Mootools vs JQuery

11 Nisan Cuma ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Son dönemde smashing magazine'da sağda solda çok fazla jquery plugin-leri vs görmeye başladım. Jquery açısından işin güzel yanı piyasadaki her türlü şaklaban siteler varsa (yani javascriptsel aktiviteleri iyi olan) o sitelerdeki her türlü zamazingoyu jquery-ciler hemen çevirip plugin olarak yazıyorlar.

Mesela aylar önce mfyz.com'daki textarea'ları elle büyütüp küçülttürmek yerine facebook ayarında otomatik yapan bir kütüphane aradım mootools için yazılmış olan fakat bulamadım. Çok şaşırtıcı değil. Google'da gerekli anahtar kelimelerle bu konuyu araştırdığınızda direk jquery eklentileri çıkıyor karşınıza.

İsmi itici, alakasız gelse de jquery için "mootools vs jquery" araması yaptığınızda çıkan neredeyse tüm tartışma konularında, blog girdilerinde yorumlar jquery dostları ile dolu.
Mesela 274 saniye önce okuduğum bir yorumda şöyle diyordu :
ben ve mootools ile çok çalıştık fakat birkaç ay kadar önce jquery'ye geçtik. (seçim yapmadık, ıkına sıkıla geçtik).
Hatta başka bir yerde de

Mootools'u çok sevimli buluyorum. Efektleri ve yaptığı işleri yumuşakca (smoothly'nin Türkçesi, yoksa yumuşakçayı yanlış anlamayın :-) ) yapıyor, fakat aynı işleri jquery ile çok daha kolay, hızlı ve pratik yapıyorum.
Yani çoğunluğun tercihi jquery. Günlerdir karşıma çıkan pluginleri nedeniyle, "jquery nedir?", "nasıl pluginleri var?" gibi soruları kendime sormama, araştırıp merak etmeme yol açtı.

Zaten bir iki aydır elim kodlama görmediğinden şu anda herşeyi unutup yeni bir dille başlayabilirim işlerime. Muhtemelen ileride qjuery kodluyor/kullanıyor olacağım arkadaşlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Üye Resmi Burak
11 Nisan Cuma ´08 23:52
Mootools tek kelimeyle harika, işimizi görüyor... jquery hakkında hiçbir bilgim yok, sizin bu yazınızdan sonra ilk fırsatta incelemeye başlayacağım.
12 Nisan Cumartesi ´08 00:32
Ben şahsen jquery'den yanayım. Tercihimin sebebi jquery'nin çok harika, mootolols'un kötü olması kesinlikle değil. Aslında senden dolayı mootools'a sempatim vardı. Ama bu konuda pek türkçe kaynak yok. Olsa bile "sıfırdan" başlayacak bilgi yok -yada ben bulamadım- . Buna burasıda dahil   :-)  sende örnekler vermeye başladın fakat dediğim gibi "başlangıç seviyesi" benim -ve benim gibiler- için önemli.

jquery'i eburhan sayesinde az biraz çözdüm. Gayetde kolay ve kullanışlı geldi bana. eburhan'ın "jquery ve efekt işlemleri" adlı makalesini bi yandan okuyarak bi yandan uygulayarak mootools'un anasayfadaki menüsüne benzer birşeyler yapmaya çalışmıştım   :-)  Örnek şurada:http://www.superselo.net/jquery/animate/jquery1.html

Sonuç olarak, sadece hakkında bilgi sahibi olduğum için ben jquery diyorum.

Not: Gürkan "script.aluco.us" neden değerlendirmeye alınmadı diyecektir şimdi   :-)
Üye Resmi Omer
12 Nisan Cumartesi ´08 23:00
Bence en güzel kod kendi yazdığım koddur kendimi geliştirmek adına framework lere sıcak bakmıyorum
Üye Resmi gCg
13 Nisan Pazar ´08 17:45
Hiç bir js framework 'u kullanıcı ihtiyaçlarını %100 karşılayamaz sanırım. jQuery'de bu durum göz önünde bulundurulmuş ve diğer frameworkler ile beraber çalışması çok kolay bir hale gelmiş. En önemli tercih sebebi bu.
13 Nisan Pazar ´08 22:28
genel olarak en iyisi kendi yazdığındır mantığı hakim olsa da bazı işlerde frameworkler değerli olan zamandan tasarruf etmemize yarıyor. Bu açıdan getiri ve götürülerini iyi analiz etmek lazım. Her proje için illaki framework kullanmak şart değil.

Gerektiği durumlarda da son zamanlarda tercihim genellikle JQuery'den yana oluyor. sebebi de hem pek çok hazır plugine sahip. Neye baksak bir JQuery versiyonu var. Bundan başka ufak işlerde eyceks kullandığım da oluyor açıkcası.
14 Nisan Pazartesi ´08 14:02
sanırım bende yakın bir süre içinde jquery'ye geçmek zorunda kalacağım istediğim herşeyi mootools ile yapamıyorum ve jquery kadar geniş bir döküman ve örneğe sahip değil..
Üye Resmi Fatih
15 Nisan Salı ´08 11:25
Mootools boyut açısından beni her zaman cezbetti. Ama jQuery başka bir derya tek başına tüm isteklerinizi karşılayabiliyor.

Aslında tercih birazda kullanacağınız uygulamaya bağlı eğer sitenizde sadece bir uygulama için kullancasanız. İkisinden en beğendiğiniz kullanabilirsiniz. Ama bir çok uygulamada bu tip kütüphaneden yararlanacaksanız jquery tek geçerim.
15 Nisan Salı ´08 13:12
Jquery'nin Dreamweaver eklentisi olması ayrıca bir artı benim için.
18 Nisan Cuma ´08 15:48
Dreamweaver kullanmak da, (bence) iyi bir web geliştiricisi olmak için negatif bir alışkanlık superselo
19 Nisan Cumartesi ´08 02:50
Ücretli bir yazılım olmasından dolayı kullanırken çokta haz almıyorum açıkcası. Ama hata takibi olayını oldukça kolaylaştırıyor üstad, birde kod tamamlama özelliği güzel.

Aslına birkaç hafta öncesine kadar hep ona benzer bir program arıyordum. Sonunda Aptana Studio ile tanıştım. Artık Aptana Studio kullanıyorum.

Ama tabiki iş programda değil bizde bitiyor   :-)
Üye Resmi bahadir
19 Nisan Cumartesi ´08 22:56
ben jquery'nin mootools ile kıyasla daha çok tutulmasını mootools kadar detaylı olmaması (yani daha basit yapı) ve döküman açısından mootools'a göre çok daha iyi olmasına bağlıyorum. mootools Chain class'ı (kısa tanımı eklenen fonksiyonların isteğe bağlı çalıştırılmasını sağlıyor) bile jquery'e göre bir tercih sebebi.
ama özellikle mootools.net'de yazılmış berbat ötesi dökümanları görünce insan inadından jquery ile çalışası geliyor.http://clientside.cnet.com/wiki/mootorial/ adresinden allahtan mootools hakkında güzel dökümanlar var. Ama Fx class'larınada orada yeterince iyi deyinmemişler.

bir framework için dökümanlarda, kod yapısı kadar önemli olduğu için jquery. ama mootools'dan genede vazgeçmem   :-)
Üye Resmi threedot
5 Mayıs Pazartesi ´08 04:36
Bende jQuery kullanıcısıyım, jQuery'nin 1. avantajı sloganından da anlaşılabilir "The Write Less, Do More!". 2. avantajı eklentisel yapısı. Kütüphanenin indirdiğiniz şekli belki çok büyük olabilir ama isterseniz içersisindeki kullanmadığınız fonksiyonları kolayca çıkarabilirsiniz. Çünkü içerisindeki fonksiyonlar da eklentisel olarak kütüphaneye bağlanmaktadır. @superselo nun deneyini Less Wıraytırsak
[code]$(document).ready(function(){
$("#nav a").hover(
function(){
$(this).animate({ width: "175px" }, 350);
},
function(){
$(this).animate({ width: "100px" }, 350);
}
);
});
[/code]
şekle geliyor. Eklentisel yapısıyla efekt kütüphanesini aşmış, programlamatik bir öğe olarak size browserın bir parçasıymış gibi bir hava vermektedir.

Yol ayrımına gelmek gerekirse;
Hazır efektleri çalışmama dahil ederim, daha fazlasını düşünmem derseniz: mootools,

Şu 3 eklenti çok hoşuma gitti, bunun şu özelliği eksik buna da ben eklenti yazarım canavar gibi olur derseniz jQuery
10 Mayıs Cumartesi ´08 14:45
Yeni tasarladığım site için plug-in leri ve pratikliği nedeniyle jQuery'yi seçtim , javascriptle uzaktan yakından alakam yoktur , ama ben bile jQuery ile harikalar yaratıyorsam , cidden bu jQuery takdire değerdir   :-)
Üye Resmi Cumhur
18 Mayıs Pazar ´08 07:12
Bugüne kadar işlerimi script.aculo.us ile hallederdim ama eburhan'ın jQuery yazılarını okuyunca jQuery'nin daha kolay olduğunu anladım ve ona geçtim. Bir çok işe yarayan fonksiyonu var jQuery'nin. Ayrıca sıkıştırılmış versiyonunun boyutu da küçük ve efekt işlerinde de oldukça iyi.
Üye Resmi ByDeaD
14 Ekim Salı ´08 04:03
Biraz geç oluyor yorum ama idare edin belki bu makaleyi okuyanlara görür en azından   :-)

şuna değinmek isterim jquery her ne kadar kolaylık sağlıyorsada efektlerde çokda başarılı değil...

mesela bi accordion menüsünü incelerseniz.. slide olurken yarısından sora pat diye kapandıını fark edersiniz yada bendemi öyle oldu bilmiyorum ama baktıım birkaç efektede bööle dandiriklik gördüüm için jquery'i seçmedim... aslında ek olarak kullanılabilir ama Efekt kullancaksanız sayfanızda mootools derim..

Mootoolsun her efekti kaymak gibi çalışıyor.. her ne kadar zorlasanızda jquery kadar bozulma yapmıyor..

tabi bunlar benim düşüncelerim.. örnekde vermek gerekirdi aslındaa..

ama şuda bir gerçektirki mootoolsun kod yapısı jquery'ye göre biraz fazla karmaşıkdır.. ve dökümanlarıda yetersizdir...

fakat bir kere alıştınızmıda çokda fazla zorlanmıyorsunuz..
Üye Resmi Hacı Abi
18 Şubat Perşembe ´10 14:21
Selamlar,

jQuery'nin avantajı elbette tam bir framework gibi çalışmasından ziyade daha hızlı function ve class listesine sahip olması.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor