QBasic Kullanımı

13 Ekim Çarşamba ´04
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

QBasic kullanım klavuzu

QBasic adı üzerinde çok basit bir yapıya sahiptir ki programlama dilinden tutun programın kullanışına kadar çok kolaydır. Programı kullanırken kullanacağınız ana işlemlerin adım adım yapılışı aşağıda anlatılmaktadır. Programda kod yazarken menüye geçiş için ALT tuşuna bir kez basmanız yeterlidir. ALt tuşuna batığınızda menüdeki bazı kelimelerin bazı harfleri beyaz renge dönecektir. Bu beyaz renkli olan harfler, o menünün alt menüsüne erişimdeki klavye kısayoludur.

Yeni Bir Program Oluşturmak


Programın kod bölümünde iken, ALT tuşuna bir kez basarak menüyü aktifleştirin. Ardından sağ sol ok tuşları ile menü başlıkları arasında gezinebilirsiniz. Zaten menü ilk aktifleştiğinde File munüsü açılacaktır;

1.Figür

"File » New Program" yolunu izleyerek yeni bir program yaratabilirsiniz.
Eğer daha önce ekranda kaydedilmemiş bir program var ise yeni program yaratılmadan önce size bir soru gelecektir. Bu soruya evet diyerek programı kaydedebilir, hayır diyerek eski programı silerek yeni program oluşturabilirsiniz.
Programı kaydetmek


Yazdığınız bir programı kaydetmek için menüyü aktifleştirdikten sonra "File » Save" yolunu izleyerek kaydetme ekranını açın.

2.Figür

kaydetme ekranında;

3.Figür

File Name kısmı dosyanızın ismi olacaktır. Buraya Türkçe karakterler girmeyin!
TAB tuşu ile alanlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
Dirs/Drivers kısmında dosyanızın hangi sürücü veya klasörler üzerine kaydolacağını seçebilirsiniz. Eğer programınızı diskete kaydetmek istiyorsanız, bu kısımda [-A-] sürücüsünü seçin. Format kısmı ise programın kaydedilme türüdür. Her zaman için Text olanı seçin. Diğeri kodlanmış dosyalardır. Text ise başka programlar (Notepad, edit) ile çalışabilmenizi de sağlar. TAB ile < OK >'e gelip ENTER ile iletişim kutusunu kapatalım. Böylece programımız belirttiğimiz sürücü ve klasöre belirttiğimiz ad ile belirttiğimiz türde kaydoldu.
Kayıtlı programı açmak


Daha önceden kaydettiğiniz bir programı açmak için, menüden "File » Open Program" yolu ile program açma kutusunu açın.

4.Figür

Öncelikle Dirs/Drives kısmından dosyanızın (programınızın) kayıtlı olduğu sürücü ve klasörü seçin. Mesela programınız diskette ise bu kısımda [-A-]'yı seçerek yan kısımdaki listeye seçilen sürücü ve klasördeki programları listeleyin. Ardından TAB tuşunu kullanarak Files kısımına yani listeye gelin. Örnekteki ekranda tek bir program görünüyor, ancak burada çok fazla dosya da bulunabilir. Bu listeden programınızı seçerek < OK > diyip programı açabilirsiniz.

Programı çalıştırmak


Yazdığınız programı "File » Run » Start" yolunu izleyerek başlatabilirsiniz.

5.Figür

Daha pratik bir kullanım için Start'ın karşısında yazan tuş kombinasyonunu yani Shift+F5 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bunu diğer komutları kullanırken de uygulayabilirsiniz. Böylece daha hızlı çalışabilirsiniz. Programımız çalışıp bittiğinde ekranın sol alt köşesinde "Press any key to continue" yazısını çıktı olarak verir. Herhangi bir tuşa basarak programlama ekranına geri dönebilirisiniz.
QBasic'den çıkmak


QBasic'den çıkmak için ise "File » Exit" yolunu kullanabilirsiniz.


Not : Bu döküman 15 Eylül 2006 tarihinde yeniden düzenlenmiştir.

Yazan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi kadir
11 Ocak Cuma ´08 12:08
tşkler yeni üniversiteye başlayanlar için harika

ya ben bişey sorcam ilk senede bize  program yazdırırlarmı?
Üye Resmi halil ibrahim danişman
2 Temmuz Çarşamba ´08 09:34
Q  basic  de adres defteri ne oluyor açıklarsan svnrm
2 Temmuz Çarşamba ´08 18:24
Neden bahsettiğini pek anlayamadım. Adres defterinden kastın nedir?
Üye Resmi halil danişman
3 Temmuz Perşembe ´08 11:12
ustam yani örn basic e halil yazıcam altını dırek bilgilerim gelcek adresim msn im falan yani girilen şeyin öz.. falansöleyecekyardımın içinsaol,,,
4 Temmuz Cuma ´08 14:17
Aslında böyle bir ihtiyaç için qbasic oldukça eski bir tercih olmaz mı? Qbasic yaklaşık 15 sene önce tarih oldu. Şu anda ise nostalji   :-)

Böyle bir şeyi en azından visual basic, delphi gibi şeylerle yazmak, hatta web tabanlı oluşturmak çok daha akılcı olacaktır.

Qbasic'de ise text şeklinde bir veritabanında tutup orada aratmak gibi ilkel bir çözüm dışında aklıma başka birşey gelmiyor.
Üye Resmi halil ibrahim danışman
5 Temmuz Cumartesi ´08 09:39
okuldan öle iztiyolar usta ne edelim bnm msn aa_ibrahim78@hot.com visual basic de nasıl yapılacak bi ileti at ı ver ya yardımın için saol:)
Üye Resmi celal sarı
4 Kasım Salı ´08 19:23
QBASİCprogramını kullanamıyorum ne yapmalıyım hangi kaynağı almalıyım yardım edin_?
8 Kasım Cumartesi ´08 16:56
hocam   QBASİC    prıgramını    indiremiyorumm   nsı  yapabilirim   yardımcı  olursanız  sevinirim  teşekürler
12 Kasım Çarşamba ´08 14:21
http://mfyz.com/?/dosyalar/QBasic
buradaki QBasic_Editor & Compiler.zip adlı dosya
Üye Resmi Sadi Güner
25 Kasım Salı ´08 19:54
qbasiz programının vista 64bit olanı varmı
Üye Resmi Yusuf UZUN
1 Şubat Pazar ´09 15:39
merhaba.Qbasic i kuramadım nasıl kurabilirim.işletim sistemi olarak Xp yi kullanıyorum.ve Disket sürücümde yok.kurulumda sanırım disket sürücüsü  istiyor,Laptop kullandığımdan ne yapacagımı bilmiyorum yardımlarınız için teşekkür ederim
Üye Resmi Yusuf UZUN
1 Şubat Pazar ´09 15:41
Bu arada E-mail adresim ysfzun@hotmail.com tekrar teşekkürler
Üye Resmi gizem yurtalan
6 Nisan Pazartesi ´09 18:26
yaa bgne lazım lutfen acil cvp atarsanız cok mutlu olurum bnm bi ödevm var k harfi yazarsa kız e harfi yazarsa erkek yazmalıymıs yardım edrmisniz??
Üye Resmi ayseee
3 Nisan Cumartesi ´10 18:25
klavyeyi turkceye cevirmek için ne yapabiliriz? bu şekilde kullanamıyorum basic i.yardımcı olursanız sevinirm
Üye Resmi caner Terzi
8 Kasım Salı ´11 10:24
sa arkadaslar...q basıc bu sene gormeye basladım. ancak klavye sorunu va bnde buda win 7 kullanmamdan kaynaklanıo olabılır napmam gerekıyo yardımcı olursanız sevınırım.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor