Web projeleriniz için güçlü bir UI kit: Twitter Bootstrap

Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Sürekli yeni projeler üretiyor, çoğunlukla hızlı bir şekilde basit arayüzler hazırlıyorsanız elinizin altında bir ui library oluşturmuşsunuz veya hazır bir arayüz setini kullanıyor olabilirsiniz. İnternette onlarcasını bulabileceğiniz kitlerin hepsi farklı amaçlara hizmet eden farklı çözümler sunan kitler genelde.

Çok basit bir örnek senaryo vereceğim, php tabanlı bir proje hazırlıyorsunuz, on yüzünü yazdınız ve implemente ettiniz. Sırada bir yönetim paneli hazırlamak var yazdığını koda ve veritabanına. Bunun için çok farklı yollar izledim yıllardır, son birkaç yıldır artık oturttuğum bir html4, less/css altyapım var. Basit bir MVC ile phptal ile view'lar phptal templateleri olarak buluyor ve less'leri derleyerek sade bir arayüzde kullanıyorum herşeyi.

Ama twitter bootstrap fikirlerimi biraz değiştirmeye başladı. View'larima çok fazla dökünmadan sadece html çıktılarımı biraz oynayarak twitter bootstrap'i projelerimden birine çok pratikçe entegre etmeyi başardım ve her geçen gün isimi daha kolaylaştırdığını görüyorum.

Güzel yani twitter tarafından geliştirilen bir arayüz kiti, daha da güzel yani açık kaynak kodlu ve birçok kişinin geliştirilmesine katkıda bulunduğu bir proje. Dolayısıyla crossbrowser problemleri çok fazla yok. Hatta eğer arayüzünüzü doğru tasarlarsanız responsive bir arayüzü de çok kafa yormadan sağlayabiliyorsunuz.http://twitter.github.com/bootstrap/scaffolding.html

Neredeyse bütün arayüz elementlerini düşünmüşler. Dolayısıyla bir web uygulaması için birçok hammal is yükünü üstünüzden alıyor.http://twitter.github.com/bootstrap/components.html

Neyse, proje sayfasından örnek uygulamaları, jquery geliştirmelerini ve github deposuna ulaşacağınız linki bulabilisiniz.

http://twitter.github.com/bootstrap/

Yorumlar

Üye Resmi Ali E.İMREK
20 Nisan Cuma ´12 10:13
22 Nisan Pazar ´12 12:41
Tam proje başında bu harika oldu. Less ile uyumlu yapıda olması da muhteşem. Allah razı olsun Mehmet bey, ne diyebilirim ki başka...   :-)
Üye Resmi minderazi
25 Nisan Çarşamba ´12 11:46
ustelik contributors listesinin ust siralarinda bir turk var:

https://github.com/twitter/bootstrap/contributors
Üye Resmi Hakan KARAKAYA
25 Nisan Çarşamba ´12 16:26
Öncelikle yazı için ellerinize sağlık. Sitenize çok yorum bırakamasam da takipçinizim. "Bootstraps" ile ilgili burada okuduğum makaleden sonra "navbar" ın renklendirilmesi(varsayılanı füme diyebiliriz sanırım) ile ilgili less ve scss ile yeni düzenlemeler yapılmaya çalışılmış ve bir çok kullanıcının bu anlamda araştırmalar yaptığını gördüm.

Sizin bir denemeniz oldu mu merak ettim açıkcası   :-)
25 Nisan Çarşamba ´12 17:14
Henuz olmadi ama cok kisa zamanda calistigim bir projeyi twitter bootstrap'a gecirecegim, dolayisiyla bahsettiginiz nav-bar'in rengini degistirme, golge ekleme gibi girisimlerim olacak.
27 Nisan Cuma ´12 05:25
Hocam özellikle mobile kısımda harika bu interface. Ben birçok akıllı cihazda hatta benim dandik blackberry de bile sorunsuz kullanıyorum, tavsiye ederim.
3 Haziran Pazar ´12 15:31
Merhaba,  "Bootstraps" ile ilgili projeleriniz ne durumda bilmiyorum ama eğer içerik/grafik slayt aracı olan "carousel slide" ile ilgili bir tecrübeniz olduysa açıkcası yararlanmak isterim. İyi çalışmalar..
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor