PHP nedir? PHP'ye nereden ve nasıl başlamalı?

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

PHP Nedir?


PHP sunucu tabanlı html içine gömülmüş (html-embed) bir betik(script) dilidir. Daha açık bir anlatım ile, internetteki forum, anket, oyunlar, mesaj tahtaları gibi kullanıcının aktif bir şekilde müdahalede bulunduğu yapıları oluşturmaya yarayan web programlama dillerinden biridir. PHP ile inanılmaz yetenekli, yazılımsal sayfalar oluşturabilirsiniz. Örnek olarak burada dökümanlara puan verebiliyor, kaç kişinin okuduğunu görebiliyorsunuz. Veya forumda istediğinizi yazıp cevaplar alabiliyorsunuz. Bunlar dinamik olarak kullanıcının hareket/isteklerine göre değim gösteriyor. Bunlar php ile yapabileceğiniz basit uygulamalar. Çok daha karmaşıklarını da görmüşsünüzdür/yapabilirsiniz. PHP dili C, Java ve Perl dilleri üzerinde geliştirildiğinden bu dilleri bilen arkadaşların php'yi öğrenmeleri zor olmayacaktır.


PHP'ye Nereden Ve Nasıl Başlamalı?


PHP'ye bence başlamanın iki yolu var. Eğer zaman çok önemli değilse, internetteki makaleleri inceleleyerek bol bol basit ve fonksiyonel kodlar yazmak. Bu sayede kodlardaki hatalarla uğraşırken, farklı yöntemler ararken inanılmaz bir pratik ve php bilgisi kazanırsınız. Kendiniz kodlar üreterek de php'yi daha iyi sindirerek öğrenmiş olursunuz.
İkinci yol ise zamanı kısıtlı ve/veya bir an önce öğrenmek isteyenlere... Öncelikle bir kitabevine gidip 1-2 saat php kitaplarını inceleyin. Aralarında en güzel ve en kolay öğreneceğinizi düşündüğünüz kitabı alın. Aslında kapağını sevmeniz bile yeterli. Zira hepsinin içeriği hemen hemen yakın ve giriş seviyesi için teorik bilgi dışında çok fazla uygulama içermiyorlar. Kitaptakileri teker teker uygulayın. Örnek kodları yazarak işin püf ve teorik genel kısımlarını öğrenmiş olursunuz. Bundan sonra internetteki makaleleri okuyarak php'nin içine girebilirsiniz. Kitapta öğendikleriniz php'nin "p"sini bile oluşturmaz. Çünkü php açık kaynak bir dil olduğundan, sürekli yeni kütüphaneler, her yeni kütüphane içinde yüzlerce yeni fonksiyon gelir. Şu anda php manual'daki fonksiyonların sayısı benim göz kararım ile 3-5 bin civarındadır. (Sadece listeye bir göz atmıştım.) Bu fonksiyonların hepsini öğrenmek için ne beyin dayanır ne de göz. İşinize yarayacak kütüphaneleri ve fonksiyonları öğrenmeniz için php ile neler yapılabilir? sorusunun yanıtısı iyi bulmanız gerekir.
PHP ile önereceğim kısımlar şimdilik bunlar; her iki yolda da interneti iyi kullanıp php manual'ı iyi kullanmanızı öneririm.

Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi Yiğit Demirel
7 Ocak Pazartesi ´08 20:48
Kısa ve öz bi yazı olmuş gerçekten teşekkürler..
24 Mart Pazartesi ´08 10:04
Kısa ve güzel olmuş gerçekten. Teşekkürler..
Üye Resmi @hmed
25 Mart Salı ´08 12:09
saolasın kardeşim.
gerçekten hayırlı bir iş yapmışsın.
17 Mayıs Cumartesi ´08 19:40
elimde php manual var ama 3-5 bin tahmin etmemiştim bu kadar olacağını ama bu tahmin belkide daha fazla fonksiyonlar hariç anasayfasına bakarken bile sıkılıyor insan o kadar çok bilgi varki
Üye Resmi zeynep ağsakallı
30 Ekim Perşembe ´08 14:38
anlatış güzelde birde uygulama örnek.verirseniz daha iyi olur
30 Ekim Perşembe ´08 15:57
Uygulamalı örnek mi? Gülünç olmayın... Tüm site örneklerle dolu, ayrıca tüm internet de...
Üye Resmi huzeyfe
9 Ocak Cuma ´09 22:46
nekadar güzel anlatmışsınız hele o kapağını sevmek örneği çok güzel..
Üye Resmi gürkan
24 Ocak Cumartesi ´09 18:51
arkadaşlar bu php denilen şeyi ben 1 hafta önce duydum hoca bana ödev olarak verdi bende arıyorum nette işe yarar hiç bişi bulamadım o yüzden şu konuy uzun uzun anlatırsanız çok ii olur:D
14 Şubat Cumartesi ´09 23:05
teşekkürler herşey için...!
Üye Resmi ismail
2 Temmuz Perşembe ´09 21:58
Bilgiler için çok teşekkürler kafaya koydum bu sefer bu php yi öğrenicem isterse 1 yıl geçsin.
Üye Resmi Muhammet
9 Ağustos Pazar ´09 09:57
teşekkürler.yalın ve öz bir anlatım olmuş.
Üye Resmi cyqrus
7 Haziran Pazartesi ´10 03:44
Güzel bir anlatım olmuş.
Üye Resmi veysel
4 Mayıs Cuma ´12 14:12
Tşk az ama öz güzel olmuş az buçuk html bilgim var php yide kaparsam harika olacak öğrenen kişilerin benden fazlası yok buda öğrenilebileceğini gösteriyor   :-)
Üye Resmi Hatice
9 Aralık Pazar ´12 02:09
Bilgi için tesekkurler   :-)
Üye Resmi Zeynep Sarıkaya
9 Haziran Salı ´15 10:37
Ben asp de  web tasarımı biliyorum fakat kendimi geliştirmek istiyorum Web tasarımı için Php öğrenmek istiyrum ama işe nerden başlıycam bilmyrm yardımcı olurmusnuz ?
Üye Resmi Ronaldo
3 Kasım Salı ´15 15:13
Teşekkürler
Üye Resmi deniz mavi
16 Kasım Pazartesi ´15 03:24
şu anda bir wamp server ve php sürümü kurmak istiyorum nereden başlayayım. hangi siteden indirip kurayım.
Üye Resmi Enes Atmaca
5 Nisan Salı ´16 16:52
Eline sağlık hocam, yazı için teşekkürler.
Üye Resmi Hakan vgvv
9 Eylül Cuma ´16 02:54
Süper
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor