ve tartışmak zorundasınız. Bunları yapmadan sadece bilgiyi tüketmek ve kendi yolunuzu bulmaya calışıyorsanız bile tükettiğiniz bilgi daha yeni üretilmiş bir bilgi oluyor çoğu zaman. Özellikle daha son kullanıcıya yönelik ürünler üretiyorsanız.

Bu kadar çok etkileşimde bulunmak zorunda olduğunuz bir ortamda, eğer gerçekten değerli geliştiriciler, deneyimli insanlarla iletişimde bulunmak eğer bir konuda destege ihtiyacınız varsa en çok aradığınız şey oluyor. Yani bu taze bilgiyi üreten kişilerin çevrenizde, anlaşabildiğiniz en kötü ihtimalle ne dediklerini anlayabileceğiniz insanlar olmasını isteriz.

Sonuç olarak Ingilizce bilmek bir geliştirici için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bilginin sadece erişilebilirliğini değil ulastığınız taze bilginin boyutunu artırmak için daha çok Ingilizce içerik tüketmelisiniz.

Çogu kişiden, Türkçe kaynak bulamamaları konusunda serzeniş duyuyorum. Eğer kendi dilinizde daha çok kaynak olmasını arzulayan bir geliştiriciyseniz bunu üretmeye calışan biri olarak katkıda bulunmalısınız, bunun için de önce diğer dildeki içeriği tüketebiliyor olmanız gerekir.

Yorumlar

Üye Resmi Necdet Yücel
6 Temmuz Cuma ´12 15:00
Tamam ingilizce bilelim ama 'interaksiyon' da neyin nesi?
9 Temmuz Pazartesi ´12 10:49
Haklisiniz, "etkilesim" olarak guncelledim.
12 Temmuz Perşembe ´12 03:23
Hazır kod ve fonksiyon kullanma taraftarı değilim bu yüzden sadece temel fonksiyonları bilmek gerekiyor. php manuel Türkçe desteği var ve javascript için de gayet yeterli kaynak var. Bu yabancı dil gerekliliğine katılmıyorum.
12 Temmuz Perşembe ´12 13:08
Peki birden fazla gelistiriciyle calisirken?
veya disa donuk bir uygulama yazarken? yani mesela bir facebook uygulamasi yazarken veya yazdigin uygulamaya pinterest apisi ve twitter apisi ile (sadece paylasma degil) calismak durumuda kaldiginda?

Daha derin bir ornek vereyim, cok basit bir e-commerce altyapisina google analytics ve adwords apisiyle yapilan reklam kampanyalariyla entegrasyonunu yapmak zorunda kaldiginda emin ol Turkce kaynak bulamayacaksin kolay kolay. Ya da buldugun facebook api dokumaninda sozkunusu olan methodlar api'den kaldirilmis olacaklar. Boyle olmak zorunda degil ama su anki durum bu malesef.
Üye Resmi Ahmet KUCUKOGLU
14 Temmuz Cumartesi ´12 02:53
Ingilizce bilmemek cok guzel uygulamalar gelistirilemeyecek anlamina gelmez. Ama gelismeleri "daha hizli" takip edebilmek icin ingilizce bilme gerekliligi ortaya cikiyor tabiki. Elinize saglik.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor