Günlüklerin (blog) özgün(süz)lüğü ve kalabalık

24 Haziran Salı ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
4 saat önce 1 haftadır okumadığım rss'leri bi elden geçireyim diye rss okuyucumu açtığımda azım da açık kaldı. Okunmayan rss girdi sayısı 1000'i geçmişti. Şimdi 4 saat aradan sonra 272 tane kaldı. Hala bitiremedim. Üstelik adam gibi okumadan göz atarak, yani okuacaklarımı işaretleyip ilerliyorum, sonra dönüyorum.

Neyse konu başlığına değinmek için bu yazıyı yazdım. Çünkü artık internette blog olarak görünen şeyler blog kavramını geçmiş ve alakasız + gereksiz bir hal almaya başlamış. Bunu zaten az çok hissediyorduk 3-5 aydır. Şu an iş çığrından çıkmış. Şaka yapmıyorum 1000 tane rss girdisi içerisinde elle tutulur kaliteli 500 tane başlık anca vardır. Şu an rss okuyucumda 30 civarı kaynak var bunların 20'si Türk sitelerden 10-15 taneside Yabancı kaynaklardan. Bu 50% kalitesiz içeriği sağlayan kaynakların genelinin Türk kaynaklardan oluşmacı ise üzücü bir durum.

Yabancı kaynaklarda yazılan (startupmeme, smashing magazine vs) lider kaynakların 1-1 kopyası olan bazı siteler var ve artık can sıkıcı hal almaya başladılar. Yani blog olayını geçtik bu sitelerin yerelleştirmesini yapar olduk.

Bir yandan da kopya içerik yazmayan kişiler/gruplar var. Bunlar ya çok eleştirel/otorite kişiler veya gerçekten kaliteli, özgün, üretken şeyler yapıyorlar. Ancak kopya içerik yazmayan bu grupların da yarısı işe yaramaz şeyler yazıyorlar. Her ne kadar kişisel şeylerden bahsedilse de yazılma tarzına göre hem kendini okutturan hem de işe yarar sonuçlar çıkaran insanlar yok değil (örneğin, Fatmanur Erdoğan kariyeryolculgu.com veya Tunç Kılınç fikiratolyesi.com). Yani sonuçta sitenizin uçuk tasarımlara sahip olması gerekmiyor. Ya da girenleri orada tutmak için göz alıcı kalmanız gerekmiyor. Zaten bu devirde böyle bir mantalite iş yapmıyor (örn: eksisozluk, vikipedi).

Bu yazı eleştiri ve protesto olarak algılanmasını isterim aslında. Çünkü eleştirilecek bir konu. İlk "Türk Blog Yazarları" Ankara buluşmasında tüm tartışma boyunca "özgünlüğün veya blog kavramının basitliğinin karıştırılmaması"nın savunucusu oldum. "Veya" diyorum çünkü bu iki kavramı bir araya getirdiğinizde güzel şeyler olmuyor. Bir araya gelemiyor daha doğrusu, bu rss "testi" bunun ispatı olmuş oldu açıkcası. Blogların da gereksiz içerik sağlamasından kimse tırsmıyor. Basitleşmekten kimse korkmuyor, enteresan... Kimse "benim internete katkım ne oldu?" diye sormuyor.

Çok kalabalık yapıyor çok...

Yorumlar

24 Haziran Salı ´08 22:02
Katılıyorum, ülkemizde birçok blog benzer içeriği kullanıyor. Bugün çoğu blogun geçmiş 1 haftalık arşivine bakarsanız firefox 3 download sayısı cart curt görürsünüz. Açıkçası ben sıkıldım, aynı haberleri, aynı yazıları 10-15 farklı blogta görmekten. Bence problem özgün olarak içerik üretmiyor oluşumuz ve hala (ç)alıntı kültürünü sürdürüyor oluşumuz.
25 Haziran Çarşamba ´08 00:15
Hayır firefox örneği yanlış. Tamam popüler bir konuda ilgili bir haberin tüm sitelerde görünmesinde sorun yok. iPhone 3G çıkmış diye zilyon tane rss girdisinde görüyoruz haberi, ya da firefox 3'ü. Bunda bir yanlış yok. Her haberi her kanal verir, her gazete yazar.

Sorun şu : birileri özgün içerik oluşturuyor, birileri de bu içerikleri 1-1 aynen copy paste kullanıyor (bazılarını Türkçeleştirerek) işin acı yani kimse kaynak belirtme konusunda özverili değil.

Gazete/Kanal örneği için şu anlama geliyor. Birileri çıkıp beyaz show'u 1-1 taklit edip geçinmeye çalışıyor. Ya da BBC'deki bir diziyi. (Tabi medya için durum biraz farklı)
25 Haziran Çarşamba ´08 00:38
ABP denilen bi olgu var artık auto blog posting populer içerikli bloglara aynı anda post, post yakalyıcı crul botlar,rss graberlar vs biton olay ve olgu var yayılıyor artık kopy pasteyide otomatiğe aldılar bu yorumları botların okuyamacagına göre sesimizi duayn fazla olmicaktır ie özğün içerik eşittir Kocaman bir = 0 (sıfır) kim ne derse desin iiye gitmiyoruz
Chinliler Clonlamada birinci, bizde bilği hırsızlıgında   :-D  CPU copy Paste User xD
25 Haziran Çarşamba ´08 13:48
:)

ABP girdileriyle dolu siteleri zaten kimse takip etmiyor. Aslında sıkıntım bunu elle yapan sitelerin birşey katmadan, üretmeden yapıyor olmaları. Daha doğrusu eskiden kaliteli yazılar yazılan ancak sonradan elle copy/paste blog post yapan ortamlara dönüşen siteler çoğalıyor.

Hangi sitelerin olduklarını söylemeye gerek yok burada, zaten rss okuyan kitlenin takip edebileceği 10 Türk rss kaynağı arasında en çok takip edilenlerin başlarında geliyorlar. Neden? Çünkü asıl kaynakları kimse bilmiyor veya takip etmek istemiyor.
Üye Resmi Hakan ERSU
25 Haziran Çarşamba ´08 16:03
Açıkcası sürekli rss takip etmekten sıkıldığım için takip ettiğim site sayısını oldukça düşürdüm.Bunun dışında rss ile takip ettiğim diğer siteleri artık bu tarz siteleri takip edip, kaliteli yazıları bildiren sitelerden takip ediyorum.
Aslında kaliteli ve özgün içerik sunan siteler aslında oldukça geç güncelleniyor (belki olması gereken yada doğal olan zaten bu) çünkü kaliteli ve özgün olarak nitelendirebileceğimiz girdiler  kısa zamanda ortaya çıkmıyor.
Artık rss girdilerini belki haftada 1 inceliyorum bunun dışında yukarda bahsettiğim kaliteli içerikleri derleyip sunan siteleri günlük birkaç ziyaretle yetinebiliyorum.
Üye Resmi dilara derin
29 Haziran Pazar ´08 12:43
ben fatmanur erdogan'in kariyeryolculugu.com blogunun cok basarili oldugunu dusunuyorum. tipik insan kaynaklari yazilarindan farkli. gercekci. ustelik bizlere de cok destek oluyor. tavsiye ederim.
Üye Resmi ertugrul muhit
9 Temmuz Çarşamba ´08 22:39
Bir site sahibinin neden alıntı yapmaya ihtiyaç duyduğunu hiç anlamıyorum. Düşünüyorum; benim pr1 siteme gelen bir ziyaretci hangi sitelerden geçmiştir. Bana sıra gelene kadar görmediği içerik kalmamıştır neredeyse. Kimse benim yanıma "Youtube'ye nasıl girerim"  diye gelmez. Gelene kadar göreceğini görmüştür zaten. Bunun amacı adsense için kelime sayısını arttırmak olmalı.  Özgün içerik konusuna gelince; "Ancak kopya içerik yazmayan bu grupların da yarısı işe yaramaz şeyler yazıyorlar." demişsiniz. Ben hangi gruba  girdiğimi gerçekten merak ediyorum. Kırıcı olmak istememeyi düşünmeyin, geliştirici olmayın isteyin, bu bana yeter. Türkiye'de İnternet kaynağı oluşturanlardan olmak istiyorum ben. Ayrıca bugünlerde ben de bu konuya değindim çok farklı bir bakış açısıyla.http://www.ozgurlog.com/web-sitenize-kopya-icerik/ .
10 Temmuz Perşembe ´08 00:40
Dediğin gibi çok farklı bir bakış açısı var yazında. Fakat biz ikimiz farklı iki yöne bakıyoruz.  Yazının adı "Web Sitenize Kopya İçerik" olması farkı ortaya koyuyor zaten.

İnternetten para kazanma, hit'i yüksek site olma ve daha çok üyeye sahip olma amaçlarına uygun şekilde yapılması gerekenleri aslında özetlemişsin; Güzel yazı olmuş. Ancak her sitenin amacı hit veya gelir değil.

Amaç gelir elde etmek bile olsa bence bahsettiğin siteler ucuz siteler oluyor. Sözkonusu yapıdaki sitelerden takip ettiklerim vardı, hiçbirinin 2 yılını geçtiğini görmedim. Ya legal sınırlar çerçevesinde devam etmediler ya da çok çorba olduklarından insanlar sadece ihtiyaçlarını karşılamak için giriyor, sonrasında takip etmiyorlardı. Sonunda da ya domain birilerine satılıyor ya da birileri hackleyip göçertiyordu.

Bu işe ticari veya kültürel bakmak arasında çok fark var. İkisinin de ucu farklı yerlere çıkıyorlar. ve bildiğim bir şey var :
"Ticarette iyi/kötü kavramı yok!"
Üye Resmi ertuğrul muhit
10 Temmuz Perşembe ´08 15:00
Korktuğum başıma geldi. Aslında ben bu komik durumu gösterek eleştiri yapmak istemiştim. Farkettiyseniz sitemde pek alıntı içerik yok. Yani bunu yapanların ne kadar aciz düşünebildiğini anlatmak istemiştim. "Hem zaten farklı bir başlık kullanırsanız insanlar sizin bu işe emek harcadığınızı düşünür ve sizden daha fazlasını bekler. " kısmında daha iyi dile getirdim. Ben bu yazıyı amacı hit ve para olanların ne yapması gerektiğini okuyup öğrenmeleri için değil, amacı özgün içerik olanların bakıp gülmesi için yazmıştım.
11 Temmuz Cuma ´08 20:39
:) biraz daha "yerleyici" cümleler kullanmalıydınız.
Üye Resmi keriman
13 Kasım Perşembe ´08 14:56
kopyala yapıştır evet hep aynı şeyler
Üye Resmi julSezar
11 Şubat Çarşamba ´09 11:25
Her internet kullanıcısının internete katkısı olmaz, olamazda zaten. Bu konuda yanlış düşünüyorsun.
Üye Resmi ogerid
24 Şubat Salı ´09 10:10
Site boş mesaj havuzuna dönmüş malesef...
6 Mayıs Çarşamba ´09 02:01
Yaklaşık 6-7 ay önce değerli bir arkadaşımla bu konu üzerinde konuşmuş, ve döküman olarak paylaşmak istemiştim.
Evet malesef interneti en kötü şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Aynen bu dökümana 8 Şubat Pazar ´09 22:04 tarihinden itibaren yapılmış olan yorumlar gibi.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor