Less CSS

4 Şubat Cuma ´11
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Less

LESS CSS ile çalışmak oldukça keyifli. Kesinlikle herkese öneririm. Özellikle de sürekli php veya javascript gibi dillerle çalışan programcılar bunu seveceklerdir. Çünkü CSS yazarken değişken, kontroller gibi program yapıları kullanamıyorsunuz. Eğer sistematik bir css geliştiriyorsanız, mesela gridlerle çizilen, belli bir paleti olan veya pozisyon, kenarlıklar gibi değerleriniz sürekli tekrar eden değerler ise LESS CSS kullandığınız zaman aradaki farkı çok daha iyi hissedeceksiniz.

Örnek veriyorum, CSS3 ile daha çok tekrar etmeye başladığım border-radius için aynı değeri 3 satırda giriyorsunuz, eğer aynı radius değerini mesela 4 sınıf için tanımlamanız gerekiyorsa 12 kere bu satırları tekrar etmeniz gerekiyor. Less'de sadece border radius için parametrik çalışan fonksiyon tanımlayarak her yerde bu fonksiyonu çağırabilirsiniz.

Çok basit bir şekilde tek javascript dosyasıyla çalışıyor, eğer isterseniz sunucunuzda da less dosyalarınızı derleyip javascript bagımlılığı olmadan css olarak sunabilirsiniz.

Kesinlikle denemeye değer:http://lesscss.org/

Yorumlar

Üye Resmi Alican YILDIZ
8 Şubat Salı ´11 21:59
Evet gayet başarılı bir sistem olmuş, şayet sitesinden baktığımızda örneklerle daha iyi anlayabiliyoruz. Herhangibi bir server tabanlı web programlama dilindeki değişken mantığıyla hareket ediyor, bu sayede "az laf çok iş" tarzı birşey oluşuyor. jQuery ile aynı sloganı paylaşmalı.
Üye Resmi Arif Çakıroğlu
25 Şubat Cuma ´11 14:20
Merhabalar, less css ile ilgileniyorum bende ama sitesinde ie6+ desteği oldupu yazıyor yalnız 25.02.2010 şuanda ie6-7-8 çalışmıyor kendi siteside 9 da aktif normaldedemi ie de problemli bilginiz varmıdır ?
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor