Amblem


Yönetmen Mehmet Fatih YILDIZ


Oyuncular
İşletim Sistemi Mac OSX 10.7 Lion (MacbookAir)
MAMP Pro 2
Grafikler Adobe Photoshop CS5
CSS Düzenleyici CSSEdit 2.5
Metin Editörü PHPStorm + Textmate (PHP, HTML, JS)


Konuk Oyuncular
Sunucu Kodlama PHP, PEAR
Veritabanı MySQL
JavaScript İşleri jQuery
İstatistik Altyapısı Google Anlaytics
Galeri/Fotolar Flickr API (Yahoo)MFYZ v0.7 sürümü aslında çook uzun süreden beridir fikir olarak da kod olarak da geliştiriliyordu. Şu an gördüğünüz yapı 4-5 ay kadar fikir, 7-8 ay kadar da kod çalışması ile neredeyse 1 senelik bir çalışmanın sonucu. Daha önceki sürümlerde daha fazla sadelik üzerine durmuştum, ancak özellikle son birkaç senedir ülkemizdeki bant genişliklerinin artması ve maliyetin düşmesi sonucu insanların internette yavaşlık gibi bir sorunu kalmadı. Artık grafik konusunda veya kod konusunda herhangi bir hız paranoyasına kapılmadan site geliştirebiliyoruz. MFYZ, v0.6'dan itibaren bu bahsettiğim şeye örnek sitelerden biri haline gelmişti. v0.6'da web 2.0 teknolojilerinin uygulamalarını biraz abartılı ve yersiz kullandım. Dolayısıyla google, yahoo gibi botlar siteyi tarayamaz oldular, arama motorlarından gelen kullanıcıları doğrudan kaybetmiş oldum :)
v0.7'de özellikle bu optimizasyonları yaparak, Tamamen CSS (full-css layout) ile çizdirilmiş arayüz sayesinde farklı cssler ile siteye 3 fakrlı görünüm kattım. Hafif sürüm ile daha hızlı gezebilir, stilsiz versiyonda ise pda, cep telefonu gibi aygıtlardan veya konsoldaki ilkel tarayıcılardan grafikten yoksun ama içeriğe sorunsuz ulaşabileceğiniz görünümü kullanabileceksiniz. İsteyenler de grafik arayüzü kullanarak bol grafiğin ve hoş bir arayüzde surf yapmanın keyfini çıkarabilecekler.


Sitemin neden "sadece bir blog" sitesi şeklinde kalmadığını biraz sayfaları gezince anlayabilirsiniz. Bildiğimiz çoğu web geliştirme aracı olarak kullanılan dillerde Türk ürünü, sınırları zorlayan çok site bulamıyoruz. Burası aslında benim oyun alanım, insanlara bu teknolojileri ne kadar zorlayabileceğimizi göstermek bir amacım. Aynı zamanda web geliştiriciler arasındaki genç programcılara da referans olabilecek kaynaklar sunmaya çalışıyorum..


Yayında emeği geçen tüm arkadaşlara bol bol teşekkür ederim.Mehmet Fatih YILDIZ

2002 - 2013