Ekmek gibi satılan yeni nesil dizüstüleri, lisans ve destek sorunları

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Yaklaşık 1 ay kadar önce Acer 2920z modeli 12.1" ufak bir taşınabilir bilgisayar aldım. Amacım sunumlarımı vs eskisine göre daha taşınabilir olan bu bilgisayar ile yapmak, proje dosyalarımı yanımda taşımak vs.

Bilgisyarı aldığımda sadece kutudan donanımlar çıktı. Ufak kitapçık ve vista broşürleri vs. Herhangi bir sürücü cd, dvd gibi birşey yoktu. Bilgisayarı aldığımda 1 gün sonra kurulum yapıldıktan sonra almam gerektiğini söylediklerinde "Kendim kuramaz mıyım?" diye sordum ve sadece bilgisayarı açıp gerekli talimatları izlemem gerektiğini söylediler. Acer güzel bir mantıkla yaptıkları bir disk isosu yardımı ile vistayı kurdum. Sonra 1 saat kadar başka şeyler kuruldu neyse sabırla bekledim. Sonra ilk defa vista kurcalıyor olduğum için biraz gezindim ve göz boyama dışında hiçbir yeniliğin olmadığını anladıktan sonra istatistiksel yazılımlarımı kurdum. Tabiki bir sürü sorunlar vs bezdirdi.

vista lisansını laptop fiyatının içinde kakalarken yanına dvd koymanın masrafını düşündükleri için önce acer'a sonra microsoft'a güzel sözler saydım. Kurtarma dvd'si denen olayı hallettikten sonra gönül rahatlığıyla partition table'ı kurcaladım, leopar'ı nasıl kurarım gibi planlar yaptım. Acer ve microsoft'un müthiş akıllı politikası sayesinde zaten ufak olan depolama alanımdan 9GB hiçbir şekilde aktif kullanılmadan diskimin bir köşesinde çürüyeceğini gördüm.

Sonrasında tabiki meraklı ben o partitionu silip vista'yı ufalttım diğer partitionu büyütüp loepar için diskin başlangıcına yeni bir alan oluşturdum ve ardından kalyway'ı kurdum. Sonra tabiki çok sağlam olan vista nasıl olduysa bozuldu ve açılmamaya başladı. "Registry can't find system paths" olan ve aslında düzeltilmesi çok da zor olmayabilecek bir hata verip açılmamakta ısrar etti. Ben de elimi acer'in çok iyi fikir olan kurtarma dvd'sine attım. Dvd açıldı sürü sepet dosya açıp kopyalayıp yerleştirdi sisteme. Sonra tabiki hiçbir farklılık olmadığını görmemi sağladı.

Ardından güzel sözler söyleyerek bastım formatı vistaya, tabi aklımda kurtarma dvd'sinin vistayı boş diske kurabileceği kabiliyetinin olduğunu varsaymıştım. Tabiki böyle birşey olmadı ve elde var sıfır şeklinde neyse belki leopar sorunsuz çalışır diye düşündüm. Tabiki bir parça hayal olduğunu eski hackint0sh maceralarımdan biliyordum.

Leopar'ı kalyway dağıtımından kurduktan sonra şaşırtıcı bir şekilde ses kartım dışında herşeyi (wireless hatta kamerayı bile) hiçbirşey yapmadan tanıdı.

Sonra xp kurmayı düşündüm. E sonuçta vistaya göre daha sadık bir işletim sistemi idi. Fakat xp kurmamla driver sorunları yaşamam bir oldu. 60% sürücüleri çalıştırabilir hale getirdim fakat ekran kartı ve ses kartı ile LAN kartı bir işime yaramıyordu. Banim için kablosuz ağ kartımı kullanabilmek önemliydi. 3-4 günlük araştırma malesef boşa gitti. Yani wireless kartını tanıtamadım.

Burada dizüstü üreticilerinin diğer aptal stratejisi olan AYNI MODEL (hatta alt modeli bile aynı. seri, model herşeyi aynı) olan bilgisayarlarda neden FARKLI model hatta farklı marka kartlar, çipler kullandığını anlayamamı pekiştirdi. Destek sitesine giriyorsunuz çok güzel bir şekilde rahatça bilgisayarınızın sürücü indirme sayfasına ulaşıyorsunuz. Bilgisayarınızda 1 tane kablosuz ağ kartı, 1 tane ekran kartı, 1 tane web cam olmasına rağmen 8 tane farklı kablosuz ağ kartı sürücüsü, 4 tane web cam ve 2 tane farklı ekran kartı sürücüsü olduğunu gördüğünüzde ne yapıyorsunuz? İşin komik yanı o sürücülerden hiçbiri benim donanımımı çalıştırmadı? Şimdi ne yapmalıyım?

Yani bu kadar kıt donanım üreticileri varken insan işletim sistemi-donanım uyumu sorunlarını kafasından atmak için mac kullanmayı bile düşünüyor. Şu an benim için deneysel olaylar bunlar. İlerde mazi olacaklar :-)

Uzun yazdıysam da paylaşmak istedim. Eğer bu konularda çok bilginiz yok, herhangi bir işletim sistemi ile rahatça çalışabilen birisi değilseniz, çok araştırmadan bu tarz aletler almayın ;-)

Yorumlar

18 Nisan Cuma ´08 23:05
Benzer sorunları bende hp ile yaşamıştım, en sonunda telefonu açıp kim suçlu kim suçsuz dinlemeden ağzıma geleni saydım takriben 15-20 dk sonra arayıp bana sürücülerin uyumlu olacağı modelin sayfasını, hangilerini indirmem ve kurmam gerektiği vs konusunda detaylı bilgi vermeye çalıştılar
19 Nisan Cumartesi ´08 02:45
  Ben Datron aldım bir seneyi geçti. FreeDos olarak geldi. Paketten çıkan driver cd si ile hiçbir sorun yaşamadan xp yi kurdum. Daha sonra vista vede çeşitli linux dağıtımlarınıda kurdum zaman zaman. Ama çok şükür sizinkilere benzer bir sorun yaşamadım.
Üye Resmi Bekir Cem ÜNALAN
20 Nisan Pazar ´08 22:58
Bu yazıda özellikle senin de PC platformuna Mac OS X kurma çabaların beni umutlandırdı. Uzun zamandır ben de PC platformuna Mac OS X kurmak için çalışmalar yapıyorum. Bu konuda 3-4 tane Mac OS X DVD'si indirdim. (Kalyway'i de duydum ama denemedim) Her defasında kurulım gerçekleşti ama "HFS+ Partition Error" gibi hatalarla boğuştum. Sonuç olarak umutlarım tükendi ve yeniden Vista'ya döndüm.

Daha önce bunu yapmış biri olarak(eğer yasal olarak sorun olmaz diyorsan) bununla ilgili bir yazı yazman beni çok mutlu eder.

Görüşmek üzere..
23 Nisan Çarşamba ´08 01:28
Aslında yazmayı düşünüyorum ama şu an kafamdaki yazının genel konusu sosyal anlamda bunun çok zahmetli, usandırıcı bir iş olduğunu yazmak ve sonuç olarak bununla macosx'i aşırı çok merak edip kullanmak isteyen biri değilseniz hiç uğraşmayın gibi bir noktaya getiren bir döküman yazmayı palnlıyordum.

Yani buradan da anlayacağın gibi. Ben açıkcası darwin çekirdeğini çok da deşip sistemi derinden oynayarak osx86 kullanan biri değilim. Ben sadece alternatif var olan TÜM dağıtımları indirip en sorunsuzunu kullanmaya çalışan. Sorunları da donanımsal modifikasyonlarla, ufak çözümlerle çözmeye çalışna biriyim. Yani aslında son kullanıcıdan çok da farklı değilim mac konusunda. Lisans ve donanım dertlerinden kurtulmak için de yazın bir macbook alarak kurtulmayı da düşünüyorum. Sana da önerim bu olacak, fakat tabiki denemek, "macosx'de çalışabilir miyim?" yani "her işimi halledebilir miyim?" sorularının cevaplarını öğrenebilmek için tabiki hachkintosh denemeleri yapmak gerek. Zira macosx de arızaları bol olan bir işletim sistemi. Fazla sade olması bazen can sıkıcı olabiliyor. Linux'u özlüyorum diyebilirim. Ama tabiki gerekli çalışma düzenine alışırsan da dertsiz bir yapısı var denebilir.

Ama kolay bir yol, hızlı sonuç alınabilen bir iş değil. Günler, haftalarca kaynak bulunmayan bir noktada sıkışıp kalabilirsin de.
Üye Resmi Bekir Cem ÜNALAN
23 Nisan Çarşamba ´08 17:06
PC platformunda  ilk Mac OS X kurulumun bir ay önce oldu. Daha sonra indirdiğim DVD'lerin her birini defalarca kurmayı denedim. Ama mutlaka bir hata aldım. Ben de Mac almak istiyorum ancak bunu önümüzdeki bir yıl boyunca gerçekleştirebileceğimi sanmıyorum. PC platformunda birgün mutlaka Mac OS X çalıştıracağım. Öncelikli hedefim Mac OS X kurulumu yapmak. Diğer hedefim ise ayrı partitionlarda Vista ve Mac OS X'i beraber kurmak. Mac OS X kullanırken ilk başlarda acemi olacağım için acil durumlarda Vista kullanmayı planlıyorum.

Mac OS X kurulumu ile ilgili birçok İngilizce forum ve wiki kaynakları bulunuyor. Ama tam anlamadığımdan dolayı destek alamıyorum. Birkaç tane de Türkçe forum var. Ama Türkçe forumlarda da ilgi az oluyor. Sonuçta sorularımız cevapsız kalıyor.

Kolay gelsin. Görüşmek üzere...   :-)
Üye Resmi Hüseyin
26 Nisan Cumartesi ´08 13:05
HP'de bana ayni seyi yapti. Ubuntu'da bütün donanimlari tanirken, XP kurdugumda Ag kartimi ne yaptiysam tanitamadim. Sonra tabi agzimdam güzel laflar cikti. Sonucunda Ubuntu'da kaldik.
27 Nisan Pazar ´08 22:42
Microsoft ve saz arkadaşlarının marifetleri işte. Aslında m$ ürünlerini kullanan kullanıcılar, bir kullanıcı olarak linux'a katkı sağlayıp sürücü, yazılım geliştirme ve fikir desteği vermelerinden daha çok enerji sarfediyorlar. Düşünün sadece wireless kartı ile ilgili zibilyon konu açıllmış, tartışılmış, insanlar araştırmış vs.
Linux'ta en azından insanlar çözümü kendi üretip paylaşıyorlar...

Neyse zaten kimle kimi kıyaslıyorum?   :-)
Üye Resmi cem cemilsoy
9 Haziran Pazartesi ´08 13:31
bu HPlerde demek ki baya bi problem var, aynı sorun bende de yaşandı. Ağ kartımı tanıtıncaya kadar canım cıktı!...
Üye Resmi adem aykılıç
11 Haziran Çarşamba ´08 19:21
ben arcelik kullanıyorum... maşşalah bi problem yok!   ;-)
Üye Resmi doğan
24 Haziran Salı ´08 10:18
bendede hp dizüstü var vista yüklü fakat beyenmiyorum xp yükletmek istiyorum ne dersiniz sorun yaşayabilirmiyim
24 Haziran Salı ´08 10:31
yaşamazsın Google amcaya sorman lazım ilk; mutlaka senden önce biri forumlarda bahsetmiştir cünkü Vistadan XP geçen sayısı hiç ve hiç az değil bunu terside olamaz
Örneğin Geçende hocamın biride aynı olaydan Bahseti TR kaynak bulamadım ama inglizce geyet XP geiş için ayrıntılı acıklamalar buldum
Google: HP:9.X.X Model Vista to XP tarzı bi aratırma yapman yeterli olur

Laptop'un XP Driverlarının hepsini bulacağına eminm ama genel olarak HP lerin Ses kartıyla ilğili sorunlar cıkğını driver problemin en cok ses kartında olduğunu biliyorum Türkçe Forumlarda varmı bilmiyorum TR takip etmiyorum bu anlatıklarım İnglizce Forumlarda Zaten Sorun olmamsı lazım
24 Haziran Salı ´08 16:32
Açıkcası geçen hafta zaman bulup inat edip araştırma taraştırma işleriyle uğraşıp elimdeki acer 2920z modeline ilişkin tüm sürücüleri buldum. Şu an oldukça performansı yüksek biçimde xp kullanıyorum. Vista'dan iyidir yani   :-)
Daha önce eski laptop'larımda dayadıkları xp lisanslarını kullandım, benzerini tavsiye ederim.
Üye Resmi Teknoloji
16 Eylül Salı ´08 18:12
Bu dizüstülerde sorunlar bitmiyor hiç tavsiye etmem
Üye Resmi kpss
18 Eylül Perşembe ´08 16:47
İki laptopum oldu ikiside DELL'di. İlkinde XP vardı ve yaklaşık 2 sene kullandıktan sonra kardeşime verdim, 1 senedir kullanıyor hala ilk gün ki gibi. Şimdi ki DELL'imde Vista yüklü yaklaşık 9 ay önce aldım ve ilk aldığımdan beri Vista'yı XP gibi çalıştırıyor. Çok memnunum yani.   :-)
Laptopta hep markanın önemli olduğunu düşünmekteyim. Toshiba,DELL gibi gibi   :-)
Üye Resmi telefon
17 Kasım Pazartesi ´08 00:52
Hocam bana HP demeyin de ne derseniz deyin.İflahım kesildi iki senedir valla.Beyse değiştirdim toshibayla kurtuldum bereket.
Üye Resmi dinleme
4 Aralık Perşembe ´08 21:12
Gerçekten HP biraz fazla abartılıyor bencede.Aslında çok daha iyi markalar var ma fazla tanınmıyorlar.
Üye Resmi cihazi
10 Aralık Çarşamba ´08 21:56
Hp diyince akan sular duruyor Turkiyede gerçekten servis ağı çok geniş bir marka.
11 Aralık Perşembe ´08 11:13
Hpnin teknik desteği çok iyi arkadaşlar.

1 Adet IPAQ PDA mın anteni kırılmıştı herneyse taktırmak için aradım bize gönderin bakalım elimizde varsa takarız falan dediler. Neyse gönderdim anteni takmışlar ve bedelsiz bir hizmet faturası kesmişler. Müşteri memnuniyeti adına değiştirilmiştir diye de bir not var kargoda. Halbuki ben ücretini ödemeye razıydım...

Bir diğer HP maceram HP mini tower bi iş bilgisayarımız vardır optik sürücüsü arızalandı. Garanti kapsamında değiştirilmesi için HP teknik destek hattını aradım. Direkt ilk etapta hiç arızalı ürünü almadan müşterisine güvenerek yeni optik sürücüyü gönderdiler UPS ile UPS yeni optik sürücüyü teslim ederken arızalısını geri aldı. Sonuç olarak ürün arızası denilen olay belki kullanıcı hatası olabilirdi ama müşteri memnuniyeti adına hiç bi şekilde tereddütsüz yenisini gönderdiler. Bravo diyorum kendilerine   :-)  

Belki anlattıklarım küçük şeyler ama bir çok firmanın garanti konusundaki nazlı gelin tavırlarını bildiğim için HP ninki gerçekten müşteri memnuniyeti adına yapılan bir hizmet olduğunu gördüm.   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor