mp3 indirmeyin, radyo kaydedin! (stream rip)

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Anlayamadım?!

Biliyorsunuz ki internet radyoları günümüzde çok yaygınlaştı. Ben de bu akımın içinde olan biri olarak çok fazla radyo kanalını internetten dinliyorum. Eğer mp3'lerle kıvranmayı, arşivinizle başa çıkmakta zorlanıyorsanız, dosya seçip, playlistler yaratmaktan sıkılmışsınızdır. En azından ben söylediğim durumdayım. Aşırı geniş bir mp3 veritabanımda dinlemek istediğim şarkıları bazen bulamıyorum bile. (Her nekadar kaliteli yazılımlar kullanıyor olursanız olun.)
Bu durumda radyoları siz de seversiniz :-) Şu an internette live365, southcast gibi çok fazla dizinde binlerce gerçek radyo ve sadece internetten dinlenebilen radyolar var.

Bu konuya değinmemi sağlayan şey şu; geçenlerde kütüphaneye sık sık gittiğim dönemde, akşamları evde dinlediğim radyodaki şeyleri kaydedip kütüphanede ders çalışırken dinlemek istemiştim. Kısa bir araştırma sonucu amacım şu idi, türü ne olursa olsun tek parça 100-200 mb'lık bi yayını kaydedip onu dinlemek istemiştim. Daha sonra bulduğum programlar, bu programların özellikleri sayesinde radyo yayınındaki her şarkıyı ayrı ayrı kaydedebildiğimizi gördüm.

Niye böyle bişey yapayım ki?

Radyoda çalan şarkılar elininzde var olssa bile dj'lerin yaptıkları playlist'lerdeki kadar uyumlu şarkıları yerleştiremeyebilirsiniz. Bunu yapmak için zamanınız olmaybilir. Veya bambaşka bir konu olarak, dinlediğiniz şarkıların artislerini adlarını bilmek isteyebilirsiniz. Mesela ben smooth jazz müziği radyoları kurcalarken keşfettim. Çalışırken mükemmel olduğunu anladım ve uzun süredir de dinleyicisiyim. Radyoda tamamen enstürimental şarkılar olduğundan ve dj konuşmaları geçmediğinden çalan şeylerin ne olduklarını bilmiyordum. Yani buna benzer mp3'ler aramak bile istesem bulamazdım. Neyse konuya dönelim.

Neye ihtiyacımız var?

Basit olan bir freeware program olan CastRipper'i edinmeniz gerekiyor.http://www.mini-stream.net/cast-ripper/ adresinden indirebilirsiniz. 1.01mb'lık küçük ve basit bir program. Herhangi bir yayın sitesinden radyo yayın URL'lerini elde edebilirsiniz ama bunun için en kolay winamp'ı kullanabiliriz. Winamp 3 veya üzeri bir sürüm olması işinizi kolaylaştırır.http://www.winamp.com

Hadi başlayalım;
Öncelikle winamp programı ile radyo yayınımıza ait adres bilgisi almalıyız. İnternet yayınlarının hepsi bildiğimiz Web sitesi URL'leri gibi bir url üzerinden yapılır. Her yayın kanalının bir adresi vardır. CastRipper programı bizden sadece yayın kanalına ait url'i ister. Bunun winamp ile kolayca alabiliriz. Winamp'daki media library'ye giriyoruz, Burada Suthcast internet Radio'ya tıkladığımızda karşımıza tonla radyo çıkacaktır.

1. Figür
Bu kanalları direk tıklayarak dinleyebiliyoruz zaten. Kaydetmek istediğimiz müzik türüne göre bir tür seçiyoruz. Genre seçim kutusundan seçebilirsiniz.
2. Figür
Seçtiğiniz türe ait radyo kanalları listelenecektir. Birisine Çift tıkladığımızda playlist'imizde çalmaya başlayacaktır.

3. Figür
Bu yayını kaydetmek için url bilgisini edinmemiz gerekir. Yayının üstüne sağ tıklayarak View File Info'ya tıklıyoruz.

4. Figür
Açılan pencerede url'yi aşağıda gördüğünüz gibi kopyalıyoruz.

5. Figür
Winamp ile işimiz bitti. Kapatabiliriz. Şimdi CastRipper programını çalıştırıyoruz. Çok basit bir arayüzü var. Load Stream'a tıklayıp;

6. Figür
Kopyaladığımız stream urlsini yapıştırıyoruz. Ok'e tıkladıktan sonra Radyo yayınını almaya başlayacaktır program. Ancak kayıt etmeye başlamaz.

7. Figür
Start Ripping'e tıklarsak, ayar penceresi çıkacaktır karşımıza;

8. Figür
Kayıtın yapılacağı bir dizin bleirleriz, alt kısımda seçtiğimiz seçenek kayıt atlama kriteridir. Eğer dosya boyutuna göre derseniz belirlediğiniz boyutlarda dosyalar olarka kaydedecektir yayını. Eğer süre belirlerseniz yine belirlenen limite göre dosyalar üretilir. Son seçenekte ise çalan şarkıları parçalar. Eğer bu seçeneği seçersek yayında çıkan parçalar ayrı ayrı kaydedilir. En güzeli kaydedilirken dosya adları "Sanatçı - Şarkı adı" formatında kaydolur. :-) Tabiki radyo reklamları ve spiker konuşmalarını da kaydetmekte. Ama bir yayını mp3player'iniza kaydedip istediğiniz gibi dinleyebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

9. Figür
Stop ripping'e tıklayarak kayıtı durdurabilirsiniz.
Eğer durdurmazsanız diskiniz dolana kadar kaydeder :-)


MacOSX'de bu işi yapmak için streamripperX adlı yazılımı kullanabilirsiniz. iTunes'da dinlediğiniz radyoyu da anlım sömürebilme özelliği var. Tabiki kullanımı oldukça basit.

10. Figür

streamripperX yazılımınıhttp://streamripperx.sourceforge.net/ adresinden ücretsiz edinebilirsiniz.


Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi hakan demir
4 Haziran Çarşamba ´08 09:26
teşekkürler gercektn ilgimi cekti..
Üye Resmi özgür
12 Eylül Cuma ´08 15:59
teşekkürler güzel olmuş yalnız bütün anlattığınızı yaptım ama kayıt edilen winaplar çalışmıyor sebebini emaille yada burada acıklarmısınız
20 Mart Cumartesi ´10 17:41
Tam olarak bu programlarla olmasada benimde yaptığım bir iş hatta bu sayede küçük müzik arşivimden bile kurtuldum.
Üye Resmi Arzu Çeliktaş
1 Mart Cuma ´13 20:57
Teşekkürler bende faydalandım
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor