@font-face kullanmak oldukça güvenli

4 Aralık Cumartesi ´10
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Bu aralar cufon, flir gibi web syfalarında kendi fontunuzu kullanabilmenizi sağlayan araçların kullanılabilirliği konusunda yeni nesil css çözümüne alternatif olarak kullanılabilirliğini test ediyordum. Aslında biraz sevindirici bir sonuç aldım. Çünkü css2 ile gelen font-face'in css3 ile tekrar gündeme gelmesinin yanı sıra aslında birçok tarayıcıda sorunsuz kullanılabildiğini gördüm.

Aşağıda @font-face attribute'u ve hangi tarayıcıların hangi sürümden beri desteklediğini görebilirsiniz.

CSS Property@font-faceformat
IE6 EOT
IE7 EOT
IE8 EOT
Safari3.2TTF/OTF
iPhone 3.1 supports SVG
Chrome4.0.249.78TTF/OTF support added 1/25/10
SVG supported by default
Firefox3.5TTF/OTF
Opera10TTF/OTF

Kaynak:http://is.gd/id6se

Aslında bu bu tercih edilebiliriği sağlayan bir etken de Microsoft'un herkesten önce bunu implemente etmiş olması. Çünkü IE cephesinin birçok yeni feature'u desteklememesinin yanı sıra XmlHttpRequest gibi birçok tarayıcıdan önce davranmış olduğu konular var. Doğal olarak bu, geliştiricilerin önünü tıkamadığı için webde örnekleri çoğaldıkça kullanımı hızlı yayılıyor. Çünkü her zaman karşımıza çıkan ie problemleri olmuyor.

Tabi bir sorunumuz var, kullanmak istediğiniz fontun her tarayıcının render edebileceği formatlarda sunuyor olmanız gerek. Bu öyle kolay bir iş değil. Zira zaten font kullanımının birçok lisans bağlantısı ve kullanımının açık olmaması gibi bir durum yaygın. Tabi ki SVG gibi formatlar bunu kırıyor fakat yine de bu crossbrowser destek verebilmenizi sağlamıyor. En azından fontunuzun, EOT, SVG, TTF ve OTF formatlarında sunuyor olmanız gerek.

Tabi ücretsiz ve non-commercial kullanımı ücretsiz olan fontları size kit olarak sunan siteler var. Aralarından en sevdiğim olan Fonts Squirrel'i kullanabilirsiniz. Hatta bu ücretsiz font-face kitlerini inceleyip indirebileceğiniz bir sayfaları da var:http://www.fontsquirrel.com/fontface

Sonuç olarak cufon, flir gibi alternatifleri kullanmayı düşünmeden önce fontunuzu bu şekilde çok formatlı sunabiliyor musunuz bunu test etmelisiniz.

Yorumlar

7 Aralık Salı ´10 10:43
Cufon kullanıyordum. @font-face'in varlığını bile unutmuşum (: hatırlattığın için teşekkür ederim. Ayrıca sitede font-face Generator olması da ayrı bir güzellik.

http://www.fontsquirrel.com/fontface/generator
8 Aralık Çarşamba ´10 02:20
Eğer bir fontun EOT, SVG, TTF formatlarına ve tabi ki lisansına sahipsen cufon fln kullanmaya gerek yok. Tarayıcılar gayet güzel handle edebiliyorlar.
5 Ocak Çarşamba ´11 16:04
@font-face çok güzel; ama sanırım hala oturmadı.. Tarayıcılar arasında aynı yazı tipini kullanan yazılar arasında farklar oluşmakta. Yani fark dediğim, farklı olarak render'lamaları.. En basitinden Firefox - Chrome/Safari arasında fark var ve aynı şekilde farklı işletim sistemlerinde de bu fark oluşuyor. Gerçi bu tür bazı farklar, varsayılan yazı tiplerinde bile mevcut oluyor işletim sistemi değiştiğinde; ama bence işin web kısmı için belli standartlar oturtulmalı. Geçen seneye oranla çok daha iyi durumda, orası da bir gerçek =) Ben biraz daha beklemeyi tercih ediyorum.. =/
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor