Firefox 3.5 Hızlanmış

9 Temmuz Perşembe ´09
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Firefox 3.5'u bugün kurup deniyim dedim. Açıkcası sağdan soldan "hızlanmış", "hızı chrome'u geçmiş" gibi şeyler kısmen doğru çıktı diyebilirim. Render hızı gerçekten gözle görülür derecede artmış. Aynı zamanda uygulama arayüzü oluşturma süresi yani tıkladığınızda pencerenin gelmesi (gerçi macosx'deki ile windows'daki farklı durumlar) hızı da artmış. Gerçi şu an üstünde çok eklenti olmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

Yine de yakında yayınlanacak olarak firefox 3.5 açısından güzle gelişmeler var. Mesela dikkatimi çeken güzelliklerden geç de olsa nihayet gelebilen Private Browsing Mode. Fakat biraz mantık farklılığı var safari ile. Private Browsing moduna geçtiğinizde varolan tablarınız fln kapanıyor, yeni, temiz bir tarayıcı ekranı geliyor. Disable ettiğiniz zaman da eski tablar geri geliyor. Farklı...

Ayrıca Firebug'da şekil şemal değişikliklerine uğramış. Şu an cooliris ile firebug düzgün çalışıyor.

Umarım şu andaki gelişim ivmesi azalmaz, zira ortada Google Chrome OS gibi şeyler dolaşıyor, official blog'da da yazmışlar birşeyler. Hadi bakalım.

Yorumlar

9 Temmuz Perşembe ´09 16:46
Güzel oldu bu 3.5; ancak çok stabil değil. Bir kaç güncelleme kesinlikle gerekiyor bence. Yeni özellikleri çok iyi olmuş, gerçekten hızlı çalışıyor (ancak tracemonkey henüz oturmamış gibi). Firebug henüz beta aşamasında FF3.5 için; ancak kullandığım kadarıyla sorunsuz çalışıyor. cooliris'in önceki versiyonlarından pek bir farkı yok, bir tek görünümünü tam ekrandan FF sekmesine almış.
Google Chrome OS ise resmi olarak ayın 7'sinde açıklandı google blog'da. 2010 gibi netbook gibi daha basit sistemlere çıkacakmış. Çok hızlı ve göze hitap eder olacakmış. Google Microsoft'la kapışmakta kararlı görünüyor.
9 Temmuz Perşembe ´09 21:46
Eklentiler çok etkiliyor açılma hızını, oysaki ilk kurduğunda ne güzel "şak" diye açılıyor   :-)
Üye Resmi google reklam
16 Temmuz Perşembe ´09 13:15
Firewoks gerçekten browser konusunda bir numara explorer ı gerdride bırakıyor explorer sadece haksız kazancla kazanıyor çünkü windowsu kurunca explorer kurulu geliyor.insanlarda başka browser yuklemeye gerk yok diyolar kullanmaya devam ediyolar. yanılmıyosam windiws 7 de explorer kurulu olmıycak insanalar browser konusunda özgür olucak.
16 Temmuz Perşembe ´09 18:14
Fireworks? =)

Win7'de IE 8 yüklü olarak gelecek diye biliyorum. Ancak tarayıcı konusunda özgürlük kısıtlaması gibi bir şey yok ki. Mac'lerde de Safari yüklü oluyor. Linux'larda da kim kiminle anlaşmışsa o tarayıcı yüklü olarak geliyor. Herhangi bir internet tarayıcısı olmayan işletim sistemi bence eksiktir. Bugün cep telefonlarının işletim sistemlerinde dahi internet tarayıcıları yüklü olarak geliyor.

Yani ortada bir özgürlük kısıtlaması diye bir şey yok, Microsoft'un kendi ürününü kendi işletim sistemi içine koymasında da bir yanlış yok. Tek yanlış, daha doğrusu eksik Internet Explorer'ın günümüz web standartlarını geriden takip etmesi ve yazılımını adam akıllı güncellememesi.
16 Temmuz Perşembe ´09 20:46
Zaten bu alanda bay bi değişiklik oldu Avrupa Birliği'nin Microsoft'u internet tarayıcısı konusunda tekelcilikle suçlamasından dolayı "Windows 7 E" olarak dağıtılan sürümün içinde IE yüklü olarak gelmicek ama çok basit bir şekilde microsoftun servislerinden yüklenebilcek. Bu konuda Microsoftun geri adım atması ilğinç ama zekice bir yaklaşım aslında.

FireFox gelince Addon ları yüzünden Tercih etmekle beraber hiçbir şekilde ama hiçbir şekilde hızlı bir tarayıcı olduguna inanmıyorum neden sayfa yüklemsi konusunda hızını kabul ediyorum ama ön yüklem ve açılım bakımında ÇOK kötü neden zaten FireFox kullanıcıların büyük bir çoğunluğu FF nin izin verdiği adonları kullanmakta. FireFox kullanıcısı olupta Addon kullanmayan yok gibi zaten kendi görüşme göre Addon sistemi bu tarayıcıyı cazip Kılıyor.
Şimdi bu Tabana Sahip tarayıcılar içinde en çok tutulan aynı zamanda FireFox kendi tabanını kullanan yan dal taryıcılarlada piyasayı götürmek isitiyor.

Bu şöyle bişey Aynı Firma ama farklı Marka ve Adlarla piyasayı eli altında Tutmak.
Örnek Flock,Songbird FF tabanını kullanan taraycılarla bunu götürmeyi planlıyor.

Gördüğüm gözlemlediğim şuki SonBird gibi Müzik dinleme alışkanlıgımızdan faydalanan bir tarayıcıda WebMaster Addon Sistemide ekleseniz diğer yararlı addonlarda popularitesi asla FF gibi olmicak.

Bide FF gibi aynı Tabansal Yapıyı Kullanan Maxthon ve Operaya Bakalım burda tabansal yapı demek istediğim Browser BM sistemi yani FF de kullandığınız
about:config Maxthon ve Opera içinde geçerli yalnız bunların kendilerine Göre IE standartlarını yorumlasının farklıgı taryıcıları öne cıakrıyor Bireysel kullanıcıların aksine geliştiriciler yönünden bakarsak Maxthon daha cok sayfa kitlenmesi sistemleri üzerinde yoğunlaşmış bir browser firmasıyken , firefox daha çok sarmaşık gibi yayılmacı bir polita üstlenerek eklenti sistemleri gibi alanların üstünde durmakta, operada daha cok kendi standartlarını geliştirmeyi hedeflemekte.

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına kim nederdese desin FireFox Addonlarla Çok açılıyor ön yükleme süresi çok uzun bu nedenle tercih etmiyorum ama Webmaster Addonları yüzünden Kullanıyorum FireBug gibi . Ama Şuan için Maxthon firmasının 3.0 verisonda Turbo MOD sistemi biraz atılımcılıgından dolayı tercih edilcek alternatif bir tarayıcı.

Visit 4 Browser Vulnerabilities : Depo2    :-D
16 Temmuz Perşembe ´09 22:25
son dönemde macosx'deki keychain gibi entegrasyonlar yüzünden safari'yi yönetimsel araçlarımı kullanırken kullanıyordum fakat ilk açılış, tab açma, sayfaları render etme ve cache mekanizmasının hızı sayesinde gözle görülür ciddi bir fark var diğer tarayıcılara göre.

Onun için artık normal surf'u da safaride yapmaya basladim. Tabi geliştirici araçları olmaması daha doğrusu firefox'daki gibi gelişmiş ve çok olmadığı için sayfaları geliştirirken eksik kalıyor.

Düz surf için tercih edilebilir.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor