Eski IE surumlerini, HTML5 etiketlerini anlar hale getirmek

3 Şubat Cuma ´12
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
"Yil 20XX olmuş hala IE ile uğraşıyoruz" diyeceğiz herhalde yıllar sonra da. Bu süreçte ie'ye tekmeyle de olsa html5'i en azından etiketleri tanıması için en basit çözüm olarak iki şey yapmanız gerekiyor.

Birincisi IE'nin dom ağacında html5 etiketlerine ait hiçbir initialization yok. Bunu tetiklemek için kullandığınız her html5 etiketi için en az bir tane element üretmeniz yetiyor. Sonrasında IE dökümandaki tüm elementleri dom ağacınızda tanımaya başlıyor. Bunun için:
<script type="text/javascript">
	elements = "article footer header nav sidebar section".split(' ');
	for (i in elements) { document.createElement(elements[i]); }
</script>
Tamam etiketler tanınır hale geldi ama daha büyük problem ise IE görsel olarak bu etiketlerle ne yapacağını bilemediği için default stillerini uyguluyor. Anlam veremeyeceğiniz marginler, değişik element türleri olarak bütün etiketler birbirine girmiş oluyor arayüzde. CSS ile tüm html5 etiketlerini blok element ayarlayıp basitçe resetlemek için:
section, header, nav, footer, article {
    display: block;
    padding: 0;
    margin: 0;
}
yapabilirsiniz. Bu sayede IEnin eski sürümleri 6,7,8 (emin değilim belki 9 da) html5i bir parça olsun tanır ve insan gibi gösterir hale gelebiliyor. Ama unutmayın daha birçok sorunu düzeltmeye çalışmak uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar

Üye Resmi Fatih GÜNAY
18 Şubat Cumartesi ´12 10:56
IE Bizim İçin Bir Sınav Misali Yazılmış Bir Yazılım IE 9, 10,200 de çıkarsa hala bişeyleri eksik olur siteler kayar hatalar çıkarır. Gerçi Facebook Yaygınlaşalı Bir Çok Kullanıcı IE den kaçıp chrome'a Yöneliyor Buda En Azından Bizim İçimizi Birazda Olsa Rahatlatıyor Ancak IE kullanan Kullanıcı Sayısı Halen Fazla Napmalı Bilemiyorum Ancak Bir Site İçin Ayrı Ayrı CSS Dosyaları Hazırlamak Da Çözüm değil Halen İe 9 Çıkmasına Rağmen CSS3 Desteklemezmi Diye Düşündürüyor
border-radius bile desteklemiyor shadow desteklemiyor. IE nin adını duydukça microsoft ta çalışan arkadaşlara bu yazılımları üreten firmaya düşüncesizliklerinden dolayı ödül vermek gerekir. Belkide En güvensiz işletim sistemi olmasının nedenide budur. düşüncesiz kodlama. neyse konu uzadıkça uzuyor canım sıkılmaya başladı IE Umarım Düzelirsin Birazda Olsa Diğer Firmaların Tarayıcılarına bakıp kendini düzeltirsin ama çocuk küçükken neyse büyüyüncede aynı olur sendede değişme olacağından şüphem var.
18 Şubat Cumartesi ´12 11:29
Internet explorer web "tasarım"ın değerini arttıran bir tarayıcı. Bir siteyi psd olarak tasarlamaktan sonra sıra onu cssye dökmeye gelince Internet Explorer "dur bakalım benden anlar mısın" diyor. Böylece önüne gelen web tasarım işine girmemiş, piyasa biraz daha başıboş kalmış oluyor. Tabi bu bir bakış açısı. Internet explorer kullanmasını bilene bir avantaj.
Üye Resmi Fatih GÜNAY
18 Şubat Cumartesi ´12 12:45
Yorumunuz Gerçekten İlginç Dur Bakalım Tabiki Diyor Dediğinde Ona Cevap Veriyormuyuz Bi Şekilde Veriyoruz Ancak İnternet Gibi Hızla Gelişen Bir Piyasayı Engellemekten Başka Bir İşe Yaradığını Sanmıyorum Her Yanıyla Zarar Bugun En Marka Siteyi Açık İe6 İle Bakın Ne Rezillik İçerisinde Bu Css Animenin A sı yok Hiç Bir Sürümünde Flash Gibi Bir Şey Ürettiler Action Scrip falan Tamam Kullanılacağı Yere Göre Güzel  Bir Şey Ancak Şu Anda Jquery,Html5 ve Css3 Gibi Codlama Dillerini Kullanarak İstenilen Effectli Siteler Yapmak Mümkünse Bunu İE gibi Bir Tarayıcıda Oynatıldığında İse Rezalet Ortada İse Bence Fazla Söze Gerek Yok Ha Diyosunuz Bir Siteyi Yapınca Bir De IE için Yapın İşte Onu Yapamazsınız Bir apple.com a safari ile girin görsellerdeki efectlere bakın birde birde IE 6 7- 8 ile girin bakın adamlar IE i gördüğünde Sitesine Güzel ve Estetiklik Kazandıracak Şeyleri Yapmışlarmı Yapmamışlar IE kullanan İkinci sınıf insan oluyor artık bence bu iş hava işi değil ben IE de yapıyorum IE de yapıyor olabilirsiniz ancak desteklemediki emin olun o kadar güzel şeyler varki desteklese çağ atlayacaz.
19 Şubat Pazar ´12 05:05
Her kelimenin baş harfini büyük yazmanızdan dolayı yazdıklarınızın benim için değeri yok, saygı görmek istiyorsanız saygı gösterin lütfen.
Üye Resmi Ibrahim ARSLAN
11 Mayıs Pazartesi ´15 09:46
Way be webin babası IE heryerde olduğu gibi burda da yerden yere vuruluyor. Son zamanlarda bu tarz yazı ve yorumları çok fazla görmeye başladım ve değinmeden de edemedim. Aslında herşey ie ile başladı ve diğer çocuk dedikleri onu alıp yerden yere vurdu ve hatta yeni kurallar çıkardı ve uygulamaya başladılar bile. Fakat microsoft bir sürü yazılımla uğraşmaktan IE yi geliştirmeye vakit bulamadı ve sonuçta bu. Sanırım fazla kızmamak lazım herkes bilgisayarına Chrome, Yandex Browser, Safari ve opera kudumu bu iş zatan bal kaymak misali çözülüp gidecek. Ve belkide microsoft ileride işletim sistemine tarayıcı koymucak dicem ama o çok zor bir ihtimal fakat koysada kimse kullanmayacak eğer böyle devam ederse

Hadi iyi kodlamalar...
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor