Freelancer'ların harcamaları/masrafları

5 Aralık Cumartesi ´09
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
GoMediaZine'in Freelancer'lara yönelik yaptığı bir ankette Freelancer'ların en çok para harcadıkları şeyler sorulmuş, ama iş anlamında. Yani masraf olarak da değerlendirebiliriz.Buna göre Freelancer'lar en çok yazılım ve donanıma para harcıyorlar. Tahmin de edebileceğiniz gibi orta ölçekli bir tasarımcının bir macbookpro + adobe serisinden en az bir yazılıma ihtiyaç duyduğunu ve bunu satın almak için ne kadar para harcayacağını bir yanda düşünüp bunun dışında kalan site üyelikleri, reklam masrafları vs gibi kalemleri düşündüğünüzde aradaki farkı görebilirsiniz.

Ankete isterseniz GoMediaZine'den siz de katılabilirsiniz.

Yorumlar

5 Aralık Cumartesi ´09 13:39
Türkiye'de 100 kişiden kaçının ücretli yazılımlara para verip aldığıyla ilgili bi araştırma yapılsa inanın 10 kişiyi geçmeyecektir.

İşin ilginç tarafı bu tarz işlerde emek sarfedip insanlara para ile kendi ürününü satan bizler , ürünlerimiz wareze düştüğünde kul hakkı , emeğe saygı gibi şeylerden bahsediyoruz ama ortaya çıkardığımız ürünü oluştururken kullandığımız araçların hangisine para veripte sahip oluyoruz bide onu düşünmek gerek..
5 Aralık Cumartesi ´09 18:22
Ben devasa lisans ücreti olan adobe serisi gibi yazılımlar dışında ufakları teker teker almaya çalışıyorum. Şu an 70 civarında lisansım var. 3-5 seneye adobeları fln dahil lisanslamayı planlıyorum.
Üye Resmi abdullah demir
9 Aralık Çarşamba ´09 23:18
Gimp' in 2.8 sürümü ile birlikte bir adım daha garfik profesyonelliğini Açık Kaynak ta da yaşayacağız. Bu kadar para verilirmi yahuuuu...    :-)  gimpTR.COM
11 Aralık Cuma ´09 00:39
Malesef, Gimp photoshop'a alternatif olamamıştır olamayacaktır.Photoshop'un verdiği deneyimi vermiyor.neyse sizi tatmin edebiliyorsa ne mutlu size
11 Aralık Cuma ´09 10:54
Gimp gerçekten güzel ama bağımsız veya gerçekten gimp ile çalışan bir grupta iseniz güzel.

Malesef şu an ajanslarda veya bağımsız gruplarda tasarımcıların çoğu photoshop ile çalışıyorlar ve iş dünyasında iseniz buna ayak uydurmak zorundasınız.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor