Doğal hareketlere özenen teknolojiler

24 Temmuz Pazar ´11
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
iPhone ile bir anda popülerleşen çoklu dokunmatik ekranlar bütün yazılım ve web algısını değiştirdi/değiştirmeye devam ediyor. İnsanların adapte olmakta hiç zorlanmadıkları yönü ise popülerleşmesinin en büyük nedeni bana göre. Çünkü her şeyi dogal hareketlerinizle yapıyorsunuz. Birşeyi tutup sürükleyerek, kaydırarak hareket ettirmek en doğal yaklaşımımız insanoğlu olarak.

Kinect Soccer

Aslında bu sadece dokunmatik ekranla olmuş birşey değil. Aynı cihazlarda yer çekimi sensorleri, ışık sensorleri gibi sensorler, bu aygıtların bize karşı daha duyarlı hale gelmesini sağlıyor. Hassas olan teknoloji de iyi uyarlanmış bir kullanıcı deneyimini en keyifli ve gercekçi hale getiriyor. En büyük örneğini Microsoft’un oyun konsolu kinect’de görebiliriz. Kinect herhangi bir kontrol olmadan sadece sizin hareketlerinize duyarlı olarak çalışan bir oyun konsolu ve bu konuda gayet başarılı.

Bu sadece özel tasarlanmış cihazlar için değil artık sıradan bilgisayarlara da uyarlanmaya başladı, en azından Apple’ın daha birkaç hafta önce çıkan son işletim sistemi MacOSX Lion’da kaydırma (scroll) algısı da doğal kaydırma hareketine uyarlandı.

Bu gelişmelerin hepsi bana Tom Cruise’in Minority Report filminde kullandığı bilgisayarın aslında çok da uzakta olmadığını hatırlatıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor