Save The Developers - IE6'ya yasak koymak?

27 Mart Perşembe ´08
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.

Save The Developers


Şu dünyada internet explorer'dan çektiğim kadar çekmedim başka şeyden (allah çektirmesin :-) ). İlginç bir protesto yöntemi oluşmuş, baız geliştiriciler toplaşıp "Save The Developers"ı yapmışlar ve şu anda ie7 çıkmış, hatta ie8 çıkacak olmasına rağmen 30%luk bir kesimin hala ie6 kullandığı sayılıyormuş sayaçlar tarafından. mfyz.com'a gelen ziyaretçilerin de ie6 oranı 30% civarlarında.

Açıkcası ie6 ie hakkında çok kez negatif konuştum. Konuşmaya devam ederim de... Ama ie7 ve ie8'de gözle görülür iyileşmeler var, kısmen gönlümüzü alıyor.

v0.7'yi birden fazla arayüz tasarlayarak geliştirdiğim tabiki bu noktada oldukça kullanışlı ve tercih edilebilir oluyor fakat yine de lite sürüm için ie düzeltmeleri ile uğraşmak bile can sıkıntısı olabiliyor. Yazın rahata ereceğimi düşünürsek yaz sonuna bu elimdeki 50+ iyileştirmeyi bitirme şansım olacak. O zaman daha elle tutulur bir hale gelecektir v0.7

Ana sayfası :http://www.savethedevelopers.org/ (ama bende açılmadı nedense)
Şurada da güzel anlatılmış :http://www.techcrunch.com/2008/03/25/save-the-deve......xplorer-6/

Yorumlar

28 Mart Cuma ´08 13:31
Sonunda birilerininde canına tak demiş, böyle bir hareket başlatmışlar. Gayetde iyi olmuş. "Save The Developers" kelimesini "Adam gibi browser kullanın bizi dellendirmeyin" olarak açıklayabiliriz sanırım   :-)

Web sitesi bende açıldı. Güncel browserlara link vermişler.

Destekliyoruz..
Üye Resmi Mkrc
29 Mart Cumartesi ´08 11:27
internet explorer resmen bizi hala tablolarla site kodlamaya zorlayan bir tarayıcı her yenı kodlamamda illaki interent explorerı kodlayanların kulaklarını çınlatıyorum   :-)
29 Mart Cumartesi ´08 18:18
Microsoft ie7'yi bedava (yani orijinal windows istemeyecek şekilde) yapmazsa daha çok çekeriz ie6'dan... Çünkü insanlar alışmış ie'ye, mozilla, safari vs çok farklı ve anlamsız geliyor insanlara...
29 Mart Cumartesi ´08 20:09
Artık nasıl bir sorunsal olduysa başımıza, Firefox ile yaptığım temaya bir bakıyorum ki, explorer'da yalan olmuş. Uzunluklara verdiğim % leri bile kendince yorumluyor browserlar.
İnanıyorumki, Bir gün herkes firefox'lu olacak   :-)
Üye Resmi Mehmet
30 Mart Pazar ´08 02:15
IE 8 download içinhttp://www.microsoft.com/windows/products/winfamil......fault.mspx

den indirebilrsiniz ama ben firefox derim nekadarda güven konusunda beni sarssada kendime ait bulunmul bir bug var cünki Noscritp gibi eklentileri firefoxu vazgeçilmez kılıyor   :-D
31 Mart Pazartesi ´08 18:12
ie8 BETA durumunda, denemedim, denemeyi de düşünmüyorum, ie7'nin normal sürümünde bile bir çok açık varsa ie8 BETA kullanılmaz haldedir... anca normal sürümünün çıkması lazım deneyebilmem için, fakat yine düzgün bir şey olacağından şüpheliyim. Anca vista'da diğer tarayıcılara oranla yeri daha iyi bir konuma gelebilir ki vista'da düzgün değil =)
4 Nisan Cuma ´08 01:23
Bir şöyle bir olay var aslında, biz -yani bu sitedekiler- kod geliştirici/tasarımcı olarak bakıyoruz olaya. Yoksa sadece sörf yapmak isteyecen için ne fark ederki ha ie ha firefox.

Hala ie6 kullananların fazla olmasının bir nedenide internet cafeler. Hala çoğu cafe ie6 yüklü makinelerle hizmet veriyor.
19 Ekim Pazar ´08 14:25
http://www.savethedevelopers.org artık microsoft'a yönlendiriliyor... =/

Bu aradahttp://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp firefox en çok kullanılan tarayıcı durumunda... google chrome da 3.1'lik yüzdeyle bence çok iyi bir giriş yapmış... Son 2 yıldır her ay ie6 kullanımı azalmaya başlamış (kullanıcı sayısı olarak olmayabilir ama yüzde olarak azalmış)..
19 Ekim Pazar ´08 16:00
microsoft a değilde direk olarak ie8 download sayfasına yönlendiriyor   :-)  

Chrome u daha bugün deneyebildim ilk kez, ilk bakışta alttaki status bar'ın olmamasını yadırgadım   :-)
12 Kasım Cumartesi ´11 20:31
Ben de artık siteme internet explorerden girenler için bir uyarı koydum. Eğer bu uyarıyı görmek isterseniz internet explorerden siteme girin:http://meteoncu.com

Yok yüzünü görmek istemiyorum ie'nin dersenizhttp://meteoncu.com/getto.php   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor