Development sürecinde css ve js dosyalarının cachlenmesini engelleyin

25 Eylül Cumartesi ´10
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Projenizi geliştirirken en büyük problemlerden biri olan cache sorununu apache sunucularda kolayca çözebilirsiniz. Tüm geliştirme süresince projenizin root'undaki htaccess dosyanıza css ve js dosyalarının cachelenmemesi için gerekli header'ları tarayıcıya gönderebilirsiniz.

Bu sayede tarayıcı bu dosyaları her aldığında expire olduklarını anlayacak ve her sayfa yenilendiğinde sunucudan tekrar isteyecektir.

Bunun için proje root klasörünüzdeki htaccess dosyanıza (yoksa oluşturun)Header set Cache-Control "max-age=0, public"
Header set Expires "Thu, 15 Jan 2000 20:00:00 GMT"satırlarını ekleyin.

Yorumlar

Üye Resmi Hakan
26 Eylül Pazar ´10 13:53
Merhabalar

verdiğiniz kodu .htaccess dosyama eklediğimde 500 Internal error hatası almaktayım acaba sorun nerden kaynaklanıyor ?
Üye Resmi Batuhan Göksu
27 Eylül Pazartesi ´10 11:44
merhaba js ve css dosyalarını cachelememesi bize ne gibi getirisi götürüsü yararları filan olucak bunuda acıklarsan cok sevinirim.
27 Eylül Pazartesi ´10 11:48
@Hakan, internal server error vermesi demek, kullandığın sunucuda bu ayarları yapmaya iznin yok demektir. Fakat ilgili apache modülü yoksa da olabilir veya yanlış copy/paste yapıyor olabilirsin.

@Batuhan, css ve js dosyalarını cache'letmemek, projeyi geliştirme sürecinde iken daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır. Her yaptığınız değişiklikte, tarayıcının cache'lerinden dolayı o değişikliği doğru test edememe ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Genellikle developerlar için değil müşteri tarafında olabilecek bu problemleri engeller.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor