Gimp'te karanlık resimleri aydınlatmak

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Bazen fotoğraf makinenizin lensine doğrudan güneş gelebilir veya ışığın gelme açısına göre çektiğiniz konum yanlış olabilir. Bu resimler genellikle ışık saçan objelerin belirgin, diğer kısımların karanlık kaldığı resimlerdir. Aslında sadece tonlardan dolayı biz öyle görürüz. Küçük bir çalışma ile ne kadar değişeceğini göreceksiniz.

Resmimizi açtıktan sonra bulunduğu katmanı hmen kopyalıyoruz, orjinal olan en altta kalacak şekilde çalışacağız.

Figür 1

Kopyaladığımız katmana Layers > Color > Treshold'dan aşağıdaki ayarlara yakın veya resime göre ışık veren objelerin rahat seçilebilmesi için siyah beyaz dengesini oluşturuyoruz.

Figür 2

Ardından resksel seçim (renge göre seçme) aracı ile beyaz alanralı seçiyoruz ve seçimi çevirip siğer alanları seçmiş oluyoruz.

Figür 3

Orjinal katmanımızdaki seçili alanı kopyalayıp üst seviyede bir katmana yapıştırıyoruz.

Figür 4

Bu treshold yaptığımız katmanı artık silebiliriz veya gizliyoruz.

Figür 5

Şimdi bu koyu olan bölgeleri yapıştırdığımız katmanı maskelleme methodu ile resimin yapısına göre geçiş efekti vererek değişimin tüm resimde daha yumuşak olmasını sağlıyacağız.

Figür 6

Maskelemeyi uyguladıktan sonra yine aynı katmana Layers > Colors > Brightness-Contrast panelini açıp değerleri daha sertleştirerek resimdeki koyu bölyelerin rengini açmış oluyoruz.

Figür 7

Ne kadar çok sertleştiriseniz o kadar çok açılır. Resme uygun değerleri verip uyguluyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi oldu.

Figür 8

Orjinal resim de şöyle idi

Figür 1

Gördüğünüz gibi, resim oldukça canlandı.. Birkaç uygulama ile kolayca kavrayabilirsiniz. Unutmayın bu kadar çok panel ve ayar kurcalamak için var :-)


Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi birun hakan
29 Ocak Salı ´08 01:20
Şimdi bu koyu olan bölgeleri yapıştırdığımız katmanı maskelleme methodu ile resimin yapısına göre geçiş efekti vererek değişimin tüm resimde daha yumuşak olmasını sağlıyacağız.

burda tam olarak ne demek istedin onu çözemedim. biraz bizi aydınlatır mısın? mesela maskeleme metodu geçiş efekti vermek nasıl oluyor?
29 Ocak Salı ´08 17:50
bir katmana maske yaptığında belirli bir kritere göre ters kısımları gizleyip o istediğin kritere uygun bölgeleri gösterebiliyorsun. Bu keskin hatlı bir şey de olabilir yumuşak hatlı da olabilir.

Gimp'de bir katmana maske uygulamak için layer panelindeki add layer mask butonuna tıklayınca veya katmana sağ tıklayıp bu seçeneği seçinde ufak bir pencere geliyor. Oradan siyah-beyaz farkına göre maske uygulatıyoruz (varsayılan olarak bu özellik kullanılıyor zaten).

Yani maske içinde çizdiğimiz şeyde, gerçek resim üzerinde siyah kısımlara denk gelen bölümler görünür, beyaz kısımlara gelen bölümler de gizlenir. Ya da tam tersi, şu an hangisi içindi bilmiyorum.

Biz de siyahtan beyaza bir geçiş efekti vererek yeni oluşturduğumuz "renkleri açılmış fotograf" katmanına yukarı tarafatan başlayarak aşağı doğru bir siyahtan-beyaza geçiş efekti uyguluyoruz.
Sonuçta beyaz tonları arttıkça maskelediğimiz katmandaki çizim/foto görünürden transparanlığa yumuşak geçiş yapan bir hal alıyor. Orjinal katmanımızın üstüne bunu aldığımızda eskiden karanlık olan kısımlar şimdi yavaş yvaş maskelediğimiz katmana doğru görünür oluyor. Böylece orjinal foto ile açıklaştırdığımız katman arasında geçiş yaptırmış oluyoruz.

Çünkü orjinal fotoda ışık alan kısımların açıklığını bozmak istemiyoruz.

Bu işlemleri aslında kelimelerle anlatmak gerçekten zor. Bu belgeleri de aslında ekran görüntüleri ile değil doğrudan screencast yani videolarla anlatmak gerek.

Çok kelime ile boğmamak için kısa yazmaya çalışıyorum. Bazı kısımları anlamsız olduğu için özür dilerim   :-)
Üye Resmi abdullah demir
23 Mayıs Cuma ´08 11:20
Merhaba. MFYZ ile daha önce bir kez odtü de linux günlerinde tanışmıştık. yakın zamanda gimptr.com sitesini kurdum. Gimp ile ilgili çok bilgim yok ama, kendimi geliştirmeyi hedefliyorum. Bu anlatılan makaleyi videoya dönüştürdüm ve yayınladım. gimptr.com dan takip edebilirsiniz. Mutlu Günler...
15 Ekim Çarşamba ´08 10:59
Teşekkürler güzel bir anlatım. Birazdaha oynamalar yaparak cok daha değişik sonuclarda elde edilebilir.. Bu da kişinin kendi hayal gücüne kalan bir şey.   :-)
Üye Resmi laz biyolog
25 Şubat Salı ´14 07:53
merhaba , bu foto yu bi yerden hatirliyorum ege bahar şenlikleri yoksa??
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor