Jquery Kaynakları

29 Haziran Pazar ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Biliyorsunuz mootools adamı idim, ancak son dönemde jquery'nin daha sıkı gitmesi ve ihtiyaçlara daha ekonomik çözümler sunması daha çekici yaptı ve okuduklarım/duyduklarım ile jquery'ye geçme kararı almıştım. Birkaç gündür jquery kaynakları toplayıp kolları sıvamaya başlıyorum. Topladığım kaynakları paylaşmak istedim :


Jquery Siteleri, Dökümantasyonlar
Plug-in ve EklentilerMakaleler, NASIL BelgeleriDiğer

Yorumlar

30 Haziran Pazartesi ´08 13:11
bükemediğin bileği öpmek gerek zaten   :-)  adamlar her şeyin pluginini hemencik yapıyorlar. bu dönemin modası gibi birşey oldu artık jquery kullanmak.

kaynaklar çok işime yarayacak. hep böyle bir liste yapmak istiyordum; ama vakit olmuyordu.
30 Haziran Pazartesi ´08 15:34
Gerçektende harika kaynaklar var. Benimde çok işime yarayacak   :-)  Çok teşekkürler..
Üye Resmi Hakan ERSU
30 Haziran Pazartesi ´08 21:06
Şu sıralar zaten sanki mootools tarafında gelişmeler yavaşladı bunun yanında oldukça yararlı olan forumlarınıda kaldırma ihtiyacı duymuşlar.Şu sıralar tasarım değişikliği dışında fazla yol katedemediler.Uzun süre bir gelişme olmassa jquery yollarını aşındıracağız gibi.
1 Temmuz Salı ´08 00:53
Forumlarının kapandığını sen söyleyince farkettim. Umarım proje sonlanmaz. Fakat genel olarak mootools-culardan jquery'ye geçen insan sayısı da artış gösteriyor.

Döküman ve tutorial eksikliği bunun en büyük nedeni.
CORE developerlar zaten frameworkler kullanıp kullanmama gibi bir arayış içerisinde değiller. Ne olursa kullanıyorlar.
Üye Resmi Cumhur
9 Temmuz Çarşamba ´08 14:50
Öyleyse v0.8 jQuery ile yazılacak...   :-D
10 Temmuz Perşembe ´08 00:28
v0.8 gibi bir kelime dolaşmamalı şimdilik sitede. Çünkü v0.7 sanırım iyi bir altyapıya erişti, muhtemelen bunun üzerine katlanarak devam edecek mfyz.com. Daha çok eksik var ayrıca. Doymadan da yeni arayüz tasarlamam galiba.

v0.8 tasarım ve içerik değişikliğinden çok da farklı olmaz tahminen. İngilizce içerik fln yazmaya başlayabilirim v0.8 ile.

Bunlar şimdilik sadece fantezi tabiki   :-)
Üye Resmi Cumhur
10 Temmuz Perşembe ´08 06:42
İngilizce içerik mi? Türkçe içerik ihtiyacı hala oldukça fazla...
10 Temmuz Perşembe ´08 20:01
Süpersin yine =) tam da ihtiyacım olduğu anda imdadıma yetiştin tam manasıyla   :-D
14 Temmuz Pazartesi ´08 20:01
Son zamanlarda biraz daha mootools gruplarında  dolandıktan sonra mootools'un çok aşırı bir değişiklik yapılmadığı takdirde sonunun pek sağlam olmayacağı inancındayım.
Bunun yanında jquery aldı başını gidiyor.Bir zamanlar mootoolsa rakip diye  bahsedile dursun şimdi mootools'u rakip olarak bile göz önüne almayacak bir yapıya kavuştu.
Konu dışı olarak ie6 nın nasıl bir bela olduğunu biliyorum ama tatil döneminde cafelerden takip etmek zorunda kaldığım sitelerden biride mfyz ama biraz olay eziyet durumuna dönüşüyor ie6'da. ie6 için ufak bir değişiklik yapsanız gerçekten seviniriz.Belki tartışılmıştır ama bende kendi fikrimi sunmak istedim.
17 Temmuz Perşembe ´08 11:18
Umarım diye başlamak istiyorum söyleyeceklerime çünkü yapacağım vs deyip artık işlerden vs, siteme hiç zaman ayıramıyor oldum.

Ancak kafamdaki şeyi kısaca özetlersem :
döküman yazma dışında vakit ayırıp mfyz.com ile ilgilenecek olduğum ilk sürede önce firefox'da görünen arayüzün aynısını (bazı kısımlar farklılık gösterecek tabiki) ie6 ve daha eski tarayıcılar için de görüntülenebilir hale getireceğim.
Sonraki yapmayı düşündüğüm şey ise mootools'dan jquery'ye taşımak.

Bu ikisi bittiğinde şu zilyon tane yapmayı düşündüğüm fix'leri daha rahat yapabileceğim sanırım.
Üye Resmi Murat
17 Ekim Cuma ´08 13:51
zuhahahaha.ingilizce yazı yazabilirim diyor yahu.şaka gibi.kim ne yapsın senin ingilizce kaynağını şaşkın.ingilizce zaten yeterince kaynak var.ordan aldıklarınızı burda satıyosunuz zaten.ingilizce biliyosun diye ingilizce yazı yazılır mı kelav hatta pilav..duyanlar da bi boktan anlıyo zannedecekler ha..
ingilizce yazıymış.müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer o iş..
Türkçe yazacaksan yaz, yazmayacaksan kapı dışarı!!
Üye Resmi Ali Kaan Kiriş
27 Ocak Çarşamba ´10 01:02
Siteye şans eseri rasladım, jquery için güzel bir toplama olmuş elinize sağlık   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor