Leopard'ın Finder'ı ve Chroma Player

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Macingry

Bir aydan fazladır Leopard'dayım, tiger'a göre oldukça güzel özellikler eklemişler. İnce ayrıntılar var tabiki ama sistemin kullanılabilirliği tabiki değişmemiş. Her zamanki gibi pratik, güzel ve kolay :-)

Çok aptal bir hata buldum, daha doğrusu herkes bulmuş :-) Finder'a yeni bir "görünüm tipi" kazandırmışlar. Dosyaları iTunes'daki coverflow gibi kaydırarak görüntüleyebiliyorsunuz. Finder'ın en sevdiğim özelliklerinden biri de sistemde birsürü gizli dosya bırakarak her klasörü çok fazla özelleştirebilmenizdi.

Yani bir klasörü görünüm olarak bambaşka şekillere sokabiliyordunuz. Aslında bu windows'ta da var senelerdir fakat bu kadar efektif kullanılmıyor. Açıkcası 10'un üzerinde klasörüme çok farklı arayüzler hazırlamıştım çalışmak için.
Özellikle projeleri ağaç yapısında çalımak, uygulama klasörümü büyük ikonlarla seyretmek, yedek diskimin içindeki her klasöre çok farklı ikonlar belirlemek çok iyi oluyordu. Özellikle de sidebar'ı çeşitli boyutlara küçültebilmek çok iyiydi. Çünkü her klasörde sidebar kullanmıyorsunuz.

Leopard'da da bu özellikler korunmuş GİBİ :-) sorun, her klasörün görünümünü finder artık hatırlamıyor. Yani habire çalışma klasörlerinde ağaç yapısına geçiyor, normal klasörlerde ikon görünümüne geçmek zorunda kalıyorum. Oldukça sinir bozucu bir durum. Umarım 10.5.3 veya 4-5 gibi yakın sürümlerde bu hatayı giderirler.

Ek olarak dock'taki folder stack'lar oldukça kullanışlı fakat körlere yönelik olduğunu düşünmeye başladım çünkü uygulamalarımı koyduğum klasörü açınca ikonlar 96px boyutunda gibi büyük boyutlarda açılıyor. Basit bir liste olan uygulamamı bulmam da zorlaşıyor. Umarım kısa süre sonra stack'lara daha fonksiyonel özellikler katarlar, ikon boyutu, fan'daki ikon sayısı vs fln.

Chroma player'ımı lisansladım

Chroma Player About Screen

Yeni özelliklerine dayanamayıp chroma player'ın lisansını aldım. 22$ böyle pratik ve yetenekli bir oynatıcı için oldukça makul bir fiyat zaten.

http://chromaplayer.com/

Yorumlar

Üye Resmi Onur Yerlikaya
9 Şubat Cumartesi ´08 19:38
Selamlar,

Sen herhangi bir sorun yaşamadın anlaşılan Leopard'a geçişte ?
9 Şubat Cumartesi ´08 21:46
Tabi ilk kurulumda günlerimi/gecelerimi telef ettim ayrı bir konu. Ekran kartı, monitör, ses kartı, ethernet hepsiyle uğraştığımı hatırlıyorum. Şimdi yamalar, sürücüler elimde olduğu için rahatlıkla tekrar kurabiliyorum.

Yazın macbook pro alıp kurtulacağım bu işten   :-)
Zira lisanssız kullanma gibi bir planım yok.
17 Şubat Pazar ´08 23:21
macbook pro lar acaip pahalı en azından türkiyede macbook lar apple.com da 1000 dolar apple.com.tr de   :-D  2000 ytl 1000 dolar 1.200 ytl   :-D  800 ytl getiriyorlar herhalde.
18 Şubat Pazartesi ´08 02:26
Evet Türkiye'de pahalı. aslında bu apple firmasının politikası. Yani ülkelere destek verirken aşırı pahalandırıyorlar.
Aslında kıta farkı olmasından kaynaklanıyor bu fark.

ikinci olay ise Türkiyede alacağınız maclerin klavyeleri Türkçedir. Tamam bir klavye bu kadar fark yaratmaz ama apple'ın huyu bu yapacak birşey yok.

Şahsen ben yazın Amerika'dan almayı düşünüyorum macbookpro + iphone
Türkiye'de vereceğim para ile tek yön uçak paramı çıkarırım   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor