Tüm önyüz PHPTAL'e taşındı

27 Temmuz Çarşamba ´11
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Bir ay oncesinde siteyi duzeltme calismalarina girmistim biliyorsunuz, su an yapilan sey varolan koddan PEAR'i cikarip basit bir MVC yapisina sokmak. Baslangic olarak yaptigim sey tum on yuzu viewlara donusturup bir yandan controllerlar icin altyapi hazirlamakti ve son deployment ile bitirdim bu kismi. Su an tum site PHPTAL template yapisiyla PHPTAL motoru ustunde render ediliyor. Tabi ki gorsel hicbir farklilik yok kullanici acisindan fakat cok daha kolay yonetilebilir hale gelmis durumda onyuz.

Sirada eski modulleri kontrollere cevirmek var. Tabi bunu yaparken muhtemelen modellerimi de olusturmaya baslayacagim yavastan. Cunku kontroller duzgun bir dizin yapisina kavustuktan sonra modelleri duzeltmem adma etmem gerekecek. Tabi son asamada da veritabani manipulasyonu var, ki modeller bittikten sonra bunu yapmak cok kolaylasacak.

Sonuc olarak phptal template motorunu incelemenizi tavsiye ederim. Kesinlikle valid xhtml sintaksi yazmaya zorluyor programciyi, aksi halde sadece hata ciktilari alirsiniz. Sonda ortaya cikan htmller ise php kodu bulunmayan, tertemiz xml dokumanlari oluyor.

http://phptal.org/

Yorumlar

27 Temmuz Çarşamba ´11 00:48
Teşekkürler, site gelişiyor görünüşte farklık yok ama hissediliyor, PHPTAL sitesine baktımda türkçe anlatım yok belki ilerde PHPTAL konusunda dokümanlar kısmında türkçe anlatım bulabiliriz iyi çalışmalar bol zamanlar   :-)
29 Temmuz Cuma ´11 18:07
Hocam peki performans konusunda bir sıkıntı yaratıyor mu?Herhangi bir test yapıldı mı?Bir açıklama var mı performans hakkında?

Teşekkürler bu arada.
29 Temmuz Cuma ´11 18:18
Özür dileyerek sitesinde şu yazıyı yeni bulduğumu belirtmek istiyorum.

"nearly no speed loss (templates are compiled, expensive expressions can be replaced with plain PHP)."

Hemen hemen hız kaybı yok diyor ama kullananlarında görüşünü almak isterim.Bende denemek üzereyim şu an.
30 Temmuz Cumartesi ´11 07:44
Performans konusunda muthis. Hicbir bir problem yasamadim. Sadece recursive bir html yapiniz varsa 100 derinlikten sonrasini desteklemiyor phptal.
22 Nisan Pazar ´12 13:23
Performansta kayıp olduğunu iddia edenler var.

Örnek:http://fabien.potencier.org/article/35/templating-......-follow-up
22 Nisan Pazar ´12 14:49
Orada bahsedilen milisaniyeler ufak sayfalarda degil agir datalarin ekranlara basildigi orneklerle test edilen calismalar.

Ayrica ona ragmen phptal'in performansinin kotu olmadigini goruyorum makaledeki test sonuclarina gore.

Ben 4 projemde kullaniyorum phptal'i. 2 tanesi gayet agir verileri isledigimiz projeler. Hepsinin icinde mfyz.com en hafifi denebilir. Hicbirinde de template engine'den kaynaklanan bir performans problemi gormedim.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor