Sosyal mfyz.com : maksimum kullanıcı etkileşimi?

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Selamlar,

Yavaş yavaş birşeyler yapmaya başladım gibi. Son zamanlarda sosyal medya konusunda hem teknik hem de kitlesel (sosyal) araştırmalar/çalışmalar yaptığım için bu konuda bir hayli tecrübe edindim. Sitenin yeni sürümünü tamamen kullanıcı etkileşimine yönelik oyuncaklarla doldurmaya karar verdim. Sonuna kadar paylaşım ve katılımı destekleyecek araçlar kullanacağım. Mesela facebook connect, twitter ve gmail oauth desteği vererek üyeliği kolaylaştırmayı düşünüyorum. Sitede yazılan her yazıya oylama, beğenme (like) gibi şeyler koymayı düşünüyorum.

Ayrıca yıllardır çekinip de içeriğin kontrollü ilerlemesi paranoyasından dolayı bütün yazıları benim yazıyor olmam da bir dezavantaj. Yani dezavantaj demeyelim ama içeriğin gelişimi için yavaşlatıcı bir faktör.

Bu kadar kullanıcı etkileşiminin nedeni aslında mfyz.com'u kişisel başlıktan bile kurtarıp daha çok üyelere mal (maal demek istiyorum) etmeye çalışmam. Yani yeni sitede ismimi de göremeyebilirsiniz, "mfyz.com" başlığı ile devam etmeyi düşünüyorum. Kişisel kısımlarımı .net ve .org domainlerinde istediğim kadar yapabilirim.
Neyse, yenisinde daha iyi bir moderasyon ile daha çok vakit ayırabileceğim (daha doğrusu daha az vakitte daha çok iş yapabileceğim (like jquery)) bir altyapı hazırlayacağım.

Bu konuda neler düşünüyorsunuz? Neler yapmalıyım nasıl yapmalıyım? Sizden içeriğe destek istesem neler yazarsınız? İşte bu noktada özgünlüğü nasıl koruyacağım? Yani herkes birşeyler yazmak istediğinde eminim ki başka yerde yazılan şeyler de tekrarlanmaya başlayacak. O kadar paranoya içinde ben bile bazen yazılmış şeyleri yazıyorum, ki böyle olmasını istemiyorum.

Yorumlar

29 Eylül Salı ´09 12:47
BU adım mfyz kişisel değilde mfyz sosyal bilği platformu çerçevesinde bazı arklarında siteye bilği eklemesi paylaşması sosyal bilği portalına dönüşmesi gibi olcak allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim   :-)
İçerik kontrolu eklenmeli yazılan makale benzeri yazılar için onay sistemi puan sistemi olmalı örneğin beğendiğim bir makale benzeri bilği içeren bir yazıyı puanlayabilim PDF olarak indirebileyim web sitesi üzerinde sitede kaydetiğim mail adressime tek tıklama ile yollaya bileyim arkadaşlarıma önere bileyim   :-)  
Konu bakımındaN ise şahseN böyle bi site olunca 4 bilği alırsam 1 bilği paylaşırım oda kafam eserse nedenide şöyle yadırgayada bilirsiniz, yazdığım özğün yazıların 1 kişi tarafından dahi kopyalanması hoş bi durum değil hiçkimsenin fark etmediğ bir olayı yada kendime yetirdiğim inglizce ile çince,portekizce gibi dillerindeki bir bilğiyi ingilizceye cevirip ordaki bilğilerle kendi bilğimi geliştircem ve türkçe kaynaklarda o bilği olmicak ve paylaştıgımda diğer kişilerin bu bilğiyi başkalarına kendilerinin yaptıgı göstercek ve sinirlenmeme sebeb olcak, bu paylaşım mantalitesinden vaz geçmiş bilği paylaşıldıkça cogalır mantıgından çok bilmeyen birinin sorusunu yanıtlayıp yardım etme yoluna gitmeyi tercih etiğimden bilği konusunda bencilim her ne kadar MFYZ türk programcılıgın gelişmesine adadıgım websitem desede bilğiyi bir noktaya kadar aktarmayı tercih ediyorum.

Madem sosyal bir siteye dönüştürme kararı alınma yolunda, sayfa yüklemesinde dil kontrolcü eklenir diğer ülkelerden girenler ing menülerle karşılaşır trden girenler türkçeyle böylece multi lang destekli sosyal bir site olur madem sosyalecek mfyz kişiselitesinden cıkacak tam yapalım işi.

Özğünlügün kontrolü bir google sorgusu bide içerik onayıyla olur yazılan yazıların internet ortamındaki diğer bilğiden farkı olmalı sonuçta.Yeni sitede bi değiştir butonu eklensede benim işimi görür   :-D
Üye Resmi yedincisenol
29 Eylül Salı ´09 13:32
Bence mfyz 'ye başka yazarlar almak doğru olmaz. Eğer çok yazarlı bir site istiyorsan bence farklı bir bog açmalısın. Yeni versiyonu merakla bekliyorum. Başarılar.   :-)
29 Eylül Salı ´09 15:16
@depo2, İngilizce dokuman yazacak mısın?   :-)

İngilizce siteyi düşünüyordum ama şu anda değil. Sonuçta Türkçe birşeyler yazmak için bile zaman bulamıyorum biliyorsun.
29 Eylül Salı ´09 18:19
@mfyz kendime yeten ilgizcemle yazarım , yetmedi yerde yardımını esirgemezsin artık   :-)  şaka bi yana inglizceyi düzeltiririm doğru şekilde sorun değil .

Benim kast etiğim menüler yani login,register,license agreement,topics,posts,contact us gibi menüler yani görünür kısımlar en altaki "mfyz.com'da şu an 1 üye, 8 ziyaretçi geziniyor. Toplam 109 makale, 175 yazı, 2375 gönderi var" yazan kısmın Online users - 9 users online in total, 1 registered users, 8 guests. gibi yazması yani, giren kullanıcılar için içeriğin ingilizce olması değil yani Örnek dünki v0.6 soran warezci eleman gibi biri geldiğinde dosyalar kısmının documents download yazdıgında bize sormadan sitedeki dosyalara ulaşması için yani.
29 Eylül Salı ´09 19:20
Sitede başka yazarlarında olması fikri v0.7 nin başında vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ben elimden geldiğince yardımcı olmak isterim ama "ne konuda yazarsın?" derseniz... Denemelerde başarılı olamamak ve yarıda bırakmak konusunda yazabilirim   :-)  İçeriğe destekten ziyade içerikten sonraki soru/yorum kısmında şu an kadar olduğu gibi elimden geleni yaparım. Geçtiğimiz aylarda bilgisayarsızlıktan dolayı biraz uzak kaldım ama artık buralardayım. İşin şakası bir yana herhangi bir görev verilecekse üstlenmeye hazırım. Bekçilik felan yaparım   :-)

İngilizce yada başka diller konusuna karşı değilim ama footerda yeralan "Türk Programcılığı" ilkesi çercevesinde yabancı dillerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Haa olsa zararmı olur? Tabiki hayır.

İsim konusuna gelince ne demek istediğini pek anlayamadım. Hem ismimi göremeyebilirsiniz demişsin hemde mfyz.com başlığı ile devam etmeyi düşünüyorum demişsin? Yazım yanlışımı var benmi anlamadım. Düşündüğün kadar "komünite" bir site olacaksa isim değişikliğide uygun olur bence. Ama mfyz.com hep gönüllerin şampiyonu olarak kalacaktır   :-)
29 Eylül Salı ´09 19:23
Bu arada exiler isimli arkadaşı yeni gördüm. Demek ki ingilizcede olabilirmiş   :-)
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor