Yeni arama kutusu

7 Haziran Perşembe ´12
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Site içi arama, mfyz.com'un öneki sürümlerinde vardı fakat son iki sürümde kaldırmıştım bu özelliği. Daha doğrusu tekrar yazmam gerekiyordu fakat zaman bulup tekrardan yazamamıştım.

Tepedeki navigasyonun sağ kısmını yani üye işlemleriyle ilgili kısmını daha da ufaltarak arama kutusu koydum. Tıkarsanız kutu büyüyecek ve yazdığınız sorguya göre anlık arama yapacak sitede. Bunun için google ajax api'lerini kullandım ve basit bir javascript sonucunda anlık arama sağlayabiliyorum artık.

Genellikle döküman ve forum konuları sonuçları bulsa da sitede aradığınız birşeyi bulma konusunda çok yardımı dokunacaktır diye düşünüyorum.

Siz de sitenize buna benzer bir live search koymak isterseniz, google Ajax api ile web veya görsel araması gibi işlemler için çok güzel hazırlanmış bir jquery örneği var, ekteki linke tıkalayarak örneği inceleyebilirsiniz.

http://tutorialzine.com/2010/09/google-powered-sit......ax-jquery/

Yorumlar

7 Haziran Perşembe ´12 20:48
Şık olmuş Mehmet abi, hayırlı olsun.
12 Haziran Salı ´12 07:17
keşke ie(9)'da da çalışsaydı.
12 Haziran Salı ´12 07:19
Keske IE hic olmasaydi.
13 Haziran Çarşamba ´12 14:55
keşkeee   :-)
Üye Resmi Mustafa
24 Haziran Pazar ´12 07:04
Güzel olmuş, ancak html5rocks.com 'da ki arama kutusu gibi açılsa yada wp.com 'da ki gibi efekt ile sola kaysa daha güzel olurmuş bence.
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor