Zamansız iş çıkartmak

27 Ağustos Cuma ´10
Dikkat: Bu yazının yazılma tarihinin üzerinden en az 60 gün geçmiş. İçerisindeki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yorumları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak yazıyı takip ediniz.
Sektörün en büyük derdi herhalde kısıtlı zamanda iş çıkarmaktır. Yakın zamanda bir proje yöneticimden duyduğum söz şu idi: "Bir işe ne zaman başlayacağın değil ne zaman bitireceğin önemlidir." Kesinlikle doğru bir söz fakat olmayacak zamanlamalar planlayarak, geliştirici ekipten olmayacak tarihlere iş istemenin getirdiği bir ton negatif yan var. İş dünyası kafasıyla düşünüldüğünde bir isteğin uygulamada yapılmış olması yeterli bir gereksinimdir. Bu gereksinim karşılandığı zaman işin bitmiş olduğu algısının ne kadar yanlış olduğunu yıllardır anlatmaya çalıştım insanlara ama bir türlü şirketlerin para kaygısını aşıp iyi/kaliteli iş çıkarmaları gerekiğini anlatamadım. Ya da anlıyorlar ama yapmıyorlar.

İyi bir fikriinz var ve "x tarihine yetişecek" algısı ve yaklaşımı ile geliştiricilere yaptırırsanız:
  • Optimizm yok olmaya
  • Kod pisleşmeye
  • Standartlardan çıkılmaya
  • Kolay uygulanan yazılıma sahip ama zor sürdürülebilir bir fikre
  • Muhtemelen bir sürü yeri patlayan veya patlamaya hazır bir kod elde etmeye
mahkum olacaksınız.

Ayrıca bunları baskı altında yapan geliştiriciyi, projeden her geçen gün soğutacak, belki de küfrederek işini yapmasına neden olacaksınız.

Umarım sektör, bu yaklaşıma sahip pazarlama zihniyetindeki proje yöneticilerinden sıyrılabilir. (Sadece temenni, yoksa olacağından değil)

Yorumlar

Üye Resmi Fatih Hayrioğlu
28 Ağustos Cumartesi ´10 10:57
Evet bahsettiğin gibi zamanlaam en büyük problem, ama sadece web de değil bir çok alanda böyle. Maalesef zamanı iyi yinetemiyoruz.
28 Ağustos Cumartesi ´10 11:38
Çok haklısın ve güzel bir değerlendirme. Özellikle şu kısım başımdan hiç eksik olmuyor
"bunları baskı altında yapan geliştiriciyi, projeden her geçen gün soğutacak, belki de küfrederek işini yapmasına neden olacaksınız."
Üye Resmi Onur Kaya
28 Ağustos Cumartesi ´10 15:19
Oldukça güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben "kısa zamanda çok iş" isteyen projelerin mutlaka olacağını ama bunun bir devamlılık haline geldiğinde ciddi sorunlar oluşturacağını düşünüyorum.

Merak ettiğim diğer bir husus ise Wanda Digital ve Nexum'da işlerin bu şekilde mi yürüdüğü? Tabi buna cevap vermek sizi zor durumda bırakacaksa, cevapsız bırakmanızı anlayışla karşılarım.   :-)
28 Ağustos Cumartesi ´10 16:46
Çalıştığım şirketlerde bunlar minor problemlerdi yani zamansız iş tabi ki çıkarılıyor oralarda da fakat başka yanlışlar da var tabi. Ama zaten bu şirketleri buna göre değerlendirmemek gerekir. Çünkü her takımın her developer'ın rolü ve zamanının planlanması farklı olacaktır. Ayrıca neyin uğruna ne feda ettiğiniz ve karşılığında ne aldığınız önemli. Yani bir iş için gece gündüz çalışıyor olabilirsiniz. Bu işin doğası, ama sonunda aldığınız şey bir ödül ve o ödül sizin yaptığınız bütün fedakarlıklara değecek ve daha önce çektiğiniz zorlukları unutturacak ise tabi ki deli gibi çalışır ve bundan yakınmazsınız. Neye değer verdiğinizle de ilgili...
Üye Resmi yok
28 Ağustos Cumartesi ´10 16:59
Nexum'da kesinlikle böyle. Hatta bazen sadece acil para kazanmak için perşembeden iş alıp salıya yetiştirdikleri oluyor, geliştiricileri haftasonu çalıştırarak. Kaliteden çok net gelire odaklanmaya başladılar.
29 Ağustos Pazar ´10 14:24
@yok, ben 2 takımda da çalıştım söylediğin şeyi görmedim. Hiçbir zaman bahsettiğin kadar yanlış birşey olmadı 7 aylık çalışmamda. Ama uzun süreli projelerin deadline'larına yaklaşma tarihleri genellikle düzensiz çalışma saatlerine dönüşebiliyor. Ama her zaman değil, nadir oluyor bu söylediğim. Bundan çok daha düzensiz şirketler biliyorum bu konuda. Nexum diğerlerine göre çok daha iyi sayılır.
Üye Resmi webmaster
6 Eylül Pazartesi ´10 19:09
paylaşımınız için teşekkürler.güzel yazı olmuş...
Üye Resmi Batuhan Göksu
9 Eylül Perşembe ´10 01:37
şuanda çalıştığım firmada bu sorunu eksiksiz yaşıyorum şöyle anlatayım normalde müşteriye 1 ay içinde teslim edilceği söyleniyor tasarımdı yazılımdı 1 ayda yetişebilir lakin araya gereksiz işlerin girmesi sonucu ve araya iş alıp her 2 işi bir araya aynı zaman içerişinde yetişmelerini beklemeleri araya giren gereksiz şeyler sonucu işi yetiştirmek için çalışmamız hem özen gösteremiyoruz hemde cıkan işten kendimizde mennun kalmıyorum tabiki developer kısmı olarak mennun değiliz ama patronlar her zaman mennundur paralarını aldıkları için ama olan bize olduğu gibi işten biraz soğuma ve yapılan işlerde özensiz düzensiz bir projenin ortaya cıkmasına sebebiyet veriyor.
Üye Resmi yaramaz
20 Eylül Pazartesi ´10 00:17
paylaşımınız için teşekkürler.
Üye Resmi anotherbrick
28 Nisan Cumartesi ´12 02:53
öncelikle programlama bir sanattır,

da vinci monalisa' yı yaparken aceba kaç gün almıştır patronundan?

sözün özü.. bu işin inceliklerinden anlamayan patron zihniyetli insanların emri altına girerek ezdirmeyin kendinizi

söylenecek çok şey var aslında bu konuda ama özetleyecek olursak süreyi kendiniz belirlemelisiniz, planlama, modelleme, kodlama, test etme vs gibi aşamaları var bu işin bkz:http://en.wikipedia.org/wiki/Waterfall_model
Yeni Yorum *
İletişim Bilgileri
*
*
E-Posta adresiniz gösterilmeyecektir.
(unut)
Güvenlik Kodu *

Gönderiliyor