Fiber internet

21 Ağustos Cumartesi ´10
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
İstanbul'da fiber internet uygulaması her yerde oldukça hızlı şekilde yayılıyor. Yeni yapılaşan yerleşim alanlarında (beylikdüzü, gop, kemerburgaz vs) fiber internet kullanan bir çok arkadaşım var. Şu an da bir tanesinden yazıyorum zaten. Hız farkını tabi ki hissediyorsunuz.

Bu şekilde hızlı yayılması çok güzel gelişmeler ama avrupa/amerika ve uzak doğuyu bu kadar geriden takip ediyor olduğumuz bilmek ise acı verici. Ayrıca hala Türkiye'de internet fahiş fiyatlara satılıyor.

Acaba bu uygulamaları şişli, beşiktaş gibi merkezi bölgelere ne zaman uygulamaya başlayacaklar? Veya ne kadar ekonomik olacak?

Yorumlar

Üye Resmi cagtay
22 Ağustos Pazar ´10 15:31
Şu an kullandığımız dsl fiyatına bakarsak fiber internet fiyatının pahalı olabiliceğini görebiliyoruz. Fiyatın pahalı olmasına karşı hizmet kalitesinin düşük olması da kötü yönlerin başında geliyor. Umarım bu gelişmelerle birlikte internet Türkiye'de hakettiği yeri bulur.
26 Ağustos Perşembe ´10 18:42
Ocak ayının başından beri superonlineın fiber internetini kullanıyorum. Hızlı tabii ki; ancak yabancı sitelere girmek biraz sıkıntı veriyor, ping oldukça düşük. Yurtdışı çıkışları galiba telekom üzerinden. Bir de Nisan 15'te adil kullanım çıkarttılar, hızınızın 5 katı gb kadar limitsiz internetiniz olacak dediler.. Çok şikayet edildi falan, anca 15 Mart öncesi kullanıcılar sıyırabildiler sözleşmeleri gereği. İleride ne olur orası da belli değil. Telekomdan iyi; ancak telekomun hizmeti daha garanti, en azından 2 ay sonra çıkıp da "sizin internetiniz sınırsız ama 5 gb indirme yaparsan hızını düşürürüz ama yine de 5 gbı aşarsan senden ücret talep etmeyiz" demiyor..

Yani superonlinea artık yeni abonelik biraz sıkıntılı. 2 tane sınırsız paketleri var, birisi limitli diğeri limitsiz.. Komik =) Başka firmalar da var; ancak pek yaygın değiller maalesef.. Rekabet olmayınca da iş tekelleşmeye başlıyor..
Üye Resmi Tembel
5 Eylül Pazar ´10 19:51
Fiber uygulamayı bende 5 ay kadar kullandım ancak ikamet değiştirdiğimde kapattırmak zorunda kaldım. 2 senelik taahhüt sebebinden bana Superonline çok faiş bir fiyat çıkarttı. Şunu biliyorum ki; Türkiye'de internet bedava bile olsa, bunu pazarlayan kurumlardaki kişilerin kafaları temizlenmeden ne yazık ki hiçbir şey değişmeyecek.

Başarılar herkese.
21 Eylül Salı ´10 02:40
Bizim semtede altyapı döşendi bakalım öğreneceğiz.
23 Eylül Perşembe ´10 14:50
Boş işler,Beleş İşler,Alayı Yalan İşler
Bundan 2 yıl önce CNR Expo Fuarında MARİ-FED Başkanı Ahmet Ciğer, "Tuncer Vayni'nin interneti bedavaya getirecek projesi özellikle toplu konutlardainterneterişiminin parasız olmasına yarayacak. Projede bir bölgede de network ağı kurulması ve tüm abonelerin bir serverbilgisayarüzerinden internete bağlanması projelendiriliyor" dedi. Yıl 2010 oldu buna benzer ne proje çıktı ne uygulandı nede duyruldu.

Benim şimdiki düşüncem insan hakklarına başvurup toplu dava açılması.

Çoğu kişinin bilmediği olgu.

"İnternet insan hakkı sayıldı ve ücretlendirilmesi yasaklandı."

Yıl 2010 Konu ile İlgili Yazı.

"Finlandiya hükümeti dünden itibaren interneti ‘insan hakkı’ saydı. İletişim firmaları adsl’den ücret almayacak

İnterneti, elektrik, su gibi vatandaşlık hakkı olarak tanımlayıp hattın kesilmesini veya fahiş fiyat uygulanmasını yasaklayan yasa Finlandiya’da yürürlüğe girdi. İnternet bağlantısına sahip olmayı ‘vatandaşlık hakkı’ olarak kabul eden ülkelerin sayısı hızla artarken, bu konuda ilk yasayı çıkarıp yürürlüğe sokan ülke Finlandiya oldu. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yasaya göre Finlandiya’daki telekomünikasyon firmaları tüm vatandaşlara en az 1 Mbps hızında genişbantinternetbağlantısı sağlamakla yükümlü.

Temel gereksinim

İnternet erişimini ‘insan hakkı’ olarak tanımlayan yasa uyarınca hiç bir firma veya mahkeme vatandaşların internet bağlantısını kesemeyecek veya kesilmesi yönünde karar veremeyecek. Başka deyişle ülkede internet, su, elektrik ve temiz hava gibi temel ve asla kesilemeyecek insani ihtiyaçlar arasına katılmış oldu. Finlandiya dünyanın en çok ‘çevrimiçi’ olan ülkelerinden. Ülke nüfusunun yüzde 96’sı internet kullanıyor ve interneti sadece eğlence değil tüm gündelik yaşamlarında vazgeçilmez bir yardımcı olarak kullanıyor. Ülkedeki e-devlet uygulamaları da dünyada en sistematik ve düzenli işleyenlerden. Yeni yasadan sonra hala internet bağlantısı olmayan 4 bin haneye de firmalar tez zamanda hat çekmek zorunda. Finlandiya hükümeti, 2015 yılına kadar herkese 100 Mbps hızında bağlantı sağlama hedefine sahip."

Dünyanın En Pahalı İnernetti, Kalitesiz Hizmet,Düşük Veri Hızları Daha Nediyim Yıllardır Şikayet edilir durulur; sadece göz boyaması Yeni Site Yeni Kimlik Yeni Bir Vizyon Yeni Hizmetler = Aynı Kalitesiz Hizmet Aynı Yüksek Ücret nedir bu revamı.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor