Finally Wordpress

16 Ağustos Cumartesi ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Wordpress


Ufak 1-2 blog-umsu site için çok uğraşmadan wordpress'e yeni tema yazıp oluşturduğum siteler için codex'i biraz okuyup temalama, sistemin çalışma yapısı vs hakkında eskisinden daha çok bilgi edindim. Sonuç olarak zilyon tane plug-in'e sayfalarca tutorial'a ulaştım. Hazır CMS'lerden uzak durmamı sağlayan şey, tema ve arayüzlerine çok fazla müdahale edilemiyor olması idi. Yani bu eskidendi :-) Şimdi biraz kurcalayınca drupal ve wordpress gibi esnek içerik yönetim sistemlerinin var olduğunu öğrenmem bu projelere daha sıcak bakmama neden oldu.

Şu an mfyz.org için wordpress kullanmayı düşünüyorum. Çok fazla eklenti bilmesemde arayüzde takla atabilir hale geldim. Zaten basit bir tema yapısına sahip. Her noktaya kolayca müdahale edip sistemi istediğiniz şekle sokabiliyorsunuz. Biraz daha kasıp yönetim paneline de dokunabilir hale geldiğimde wordpress'e akacağım :-) Küçük portfolyo siteleri için açıkcası biçilmiş kaftan diyebilirim. Kolayca widget yönetimi yapabiliyor, sayfa ekleyip çıkarabiliyor veya bir blog girdisini soktuğunuz kategorilere göre özel sayfalar oluşturabiliyorsunuz. Codex (yani dökümantasyonu) de oldukça geniş bilgi içeriyor. Neredeyse her detayı okuyarak kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Bu gönderide wordpress hakkında topladığım kaynakları verecektim ama çok dağınık toplamışım. Aynı zamanda daha yeterli araştırma yapmadım wordpress hakkında. Araştırmamı bitirince wordpress kaynakları ve dökümanları sunmayı düşünüyorum.

Yorumlar

17 Ağustos Pazar ´08 00:28
mfyz abi sen Wp için bir avantajsın artık ne zman geçersen geçtiğinde ortaya cıkacak "WordPress - Mfyz Version Pro" mu deriz ne deriz bilmemde güzel bir blog olcagına eminim

Wp geçecem dediğinde herkes aklına mutlaka bu soru gelmiştir v0.7 nolacak sorusu geliyor
1- Dağıtımı yapılcak (Warez Sİtelerine Düştüğünde Tüm Dünayaya Ulaşacak)
2- Dağıtım Olmicak Güzel bi anı olarak Coded Scripts Bölümünde Tatıtımı olcak
3- Script düzenlecek satışa geçcek vs. vs.

Şöyleki suanki blogu görenler mfyz yapınca yapar detirtiysen bi kere senden wp için hazımsanmıcak aynı ölçüde bir blog görüntüsü beklentisi sarcak birçpk mfyz takipçisi ve kullanıcısını

Yakında Mfyz değişcek ama Değişmicek tekşey biziz   :-)
Üye Resmi Şenol Örencik
17 Ağustos Pazar ´08 01:47
Wordpress kaynaklarını merakla ve heyecanla bekliyorum,yeni bi'wp kullanıcısı olarak gerçektende çok ihtiyacım var. Bekliyorum   :-D
17 Ağustos Pazar ´08 18:14
Ehem, teşekkür ederim iltifatların için depo2, ama beklentilerinizi çok da yükseltmeyin canım,

Yani sonuçta basit bir portfolyo sitesi yapmak amacım mfyz.org için. Bir kısmında da kişisel alan olarak ayırmak, yani twitter box, last.fm log flickr (kişisel) fotolar gibi parçalardan oluşacak.

Tasarım konusunda sade ve anlaşılır birşeyler yapmak istiyorum. Yoksa uçacak kaçacak macosx edasında birşey beklemeyin   :-)

Şu aralar bilgisayarda kendime hiç vakit ayırmıyorum. Bir gün masaya oturduğumda buraya da org'a da bi el atıp aradan çıkaracağım sanırım. (Spoiler: mfyz.com footer azcık değişecek)
17 Ağustos Pazar ´08 18:34
doğrudur abi zaman ilerledikçe kendimize ve cevremize ayırabildiğimiz zamanlarda kısalıyor doğal olarak inernetti verimli bi şekilde kullanma süremizde   :-(
17 Ağustos Pazar ´08 19:11
bence wordpressi kullanmak yanlış düşünce yani bana göre eyerki ben blog yazabiliyorsam bunu yapabiliyorsam niy ehazırını kullanim görüyorum eburhan var mesala cok iyi php ci ama wordpress kullanıyor bence yanlış sonuçta kendin yazabliyorsun bu tip hazır scriptler kendileri yapamıyanlar icin altarnetif. bence mfyz sen sonuçta php de sağlamsın kendi blogunu yazablicek derecedesin ve yazdın neden wordpressi kullanmak istiyonki..
17 Ağustos Pazar ´08 20:38
Düşünce Tamamen yanlış örneğin bende php kodlama yapıyorum ama Wp ve Drupal gibi sistemler benim gibi mfyz abi gibi belkide daha kendi alanında sadece bellirli parametrelerin dışında alternatif özellikleri olan iyi coderların toplamının beraber çalışmasıyla oluyor
Codlama ile iş bitmiyor kendimden örnek verim php kodlama işin görünen yüzü çoğu insan güzel görünümden ötesini hesaba katmaz kendi pet geliştirme sistemim var kullanıcılar kendi petlerini geliştirp diğer oyuncular ile veya haritalar üzerindeki diğer monsterlar ile düvüştüre biliyorlar burda attack mouse ile ister kullanıcının sürekli tıklamsı ister XmL tabanlı otomatik attack seçeneği var ayriyetten harita üzerinde gemzde kullanılan sistemdede xmL kullanıyorum olay böyle olunca inernett bağlantı hızı yüksek olan response oranınada bağlı olarak diğer kullanıcıdan üstün olabiliyor halbuki mod-xslt2 modülünüyle ile xml işleme sürelerini daha kısaltan tabiri caiz ise ucuran bir aşamaya geçirmeye çalışıyorum

Neden böyle dedim derseniz siz daha Smary Css gibi benzer web 2.0 örnekleriyle uğraşırken bu tarz Wp ve Drupal gibi sistemler acaba server'a Css leri Js leri nasıl daha hızlı kontrol ettiriz tarzında kafa yoruyorlar sadece görünüş yapmıyorlar ayriyetten son nesil gelişmiş Syntax Highlighting,WYSIWYG Editor editörleri kullanıma sunuyor tabi siz diceksinizki her yerde Drupal ve Wp var doğru haklısınız ama geliştirme sürecinde cok hızlı ilerleyen bu tarz web sistemlerine geçmede çoğu kişi onay vermete ben ise herkesin yaptığı yoldan farklı yol izliyorum Admin Paneli için Mobile Pın korumasından tut, Template,Txt,Css, cache yöntemleriyle bilinen sql sorgusunu azaltmak amaçlı kullanılan cache sistemlerinden farklı sayılabilir bunlara kafa yoruyorum sonuç ne onuda söyliyim google.com bi kaç satırlık ana sayfasından daha hızlı yükleme ve response zamanlarına ulaşmış oluyorum örneğin koskoca büyük içerikli bir forumda bile bunları dedim ama nerde bizde özğün içerik nerde bizde özğür ve özğün kodlama

Bir laf vardır "Dünyanın en zeki inasanı bile olsanız daima karşınızdakinin sizi anladığı kadarsınızdır!!" umarım birileri anlar   :-)
17 Ağustos Pazar ´08 23:40
:) ilk paragrafta biraz konu dışına çımış söylediklerin.

Ben de geçen seneye kadar bu konudaki tabularımı kıramamıştım. Halen kendi projelerimde hazır kod kullanmaktan kaçınıyorum. Web kodlamada 2 nokta var birisi sunucu taraflı kodlama diğeri kullanıcı taraflı. Artık sunucu taraflı kodlamanın çok büyük espirisi kalmadı. Ortada o kadar çok dil ve frameworkler var ki artık ne kullandığınızın hiçbir önemi yok (güvenlik vs gibi sebeplerden dolayı var aslında). Arayüz kodlama ve bunu optimize etme çok geniş ve titiz davranılması gereken bir konu aslında. Çünkü dediğin gibi insanlar zırt diye açılan sitelerde dolaşmak ister ve sever.

Wordpress drupal gibi framework+cms'lerde arayüzü hernekadar optimize etseniz de ortada çok fazla plug-in, çok fazla programcı vs var. Herkes bu konuda özenli olmadığından, herkes aynı yapıları kullanmadığından dolayı bir süre sonra bu uygulamalar kullanılmış siteler çorbaya dönüyor. Dediğin gibi şu anki bant genişliklerinde bunların pek bir önemi kalmadı, ancak bir programcı olarak o kodun çorba olması insanı rahatsız ediyor.

Örneğin wordpress'in geliştirici ekibi genellikle jquery kullanıyor. Fakat birçok pluginde mootools da görebiliyorsunuz. Sitenize jquery ile geliştirdiğiniz şeyler yazdınız ve bir plugin için mootools da yüklenmeye başladı. Pek önemi yokmuş gibi görünse de aynı işleri yapan iki framework'ü kullanıcıya yüklettiriyor oluyorsunuz. Sonuç olarak illaki bir performans düşüşü oluyor.

Neyse, depo2: işte bunun için bizim gibi programcılar halen para kazanabiliyor   :-)  Çünkü bu işte adam gibi ürün görmek isteyenler özel sistemler yazdırmak istiyorlar, hatta sadece optimize edilmesi için bile bu titiz programcılara iş veriyorlar.

Onun için bırak böyle kalsın... Biz temiz yazalım, biz özgün olalım.
Üye Resmi cem cemilsoy
18 Ağustos Pazartesi ´08 12:10
yanlış anlamadıysam site suanki görünümünden farklı olacak peki bu templatei ne yapmayı planlıyorsunuz hocam? Benim cok hoşuma giden bi dizayn. Ben ce değiştirmeyin derim   ;-)
18 Ağustos Pazartesi ´08 15:35
Bu site duruyor yerinde   :-)
wordpress'i genel olarak ufak çalışmalarımda kullanacağımı ve mfyz.org (ORG)'da kullanacağımı anlatmak istedim.

bu site (mfyz.COM) ufak geliştirmelerle artık olduğu yerde duracak (sanırım)
Üye Resmi Veysel
18 Ağustos Pazartesi ´08 17:20
Açık konuşmak gerekirse olaya sıfırdan başlayıpta yazmak pek işime gelmiyor. Dolayısıyla Fatih seninde dediğin gibi WordPress gerçekten çok esnek bir yapıya sahip, zaman çok değerli öyle değil mi?   :-)
18 Ağustos Pazartesi ´08 17:44
Tam da bahsettiğim konu Veysel
Üye Resmi Guney C. Gokoglu
25 Ağustos Pazartesi ´08 13:05
Geçenlerde oop programlamaya geçmeye karar verdiğimde cakephp, zend fw ve symfony üzerinde 2 hafta vakit harcadım.

Sonuç olarak kendi framework ümü yazsam sanırım daha esnek olacak kararını verdim   :-)  

Bazı açılardan bakınca, misal veri tabanı ekleme işlemleri filan hazır da var ve onları sıfırdan yazma aşaması gerçekten çok sinir bozcu oluyor ve ulan ben ne yapıyorum dedim.

Ama sonra kendi ettiğim kütüphanede süper ultra mega esnek kullanım yaşadığım için mutlu oluyorum.

  :-)  
25 Ağustos Pazartesi ´08 13:25
:) Tabiki ama bazen her iş için kendin eklenti yazmak zorunda olmak sıkıyor bazen insanı. Ne biliyim. PEAR'dakiler yetmezse ben de pear eklentisi yazarım diyorum. Şu aralar user-auth ve permission-management için bir eklenti yazacağım. Zira liveuser veritabanında 21 tane tablo oluşturuyor. Çok rahatsız edici   :-)
Üye Resmi celebrity Gossip
28 Ağustos Perşembe ´08 02:55
Bu güzel yazı için teşekkürler
Üye Resmi Serkan Koyuncu
3 Eylül Çarşamba ´08 12:35
@Guney:
Bi yönde haklısın Güney, ama bana göre kendi kütüphaneninin en büyük avantajı, herşeyi kendin yazdığın için herşeyini tamamen biliyor olman.
Diğer kütüphaneleri öğrenince, yani baya bi öğrenince bazen ne kadar kolaylık sağladığına ben bile şaşırıyorum. Ne yalan söyliyeyim, Symfony'e geçtikten sonra acayip rahat ettim.
Üye Resmi Berk Polat
11 Eylül Perşembe ´08 19:53
Teşekkürler, Başarılar ..
Üye Resmi nihat kaya
5 Ocak Pazartesi ´09 15:04
Sitenin temasına hayran kaldım çok iyi bir iş çıkarmışsın doğrusu grafiklerde oldukça kaliteli.. başarılarını dilerim   ;-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor