MacOSX için ücretsiz yazılımlar

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
MacOSX için hazırlanmış çoğu program (hatta neredeyse hepsi) oldukça kaliteli, zekice tasarlanmış yazılımlar oluyor. Bu kaliteli uygulamaların çoğu paralı ve kapalı kaynak kodlu, fakat hepsi değil :-)

Şimdi size benim sık kullandığım uygulamalar içinden ücretsiz ve açık kaynak kodlu olanları kısaca tanıtacağım.

İnternet Uygulamaları

Tabiki Firefox bu listede en üst sırada, ehrhangi bir açıklama yapmaya gerek yok sanırım.http://www.mozilla.org/products/firefox/ adresinden edinebilirsiniz. Aynı zamanda firefox'un mac için daha entegre çalışır versiyonu olan Camino'yu da kullanabilirsiniz. Camino sistem uygulamalarını kullanabilen (şifreleri keychain'de saklamak gibi), macosx'in altyapılarını kullanan (cocoa arayüzü) hızlı bir tarayıcı. Camino'yuhttp://www.caminobrowser.org/ adresinden edinebilirsiniz.

CyberDuck FTP, SFTP gibi dosya transfer işlerimin neredeyse hepsini CyberDuck ile yapıyorum. Açıkcası bugüne kadar gördüğüm en sade ve kullanışlı ftp istemcisi.
CyberDuck'ıhttp://cyberduck.ch/ adresinden edinebilirsiniz.Anlık yazışma için Adium X'i kullanıyorum. Açık kaynak kodlu olan Gaim (artık Pidgin)'in iletişim kütüphanesi ile çalışan ve çok yetenekli olan adium ile gaim'deki gibi neredeyse tüm anlık yazışma protokollerinde hesap ekleyip sade ve esnek arayüzde anlık yazışma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

IRC için adium'u kullanabileceğiniz gibi Colloquy ile de X-Chat'e benzer arayüzde, yine görsel açıdan oldukça çok seçenek bulunuyor.http://colloquy.info/ adresinden bilgi alabilir ve indirebilirsiniz.

RSS okuyucu olarak yakın zamanda ücretsiz hale gelen NewsFire'ı önerebilirim. Yine sade arayüzü ile çok sayıda rss kaynağını yönetebilmenizi sağlayan okuyucuyuhttp://www.newsfirerss.com/ adresinden edinebilirsiniz.

Bittorrent için de Transmission'u kullanabilirsiniz,http://www.transmissionbt.com/ adresinden indirilebilir.

Multimedya Uygulamaları

Tüm videolarınızı rahatlıkla açabileceğiniz sadece macos için değil tüm işletim sistemleri için iyi bir seçenek olan vlc (http://www.videolan.org/) veya mplayer (http://www.mplayerhq.hu/) video işlerinizi görecektir. Bunun yanı sıra encode rip gibi işlerinizi de Handbrake (http://handbrake.m0k.org/) ile yapabilirsiniz. iPod için video çevirmek için kullandığım rip yazılımı Handbrake idi.

Aynı zamanda (sanırım eskiden democracy-tv olan) Miro da video ve youtube istemcisi olarak oldukça kullanışlı.http://www.getmiro.com/

Diğer

Gimp, inkscape, thunderbird'den hiç söz etmiyorum bile :-)

MAMP ile Apache + PHP + MySQL kurulumunu sürükle bırak kolaylığında yapabilirsiniz. Normal versiyonu ücretsiz ki tüm işi zaten yapıyor.http://www.mamp.info/ adresinden edinebilirsiniz. PRO versiyonu ise sadece yönetim araçları içeriyor.

QuickSilver bir uygulama başlatıcısı, linux'ta ve windows'ta benzeri programlar çıktı ancak bu icadı ilk yapanlar quicksilver-cılardır. index'e göre hızlı uygulama ve dosya bulmayı sağlayan masaüstü çalışma hızınızı artırabilecek bir uygulama.http://blacktree.com/?quicksilver adresinden edinebilirsiniz.

OpenOffice'i kullanabilmenin yanında Aqua arayüzüne sahip bir ofis paketi kullanmak isterseniz NeoOffice paketini deneyebilirsiniz. Zira OpenOffice'in macosx'e daha entegre çalışabilmesi için yamalanmış pakettir.http://www.neooffice.org/


Yakın zamanda keşfettiğim bir uygulama yükleyici olan MacLibre ise yukarıda saydığım tüm programları kolayca yükleyebileceğiniz bir açık "kaynak kodlu yazılım" yükleyici. MacLibre'yi indirip kullanmak istediğiniz açık kaynak kodlu yazılımları seçip kur demeniz yetiyor. Hepsini tek hamlede son versiyonlarını indirip kurmayı sağlıyor.http://www.maclibre.com/ adresinden indirebileceğiniz uygulamanın windows için de aynı işi yapan versiyonu isehttp://www.winlibre.com/ adresinde bulunuyor.

MacOSX için ücretsiz uygulamalar hakkında listeye ulaşmak istersenizhttp://www.opensourcemac.org/ adresini ziyaret edebilir veya google'ı zorlayabilirsiniz :-)


Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

22 Haziran Pazar ´08 23:25
Valla mfyz, mac os x'te bulunan ücretsiz uyg. dan önce mac os x'i x86 işlemciye nasıl kurduğunu, ne gibi sorunlar yaşadağını v.b şeyleri anlatan birşeyler karalasan çok daha iyi olur bence   :-)  ben bunu bekliyorum. var mı böyle bir yazı planda?   :-)  
23 Haziran Pazartesi ´08 13:48
Hayır bu konuda yazmayacağım. osx86 veya hackint0sh legal bir uygulama değil. Ben sadece oturup adam gibi çalışabileceğim bir işletim sistemi olup olmadığını, para verip de alacağım yazılımların işime yarayıp yaramayacağını görmek için hackint0sh kullandım. Şu an 50'den fazla lisansım var, yakında osx'i de lisanslı kullanarak devam edeceğim.

Legal olmadığı için destek vermeyi düşünmüyorum. Bu konuda insanelymac ve osx86project gibi çok sağlam ve yardım alabileceğiniz çok güzle kaynaklar var irc gibi.
Üye Resmi Guney C. Gokoglu
18 Temmuz Cuma ´08 10:07
Teşekkürler uygulama tavsiyelerin için, ofisde bilgisayarları yeniledim ve verimlilik açısından mac'e geçiş yaptım. Bu uygulama tavsiyeleri ilaç gibi geldi şu anda   :-)  
Üye Resmi Guney C. Gokoglu
25 Ağustos Pazartesi ´08 11:45
Selam, bu listeye ek bir de terminal önerisinde bulunsan, leopard'ın içinde gelen istemci ömrümü yedi   :-)  
25 Ağustos Pazartesi ´08 13:23
Putty kullanabilirsin. locale bağlanıp yani.
Bana kendi terminali kısmen yetti ama şu alternatifler de varmış :

http://software.jessies.org/terminator/
http://iterm.sourceforge.net/index.shtml
http://www.pollet.net/GLterm/
Üye Resmi Guney C. Gokoglu
25 Ağustos Pazartesi ´08 14:12
Tavsiyeler için sağol, iTerm'i hiç çalıştıramadım.

Terminator çok güzel ama terminal değil   :-)  linux da gerekli hiç bir naneyi göndermiyor screen bile açamıyorum doğal olarak.

glterm direk donuyor açılır açılmaz.

Ben de senin tavsiyeni dinleyip osx terminal ile birazcık uğraştım, şimdi süper oldu.
28 Ağustos Perşembe ´08 22:54
OSX terminal o kadar da kötü değil. sadece klavye düzeni biraz alışılmaz geliyor başta. Ama ben gnome terminal'den daha düzgün olduğunu düşünüyorum. Konsole'dan değil ama   :-)  KDE birçok detayı konsole'a koymuş.

Çok sıkılırsan X11 üzerine gnome ve kde'yi osx masaüstünde çalıştırıp istediğin terminali kullanabilirsin. Ama çok konforlu olmuyor. Ufacık bir uygulamayı açmak için bile önce X11'in açılmasını fln bekliyorsun. Biraz sinir bozucu
Üye Resmi srknyldz
4 Ekim Pazar ´09 13:14
Guzel fakat (html, css, php) editor olarak hangisini tavsiye edersiniz? suan ben Espresso kullaniyorum gayet güzel. ..
4 Ekim Pazar ´09 16:50
PHP, HTML için Textmate kulalnıyorum. Crossplatform olan VI (VIM) ile benzeşen özellikleri var. Ama bakıldığı zaman düz metin editörü.

CSS için ise CSS Edit 2.6 kullanıyorum.

Bazen richtext html düzenlemesi yapmam gerektiği zaman da çok nadir dreamweaver'i kullanıyorum.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor