MacOSX'de Mail.app (Apple Mail) istemcisinde html imza ayarlamak

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Neden HTML İmza Kullanmalısınız

HTML imza kullanarak gönderdiğiniz mesajlardaki imzalarınıza etkileşim ve referans katabilirsiniz. Ünvanınız ve insanları yönlendirebileceğiniz blog, portfolyo gibi sayfalarınıza bağlantı verebilir, ikonlar veya logonuzu kullanarak daha görsel bir imza oluşturabilirsiniz. Bu dökümana başlamadan önce bu konuda daha önce neden ve nasıl yapacağınızı anlattığım "E-postalarınıza HTML imza ile daha ilgi çekici olun" dökümanını okuyun.

Adım adım

Şimdi size hazırladığınız html imzanızı Apple Mail (mail.app) uygulamasına koymayı göstereceğim. Aşağıdaki adımları izleyin.

Figür 1

Hazırladığınız imzayı tek html dosyası olarak kaydetmiştik. Bu dosyayı Safari'de açın. Burası önemli, bu dosyayı safaride açmalısınız çünkü web archive olarak kaydedeceğiz.

Figür 2
File menüsünden Save As kısayolu ile Farklı kaydetme dialog kutunusu açıyoruz

Figür 3
herhangi bir isimle kaydedebilirsiniz.

Figür 4

Mail.app'a bu dosyayı göstereceğiz. Diğer html dosyası ile şimdilik işimiz bitti.

Figür 5

Şimdi mail uygulamasını açın. Uygulama özelliklerine Uygulama menüsündeki Preferences seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Figür 6

Üstteki tablardan Signatures sekmesine tıklayın

Figür 7

Yeni bir imza oluşturun. Yukarıdaki ekran görüntüsünde Signature #4 ismiyle oluştuğunu göreceksiniz. Otomatik olarak o an açık olan macosx kullanıcısının adı ve epostasından bir imza oluşacaktır. O içeriği değiştirmenize gerek yok, zaten yeni bir imza oluşturarak bir yerlerde yeni bir webarchive dosyası oluşturmuş olduk. Şimdi o dosyayı bulup bizim hazırladığımız imza ile değiştireceğiz.

Şimdi Finder ile ev dizininize gidin. Benim kullanıcım mfyz olduğu için sistemdeki yeri /Users/mfyz/ dizini olacaktır. Buradan da Library/Mail/Signatures dizinine gidin. Sistemin ana dizinindeki Library klasöründe dolaşmamaya dikkat edin. Bu Mail/Signatures dizini sizin ev dizininizdeki Library içinde olması gerekiyor.

Figür 8
Burada anlamsız birsürü dosya görebilirsiniz. Bunlar mail uygulamasının sizin preferences panelinden oluşturduğunuz imzalarıdır.
Şimdi buradaki dosyaları teker teker açıp sizin son oluşturduğunuz imzayı bulun. Zaten orada tek imzanız varsa tek dosya olacaktır. En son oluşturduğunuz imzanın dosyasını bulduğunuzda o dosya adını kopyalayıp masaüstümüze kaydettiğimiz imza webarchive dosyasının adı olarak ayarlayın. Sonra masaüstünüzdeki dosyayı son açtığımız Library/Mail/Signatures dizinine sürükleyin.

Figür 9
Dosyayı değiştirin. Böylece son oluşturduğumuz imza yerine kendi hazırladığımız html imzayı koymuş olduk. Şimdi Mail uygulamasını kapatıp tekrar açın. Tekrar Preferences/Sigrantures paneline gidin.

Figür 10
Son oluşturduğumuz imzanın içinin değiştiğini göreceksiniz. İmajların yüklenmiyor olmasına takılmayın, çünkü imajlar dış bir siteden çekiliyor. Eğer imzamızı dış bağlantılarla çalışır hale getirmeseydik yani varolan bir imajdan çekiyor olsaydık bile safari webarchive'i kaydederken imajları da o dosya içine koyacağından burada problem çıkarmaz ve öyle kullanabilirdik fakat gönderdiğimiz mesajlar o imajlar eklenerek gönderileceğinden gereksiz bir dosya transferi meydana gelecekti.

Yeni oluşturduğumuz bu imzanın adını değiştirin.

Figür 11

Sonra sol tarafta görünen e-posta hesaplarından hangisine ayarlamak istiyorsanız onun üstüne sürükleyip bırakın. O hesap içinde görünmeye başlayacaktır. Şimdi o hesabın imzalarına tıklayın. Alt kısımda o hesap için varsayılan imzayı ayarlayabileceğiniz bir seçenek göreceksiniz. Oradan son yaptığınız bu imzayı seçin.

Figür 12
Artık yeni mesaj yazarken otomatik olarak yeni oluşturduğumuz imaj eklenecektir.

Figür 13
Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi Grafik Tasarım
23 Aralık Perşembe ´10 17:11
Gerçekten çok teşekkür ederim. Sayenizde benimde bir html imzam var.   :-)
Üye Resmi Kerem Cobanoglu
7 Eylül Çarşamba ´11 13:39
Merhaba,

Lion' da Mail App, HTML imza kullanımında yaşanan sorunlar ile ilgili bir geliştirme oldu mu?

Mailde bir attachment imzam windows kullanıcılarına attachment olarak gidiyor?

Bahsettiğiniz yöntemi denemek istedim, fakat Lion' da User/Library/Mail/Signatures klasörünü bulamıyorum. Signatures klasörünü bulup, Mail' de yeni oluşturduğum bir klasör ile, html imzamı değiştiremiyorum

Teşekkürler
7 Eylül Çarşamba ´11 16:14
Lion'da mail uygulamasinin klasoru degisti:
User>Library>Mail>V2>MailData>Signatures
Bu klasore ulasmaya calisin.

Ayrica Library klasorunu goremeyebilirsiniz kullanici klasorunuzde cunku apple gizliyor artik bu klasorleri. Ulasmak icin kullanici klasorunuzdeyken "Go > Go to Folder"a tiklayip Library yazin.
Üye Resmi umut
5 Eylül Perşembe ´13 12:33
mail programı içinde oluşturduğumuz imzalar mailsignature uzantısı ile kaydediyor ama safari webarchive export ediyor haliyle değişmiyor dosya. pc gibi değil uzantıya müdahale edemiyorum
5 Eylül Perşembe ´13 13:20
Dosya uzantisini terminal'den degistirebilirsiniz ya da finder'daki alternatif methodlari kullanabilirsiniz. Surada kisa bir yazi var bu konuda:

http://www.fileinfo.com/help/mac_show_extensions
Üye Resmi Abdullah Şen
17 Haziran Salı ´14 02:08
Arkadaşlar.. değiştirmiş olduğunuz mailsignature dosyasını kitlemeyi unutmayın. Yoksa mail.app sizin yaptığınız html dosyayı değiştiriyor.
Üye Resmi Sercan Toprak
9 Aralık Salı ´14 16:42
selamlar bende html kod olarak gözüküyor nerde hata yapıyorum acaba?
Üye Resmi isa akalin
11 Haziran Perşembe ´15 08:36
yosemite kullanıcıları için imza uzantısı farklı.. imza dosyasını texedit te açıp ordaki kodların yerine oluşturduğunuz imzanın kodlarını yapıştırın ve kaydedin..
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor