Firefox 3 Beta 4 İzlenimleri

16 Mart Pazar ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
FFX 3 Beta 4

Firefox 3'ü 4. Betasına ulaştığında her yerde bir sürü firefox 3 hakkında yenilik yazısı görmeye başladım. Çoğu yazıda "uçuyor" şeklinde ana bir yenilikten, performans konusunda çok ilerlediklerinden falan bahsediliyor.

Merak edip geçen günlerde indirip bir bakayım dedim. İyi de etmişim :-) Açıkcası bu kadar gözle görülür farklılık olabileceğini hiç beklemiyordum. Arayüzde birkaç değişiklik var fakat altyapıda çok fazla iyileştirme söylendiği kadar varmış. Kendini gösteriyor en azından. Safari'yi bugüne kadar hızından ve javascript performansından dolayı kullanmak istiyordum fakat html render'ını pek sevmediğimden ve geliştirici altyapısı pek sağlam olmadığından bir türlü kullanamamıştım.

Firefox'un da en gıcık kaptığım yanlarından biri çalıştığı işletim sistemiyle çok fazla anlaşamamasıydı. Yani kullandığınız işletim sisteminin kaynaklarını iyi kullanaması (bazen 1G+ ram yediği oluyordu), arayüz konusunda kullanılan desktop manager'ın gui'siyle birlikte çalışmıyordu (sanırım), ve işletim sistemlerindeki klişeleşmiş yazılımlar (örn: growl) ile ortak çalışmıyordu.

Sanırım bunların hepsini firefox 3'de düşünmüşler. Diğer işletim sistemlerindeki etkileşimini pek görmedim veya merak edip araştırmadım fakat macosx'de oldukça güzel özellikler var. Mesela artık growl ile uyarıları görebiliyoruz, seçili nesneleri doğrudan drag&drop ile masaüstüne veya herhangi bir yere yapıştırabiliyoruz. Titlebar gradient olmuş :-) sanırım osx gui ile ortak bazı şeyler kullanmaya başlamışlar, daha sorunsuz görünüyor. Ayrıca Cocoa widget'ları kullanabiliyoruz. Stillenmemiş butonlar, selectboxlar ve diğer html input elementleri osx stilinde görünüyor.

Eğer firefox açık ise yeni pencere açmak için inanılmaz ufak bir sürede (~0ms) yeni tab/pencerenizi görebiliyorsunuz. Ayrıca ilk açılış da eskisi gibi uzun sürmüyor. Javascriptlere oldukça iyi tepki veriyor. Arayüz konusunda kasarak geliştirdiğim kodlar takılmadan çalışıyor. Ayrıca Gmail gibi çok script/interval içeren sitelerde de artık takılmıyor. Normalde firefox'da gmail'i kapatırken firefox'un kitlenmesi gayet doğal bir özellik olmaya başlamıştı :-)

Falan fişman diye gidiyor özellikler. Final Release'i dört gözle bekliyorum açıkcası.

Şu an firefox2'ye tekrar dönmek zorunda kaldım çünkü hiçbir eklentinin firefox 3 sürümü çıkmamış, çıkmaması da gayet doğal, firefox 3 beta çünkü. Firebug, web developer ve delicious eklenitisi olmadan çalışamaz, gezemez olduğum için şimdilik firefox3'ü sadece genel surf için kullanıyorum.

Yorumlar

17 Mart Pazartesi ´08 21:07
Bende beta 2 sini denememiştim. Açıkcası bu kadar teknik olarak bakmamıştım olaya   :-)  Açılıştaki hız benimde dikkatimi çekmişti ama eklentilerin kurulu olmamasına bağladım bu hızı. Fotmattan sonra eklentileri desteklememesinden dolayı kurmadım bir daha.

Not: "IE Tab" eklentilsi direk 3 sürümüne geçmiş uyuz oldum.
17 Mart Pazartesi ´08 21:07
Gözün kör olsun mac os   :-(  benim gibi binlercesini kedinin ciğere baktığı gibi baktırıyorsun kendine..
17 Mart Pazartesi ´08 23:41
Performans olarak sadece uygulamanın çalışma hızı değil, sayfaları cache'leme render hızını da göz önünde bulundurursak firefox 3 oldukça iyi görünüyor.

Safari ve opera kullanırken mest oluyordum, şimdi firefox da bu tadı vermeye başladı sanırım   :-)
Üye Resmi hehe
18 Mart Salı ´08 17:38
türkiyenin sorunuda firefox 3 mü 2 miydi yaaaaa
19 Mart Çarşamba ´08 11:20
Şaun bir günlükte olduğunun farkında değilsin sanırım.. =o)
19 Mart Çarşamba ´08 19:33
Bence gayet hızlı ve kullanışlı bir hal almış. Yani eskiden de kullanışlıylı ve bu özelliğini kaybetmemiş:) Arayüzüde iyileştirilmiş. Tabi birçok özelliğini kişiselleştirebilmeniz bizin için iyi oluyor.
Fazla eklenti kullanmayacaksanız Firefox Beta 4'ü yükleyin derim
19 Mart Çarşamba ´08 23:50
Evet ben de burada Türkiye'nin sorunlarını paylaşıyorum insanlarla. Çok gerdi beni firefox ondan yazdım.

(arıza-teper modülü de yazmak lazım siteye)
Üye Resmi M. Sevim
22 Mart Cumartesi ´08 23:10
https://addons.mozilla.org/de/firefox/addon/6050
Bu adres üzerinden Mac temasının son hali, kendisi henüz geliştirilme aşamasında olduğundan indirilebiliyor. Tema Windows üzerinde de çalışıyor diye biliyorum.
23 Mart Pazar ´08 00:46
evet small buttons deyince bu şekilde oluyor ama header olarak pencerenin title'ı ile birleştiğinden geniş butonlar ile daha güzel duruyor.

Bu arada eklentiler de yavaş yavaş update olmaya başladı. Yani firefox 3'ü daha sık kullanmaya başladım   :-)
Üye Resmi Caner Güral
26 Mart Çarşamba ´08 01:56
Şahsen 4. deneme sürümünden çok memnunum.Zaten şu anlar için kullandığım öyle ahım şahım bir eklenti yok.Ad Block Plus, Flash Block, No Script, PDF Download ve User Agent Swicher sorunsuzca çalışıyor.Ayrıca en hoşuma giden yenilik ise gerçekten hızlanmış.Daha önce ince ayar bölümünden yaptığımız değişikliklere bu kadar tepki vermiyordu.Şimdi gerçekten sağlam olmuş.Ara sıra WMP eklentisinin olduğu sayfalarda donuyor ama yine de bir şekilde gösteriyor; etiketleri yanlış yazılmış olsa bile.

Ben bu uygulamayı, açık kaynak uygulamaların gücü bakımından önemli görüyorum.Gerçekten sağlam gidiyorlar...
26 Mart Çarşamba ´08 10:58
yeni olarak SAFARİ var bilginiz üzere en ikisini karşılaştırdım safarinin hızı bence baya bir iyi
Üye Resmi Can
26 Mart Çarşamba ´08 16:54
Firefox 3 beta 4 için del.icio.us eklentisini arıyordum google'da buraya geldim. neyse gelmişken değinmek istedim Linux ile firefox bazen çileden çıkartacak kadar yavaş çalışabiliyordu ama son beta bunu yerle yeksan etti. gerçekten çok hızlı çalışıyor. ama hala de.icio.us eklentisi çıkmadı. bu gidişlede pek çıkacağıda yok galiba.
26 Mart Çarşamba ´08 20:32
yok çıkar ama full release çıktıktan sonra patlar yeni eklentiler.

Safari vs firefox için de şunu söyleyebilirim. Safari çok basic bir tarayıcı benim gözümde. Evet çok hızlı fakat opera gibi hem hızlı hem de yetenekli bir tarayıcı değil.
Ayrıca KHTML motorlu webkit altyapısı üzerine sadece arayüz yazılmış bir tarayıcıdan ibaret değil safari. Onun için firefox gibi eklentileri ile canavara dönüşebilen bir tarayıcının yanında çok geride kalıyor.

Ancak dediğim gibi sadece browse hatta sadece yazı okuma, surf için tercih edilebilecek bir seçenek.
Üye Resmi Salih TURAN
6 Nisan Pazar ´08 14:29
Firefox kullanıyorum, Mutluyum, Bilgisayarıma virüs girdiğini hiç hatırlamıyorum   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor