Flickr PRO ve fotograf düzenleme işleri

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Flickr

Yaza hazırlık yapmaya başladım. Açıkcası bu yıl iş, kodlama yani genel olarak bilgisayarla hiç ilgilenemediğimden dolayı takip ettiğim haberleri gördükçe kendimi geriye doğru saymaya başlamış gibi hissetmeye başladım ve biraz harekete geçeyim dedim.

Bu konuşacağım konu genel problemim (herkesin genel problemi). Bazı şeyler çok fazla olmaya başladığında baş ağrıtıcı ve sıkıcı bir hal alabiliyor. Çok dosya yani :-) Mesela ikon arşivi, bookmark (yer imleri), FOTGRAFLAR.

Elimde 2003'den itibaren çektiğim fotografların bir yığını var. İnsanlar çektiğim fotografları istiyorlar, soruyorlar "hani şu gün çektiğimiz fotograflar vardı ya bana eposta atsana onları" dediklerinde veya ben "şöyle şöyle bir fotografım vardı" dediğimde o fotografları bulmam en az 1-2 günümü alabiliyor (aldı bi kere :-) ). 2005 senesine kadar çok büyük problem yok. Hem dosya boyutları ufak idi (düşük megapikselli kameralar kullandığım için), hem de çok fotograf çekmemiştim kalitesiz sonuçlar alındığı için. Bir zamanlar Casio Exilim Z55 almıştım 2005 senesinde. İşte o andan itibaren çekilmez olası fotograflar çekilmiş oldu ve çok oldu. Şu an ~30GB fotograf arsivim var, 7000+ fotograf mevcut tahmini (kamera 9999 olup sıfırlandı, 2000 tanesini silmiş olsam 8000 eder, hadi 1000 tane de biligsayarda kaybolsun fln).

Bu dosyaları etiketleyip, başlıklar yazıp rating/yıldız değerleri vermem gerekiyor. Tabi bunları etkinlik veya olaylara göre ayrıştırdıktan sonra. Kİ biri istediğinde en fazla 1-2 dakika sürsün o fotografı bulmam. Ya da ailemden birinin fotografi gerektiğinde hızlıca bulabilmeliyim vs.
Böyle takıntılara sahibim işte. Şimdi bunun çözümü için bir süre iphoto kullandım. Ancak iphoto çok sınırlayıcı, basit ve kendi kafasına göre hareket eden bir yazılımdı. Ben klasör yapımı bozmadan veritabanına ekleyen. Mümkünse rating, caption, title, tag gibi yazdığım şeyleri EXIF veya META ile dosyanın içine yazsın istiyorum. Tabiki onları indexleyip istediğimde zart diye bulabileceğim hızda olsun.

Bir ara linux'da qt arayüzlü çorba gibi olan digikam kullandım. Güzel gibiydi ancak arayüzünü sevmediğimden veritabanı SQLite olduğundan web tabanlı bir arayüz yazdım digikam-web-interface olarak da proje olarak sourceforce'da fln yayınlayacaktım. Yalan oldu sonra.
Sadede gelirsek şu an web üzerinde tutma ve bunun etkileri üzerinde kafa yormaktayım. Çok avantajlı gibi görünüyor ama fotograflarımı internette saklamak ne derece tehlikesiz. Flickr bana bunun güvenini verebilecek mi? Ayrıca PRO olarak sorunlar yaşayacak mıyım?

24$ yıllık çok iyi bir ücret sunduğu özellikler yanında, fakat bir gün hesabınız kapatılmıştır veya expire olduğu için fotograflarınızın bazılarını sildik demesinler? :-)

Aranızda flickr PRO kullanıcısı varsa tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi? Ya da bu konuda fikriniz nedir?

Yorumlar

Üye Resmi Abdullah Dağlı (abdagli)
7 Mayıs Çarşamba ´08 16:38
Bir kaç gün öncesine kadar Flickr PRO hesabım vardı. Ancak şuanda yenilemem gerekiyor. Ücretsiz hesapta aylık bir limitiniz var (bu haftalık veya günlük de olabilir tam hatırlamıyorum). Bu limit kadar upload edebiliyorsunuz. Gösterim de ise son 200 fotoğrafınız oluyor. Diğerleri gözükmüyorlar. Ama PRO hesapta hiç bir sınırlama yok. Aylık limit yok, gösterimdeki fotoğraf limiti yok, oluşturulabilecek SET (bir nevi kategori) limiti yok. Ücretsiz hesapta en fazla 3 tane SET oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca PRO hesapta Collection diye bir olay var ki aslında SET'ten çok bir farkı yok.

Fotoğrafları saklama konusunda Flickr çok güzel. Sosyal bir topluluk olması açısından hoşuma gidiyor. Özellikle Türkler Flickr'da baya aktif durumdalar. Fotoğrafları taglayarak bulunması kolay hale getirebilirsiniz. Sanırım Flickr aradığınız şey. Ama PRO hesabınız bitince son 200 fotoğrafla baş başa kalıyorsunuz   :-)
8 Mayıs Perşembe ´08 02:19
eğer pro bitince yenilenene kadar eski fotolarımı silmiyorsa evet düşünmekteyim almayı.

zaten 24$ da oldukça cüzi bir rakam.
Üye Resmi domain
9 Mayıs Cuma ´08 16:06
bana domain alcak varmı 13 yaşındayım lütfennnnn
Üye Resmi adolf
10 Mayıs Cumartesi ´08 03:36
"Flickr bana bunun güvenini verebilecek mi? " demişsiniz... ne kötü bir şeydir ki.. ücretli servis verenlerin hangisi tekelleşirse hep böyle fena, çekilmez, itici oluyor... bu arada blogunuzu yeni buldum.. gerçekten tasarım harika.. fakat yazılar içni bi şey diyemiycem.. diyemiycem çünkü ben ilk beş yazıdan başkasını göremedim.. yanlış mı anladım yoksa diğer sayfaları göremiyor muyum... ya da linux'a ubuntuya yeni geçtim   :-)  bende mi bir problem var... kolay gelsin..
10 Mayıs Cumartesi ´08 17:12
Aynı takıntı hatta aynı fotoğraf karmaması bende de mevcut maalesef...

Yalnız ben internete koymuyorum. Daha doğrusu koyamıyorum eskiden yaşadığım hatırladıkça kıcık aldığım bir olaydan ötürü...

uyuz ultimate sıkıntı yapmasa bilgisayarımda adam gibi bir foto arşiv yapmayı planlıyorum fakat çoğunu benim bile unuttuğum DVD ve CD lerde tarih oluyorlar...

Şu üzerimdeki üşengeçliği ne zaman atar da zaman nasıl kazanırım'ın hesabını yapmaya başlarsam sanırım o zaman fotoğraflarımla bir bütün olacağım. Hatta nanhu olup kendi yazılımımı kendim de yapabilirim Local'de çalışan    :-)
Üye Resmi Fatih Arslan
14 Mayıs Çarşamba ´08 20:34
Merhaba Fatih,

Bu konu hakkında ben de çok düşündüm fakat Flickr'e bence yanaşmaman lazım. Pro istiyorsan bile sadece göstermek istediğin footğrafları yüklemen lazım, açıkcası 7000+ fotoğraf hiç uygun değil. Hatırlarsan bundan önce Yahoo Photos diye bir şey vardı, adamlar ansızın kapatacağız dediler. Fotoğraflar gitmedi tabi ama Flickr'e aktardılar. Yarın bir gün hiç belli olmaz.

Bence onun yerine yerel olarak kullanman çok daha iyi olacaktır. Picasa'yı denedin mi hiç? Kendisi güzeldir, ya da Digikam dediğin gibi arayüzü berbat ama alışmaya değer. Gerçekten harika bir programdır kendisi. Onun dışında benim bu konua hakkında yazdığım ve çeşitli fotoğraf programları hakkında yazdığım bir yazı vardı, belki işine yarar:

http://blog.arsln.org/linuxda-fotograf-duzenleme-v......ogramlari/

Kolay gelsin
14 Mayıs Çarşamba ´08 21:26
Teşekkür ederim Fatih önerin için. Muhtemelen eski sevdama döneceğim. Web arayüzlü digikam zamazingosu   :-)
Üye Resmi Fatih Arslan
14 Mayıs Çarşamba ´08 23:03
Yapmaya düşündüğün uygulama herkese açık olursa ben de seve seve tester olarak yardım etmeye çalışabilirim   :-)  
Üye Resmi cekirge
26 Mayıs Pazartesi ´08 23:41
picasa(http://picasa.google.com/) ve web tabanlısı:http://picasaweb.google.com

her ikisini de kullanıyorum. senin klasör sistemine hiç dokunmadan etiketlemeyle fotograflarını özgürce arşivleyebilirsin.  yayınlamak istediklerini rahatça web'e atabilir, webe attığın albümü daha sonra albüm olarak geri alabilirsin.
Üye Resmi cem cemilsoy
8 Haziran Pazar ´08 18:57
bende picasa'yı ("picassa" olmalıydı adı bence:) tavsiye ederim, işimi görüyor!.....
Üye Resmi adem aykılıç
11 Haziran Çarşamba ´08 19:15
evet picasa gercekten bu konuda isteneleni karsılıyor.. gerci biraz da ne istediğinize bağlı...
Üye Resmi celebrity Gossip
8 Ağustos Cuma ´08 01:07
Bana pek güzel gelmiyor bu foto olayı
Üye Resmi Teknoloji
16 Eylül Salı ´08 18:13
Benimde flicker pro hesabım var fakat süresi bitiyor yenileme gerekiyor fakat düşünmüyorum artık
Üye Resmi kpss
18 Eylül Perşembe ´08 16:41
Her blog köşesinde flickr görmek moda oldu, ama bana kullanmak nasip olmadı. Yazınız sayesinde birde bunun PRO'sunun olduğunu öğrendim. Aslında güzel bir şeymiş. Ama eminim alsam 1-2 gün bakar sonra bırakırım.
18 Eylül Perşembe ´08 18:40
Amaç oturup flickr'da vakit geçirmek değil. Amaç çok sayıda olan fotoları organize etmek, belki paylaşmak ve online olarak erişilebilir hale getirmek. Eğer bu konuda bana yardımı dokunacaksa pro alıp geniş alan ve bandwidth ile çalışmak istiyorum o kadar.
Üye Resmi Emre Savaş
19 Eylül Cuma ´08 02:09
kendi sunucuna koymayı planlıyorsan benimde kullandığımhttp://www.zenphoto.org/ scripti görüntüleme arşivleme işini görür ama resim düzenleme olayı yok. Ben picasa ile resimleri düzenleyip kendi sunucuma atıyorm. Kendime özel erişimli bir site açtım sunucumda arkadaşlarım ve benim fotoğraflarımı yüklüyoruz. Çoklu admin/kullanıcı, yorumlama, etiketleme kategorilendirme gibi temel ama gerekli ihtiyaçları karşılıyor. Local'e falan bir kur dene istersen.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor