Ubuntu'da NTFS disklere yazma desteği kazandırmak

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Bildiğiniz gibi ubuntu ile beraber gelen derlenmiş çekirdek ntfs türü disk bölümlerini sadece okunabilir bağlayabiliyorlar, ancak yazma işlemini yapabilmek için çekirdekten bağımsızlaşmış bir araç sayesinde yapabiliyoruz.

Bu yazılım ntfs-3g (http://www.ntfs-3g.org/ ) bu aracı ubuntu'nun paket depolarından;
sudo apt-get install ntfs-3g
komutu ile kurabilirsiniz.

ntfs-3g kurulduktan sonra mount komunutunun -t parametresi yani type parametresi ile
mount -t ntfs-3g /dev/hda1 /media/yazilabilir_ntfs
şeklinde bağlayabilirsiniz.

/etc/fstab bildiğiniz gibi sabit diskinizin bölümlerini boot'da otomatik bağlamamıza yarıyor ve burada daha önce ntfs bölümleri bağlamak için kullandığınız satırlardaki 2. sekmedeki ntfs türlerini ntfs-3g olarak düzeltirseniz, artık ntfs diskleriniz boot ile yazılabilir özellikte bağlanmış olacaktır.

Dikkat : NTFS-3G'nin, daha doğrusu ntfs türü disk bölümlerinin çok ciddi baş ağrıtabilecek sorunlara yol açtığını belirteyim, Eğer diskiniz sabit değilse, yani çıkarılabilir disklerinizde ntfs kullanıyor ve ntfs-3g ile bu disklere veri yazıyorsanız, bu diskleri KESİNLİKLE umount etmeden ayırmayınız! umount olmamış ntfs bölümleri scandisk yapılmadan tekrar mount edilemiyor ve ilginç bir şekilde proccess bulunan bağlama oturumları da bilmediğim bir sürede timeout olup readonly moda geçiyorlar ve yazmakta oldugunuz veriler veya okumakta olduğunuz dosyalar bozulabiliyor. Başım çok ağrıdı, artık microsoft ürünü olan bir dosya bölümü de kullanmıyorum (yaşasın ext3) :-)

NTFS-3G için yararlanabileceğiniz diğer kaynaklar

http://www.ntfs-3g.org/ (Proje anasayfası, kaynak kodlar)
https://help.ubuntu.com/community/MountingWindowsP......artyNTFS3G
http://gentoo-wiki.com/HOWTO_NTFS_write_with_ntfs-3g


Hazırlayan : Mehmet Fatih YILDIZ

Yorumlar

Üye Resmi Selim Ağacan
29 Ağustos Pazar ´10 16:27
win7 kurabilmek için ntfs'ye yazma izni vermek istiyorum burada gördüklerimle yapmaya çalıştım fakat olmadı. İlk komut başarılı oluyor tahminimce ikinci komutu kullanmayı beceremedim hep "bunu sadece root yapabilir" diyor yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler
29 Ağustos Pazar ´10 20:30
Bu konuda ubuntu sitesinde ve community forumlarında bu konuda geçen yazılara bakmanı öneririm çünkü bu dökümandaki direktifler ve uygulamalar ubuntu'nun birkaç yıl önceki sürümü için geçerli. Eminim bundan daha stabil yollar bulmuşlardır bu konuda.
Üye Resmi Selim Ağacan
29 Ağustos Pazar ´10 22:07
Teşekkürler
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor